Dietetikai oktatás iskolában?
Szerintetek lenne érdemi változás, ha volna ilyen tantárgy? Akár már általános iskolában.
Ezzel meg lehetne gátolni a sok elhízás miatt kialakult betegségeket (cukor, PCOS, stb.)?
Megismernének több alternatívát a táplálkozásban. Megtanulnák melyiknek mi az előnye és a hátránya. Mire kell figyelni, milyen vitamin mire való és mikor kell pótolni stb.
Már most is sok információhoz lehet hozzájutni, mégis sokan "lecarják". A betegségek miatt gondolják az elhízást és nem az elhízás számlájára írják a sok betegséget. Ha az orvos szóvá teszi, akkor ő a hülye.
Elsősorban nem a fogyás a cél, hanem az egészség megőrzése.
Hiába tanulja a gyerek az iskolában, hogy hogyan kell táplálkozni, ha már babakorban tömik bele otthon a krémtúrót, Dörmit, túrórudit...
Már rá van szoktatva, csak egy újabb uncsi óra lenne neki :(
Én is attól tartok, de ha nem s rögtön, lehet remény a változásra?
Esetleg tiniként, amikor lázad. Vagy otthon elmondja mit tanult az olajban tocsogó sültkrumpliról.
Felmerült bennem, hogy sokan amiatt nem változtatnak a szokásaikon, mert nem tudják hogyan tegyék. Utánajárni meg lusták.
Sok 20+ már elkezdett hajlani az egészséges táplálkozás felé.
A testmozgást nem sorolnám ide, mert az lustaságból fakad. Ha megfigyeled az "időhiány" a kifogás. Pedig heti 2-3x fél óra kell, hogy legyen, ha akar edzeni.
Kampányszerű felvilágosításokat tartottunk mi iskolákban még egyetemistaként. Megdöbbenve tapasztaltam, hogy 10-12 éves gyerekek mennyi mindent tudnak méghozzá JÓL a táplálkozásról. Amikor kérdeztük, hogy ők mit esznek, akkor nem így ettek. Hogy miért? Mert anyuék főznek vagy csomagolnak, esetleg a menzán esznek...
Szóval szerintem lehet változás, de nem egy dietetika tantárgy miatt, hanem otthon, ha anyu-apu rászánja magát a főzésre, méghozzá egészségesen.
#5 de ha a gyerekek már tudják, akkor van remény, hogy amikor már saját magukat látják el, a gyerekeiknek jót adnak át és nem követik megszokásból a rosszat?
Akkor ennek a tudás tapasztalható a mai felnőtteknél (20-30 éves), akik már odafigyelnek?
Akár több generáció múlva már jó irányt vehet, ha tanítják nekik.
Szerintem pedig van benne ráció. A mai gyerekek sokkal többet tanulnak és tudnak is a környezetvédelemről például, főleg az öko iskolákban, mint mondjuk az én generációm. Ezt a tudást hazaviszik, minél kisebbek, annál jobban. Gyakran ők tanítják a szüleiket, ott is, ahol a szülők amúgy egyáltalán nem fogékonyak rá. Persze ezt nem úgy kell elképzelni, hogy a gyerek környezettudatos háztartásra kötelezi a családot,hanem apróságokról szól. Pl.rászól a nagymamára,hogy azt az üveget nem oda kell dobni. Egy nagyon lassú változás indulhat így el.
Az étkezésnél szerintem az a probléma, hogy már eleve cukorfüggéssel kerülnek iskolába. Amikor pl.a táplálékpiramisról tanulnak, hiába tanulják, hogy édességből csak nagyon keveset(legnagyobb megdöbbenésemre már olyat láttam a legújabb könyvben,hogy egyáltalán semmi),ők mind meg vannak arról győződve, hogy ők maguk helyesen táplálkoznak, valóban alig esznek édességet.Nincs konkretizálva ugyanis, hogy heti hány túrórudi a nagyon kevés, így mindenkinek az, amennyit ő kap😀 Szerintem érdemes lenne jobban belemenni, ha nem is külön tantárgy keretében.
#8 biológia és környezet órán én ilyet nem tanultam.
Biológiából emlékeim szerint nem az étkezés, hanem a test volt a fő oktatási anyag, környezet órán meg, hogy melyik fának milyen termése van. Kb. csak annyi esett a táplálkozásról, hogy melyik országban terem a rizs.
A magyar (átlag) konyhában 3 féle köret létezik. Tészta, krumpli, rizs. De ha tanítanák, hogy ezenkívül ott a quinoa, bulgur, csicsóka, kuszkusz... és melyiknek milyen pozitív vagy negatív hatása van, máris egy plusz infó az egészségnek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!