Vajon működne Magyarországon is egy olyan iskolarendszer, mint sok külföldi országban, az általános iskola hatéves, a középiskola pedig kétszer három évre lenne bontva?
Tehát általánosban rendesen megtanulnák az alapokat, olvasni, írni, közlekedni (gyalog és kerékpárral), de semmi magolós tárgy nem lenne, kötelező olvasmányok helyett is választható. (Nekem volt olyan osztálytársam hatosikban, amelyik nem tudta leírni a saját nevét.) Sport, vizuális készségek, csapatmunka, zene, környezetismeret. Aztán középiskolában jönnének be az olyan tárgyak, mint kifejezetten irodalom, történelem, földrajz, fizika stb. Én például sosem értettem, miért jó felsőben történelmet tanulni, azután középiskolában ugyanazt megint, ahelyett, hogy több időt szánni az anyagra.
Illetve, hogy minden év végén lennének vizsgák, így az érettségi nem lenne akkora stressz, mert már hozzászoknának.
#10 Nálunk is ez volt. Tényleg nem szerettem egyiket sem, csak kényszerből jártam, pedig lehetett vagy 10-15 féléből választani.
Nekem a biosz, földrajz, kémia, fizika matek irány feküdt, de amikor heti 4-6 művészeti különórám volt, akkor semmi időm nem maradt arra, ami érdekelt.
Nem értem, ezt, bocs. Volt tízféle lehetőség, de te azt választottad, amit nem szerettél.
Meg ezt nem úgy értem, hogy szabadidő helyett, ez iskolaidőnek számítana, csak a diák maga választja, hogy mi lenne az.
A gyerekeim angol iskolarendszerben tanulnak (de nem Angliában).
6 év az általános iskola. 6 évig van osztálytanító, csak a művészeti tárgyakat és testi tanítja szaktanár. + az idegen nyelvet. Kb mint nálunk alsó tagozaton.
Viszont 5 évesen kezdik a sulit.
A felső tagozat és a középiskola pedig 3+2+2 "egységre" van osztva. 7-9 a felső tagozatnak felel meg. A 10-11 a GCSE végén GCSE vizsgák. Az utolsó 2 év pedig attól függ hogy mit akar a gyerek. Egyetemre megy vagy szakmát tanul vagy csak befejezi a középiskolát.
A rendszer messze nem hibátlan, de sokkal jobb mint a magyar
Külföldön sem működik rendesen.
Külföldön jártam általános felsőben, ott teljesen más mint itthon.
MINDENKI 6 évesen kezd, mert előtte az iskolakészítő is korcsoportra van bontva.
Aztán hatodikig általános van, hetediktől megkezdődik a gimi.
Általánosban azokat buktatják meg, akik tényleg annyira el vannak maradva, ha csak 1-2 tárgy nem megy, attól mehetsz tovább.
Plusz nagyon alacsony az elvárás, lényegében ha van leckéd meg órán odafigyelsz akkor már meg is csináltad sikeresen az évet, mert a dogák már így menni fognak.
Hatodikig egy tanár tanít MINDENT ráadásul és mivel ő tanító ezért nem lesz mély tudása MINDEN tárgyból. Persze 1-2 tárgyat más tanár is tanított, hogy nekik is meglegyen az óraszámuk, de ez itthon sem idegen.
Tehát 6.-ig általánosok voltunk, hetedikben gimibe mentünk.
Hetedikben (1. Gimi) rengeteg gyerek össze-vissza bukott. Minden tárgyat más szaktanár tanított, az elvárás is magasabb lett.
A hetedik nekem is olyan volt, hogy már naponta jött a nagántanár, hogy meg ne bukjak.
Nyolcadikra (2. gimire) már jelentősen lecsökkent az osztálylétszám, egyesek nem bírták a tempót és leléptek, mások elmentek máshova évet ismételni és 3 gyerek folytatta egy osztállyal lejjebb.
Aztán ott ugyanez volt a gond, ugyanis asszem 3 bukással még zovább mehettél.
De egy idő után könnyű lemaradni. Ha megbuksz pl matekból meg köztársaságtanból, nem biztos, hogy elégségesre felküzdöd magad következő évben, hiszen nincs meg a 2. gimihez az alap tudásod és ha közben természetismeretből és irodalomból is nehézségeid lesznek, akkor már el is vesztél
Én 8. Végén hazaköltöztek, néha megnéztem a képeket, bankettre már csak néhány gyerek maradt az osztályból azok közül akikkel együtt kezdtem.
Itt ez volt a fő gond, hogy a gyerekek 12 éves korukban be voltak dobva a mélyvízbe, csomóan már az elégségesre hajtottak, aztán meg könnyen el is vesztek, hiszen a kezdeti "csak 2 tárgy nem megy" után lett az pár év múlva, hogy 5 tárgyból véreztek el.
Az én gyerekeimnek még nem volt magántanára és nem állnak bukásra semmiből. Az egyik 9. a másik 12. évfolyamba jár.
Volt aki lemorzsolódott, de csak 1-2.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!