Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Elküldtek a munkahelyemről,...

Elküldtek a munkahelyemről, és kiderült hogy terhes vagyok. Milyen ellátást fogok kapni?

Figyelt kérdés

Nemrég új munkahelyre kerültem, ahol a próbaidő lejárta után közölték hogy nincs szükségük a munkámra. Pár nappal ahogy ezt megtudtam, kiderült hogy terhes vagyok. Sokáig próbálkoztunk, erre pont most hogy szünetet tartottunk az új munka miatt, akkor jött össze. Egyszerre örülök és vagyok nagyon kétségbeesett!


Mit lehet ilyenkor csinálni? Milyen ellátásra leszek jogosult? Ha az számít valamit, előtte 2 év folyamatos munkaviszonyom volt.


2019. jún. 5. 15:40
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
94%
Szülés előtt jelentkezz be álláskeresésire, akkor járni fog a csed/gyed, egyébként csak GYES-t fogsz kapni.
2019. jún. 5. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
27%

Ha lejart a probaidod nem rughatnak ki.

Ala irtad mar a papirokat ? Ha nem akkor vidd be az orvosi igazolast es vedett leszel! Sok sikert

2019. jún. 5. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
39%

2-es, csak akkor van védelem, ha bejelentette, hogy terhes. A kérdésben pedig írja is, hogy a felmondás után tudta meg eleve, hogy terhes.


Itt az Mt. vonatkozó szakaszhelye:


3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt

a) a várandósság,

b) a szülési szabadság,

c) a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),

d) a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint

e) a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap *

(5) * A munkavállaló a (3) bekezdés a) és e) pontjában meghatározott körülményre akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót tájékoztatta. A felmondás közlését követő munkavállalói tájékoztatástól számított tizenöt napon belül a munkáltató a felmondást írásban visszavonhatja.

2019. jún. 5. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
78%
A terhesség egeszében védett a kismama, nem csak akkor, mikor kiderül vagy bejelenti. Ha viszont probaidőn belül bocsájtottak el, akkor nem vagy védett.
2019. jún. 5. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
38%

3, ha már okoskodsz, legalább az aktuális törvényt néznéd

[link]

2019. jún. 5. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
79%
5-ös, a szó, amit keresel a hatályos, nem az aktuális, és a vonatkozó szakaszt onnan másoltam ki, amit te is belinkeltél. Az (5) bekezdés melletti kis csillagra ha rámész, ott van, hogy ez a rendelkezés 2016. 06. 18-tól hatályos, tehát de, a várandós nőt csak akkor illeti meg a felmondási védelem, ha azt bejelenti a munkáltatónak, tájékoztatja erről a tényről.
2019. jún. 5. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
53%

6, nem kell bejelenteni.

Ha az elbocsátás pillanatában a kismama sem tudja, hogy várandós, akkor is védett.

2019. jún. 5. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
58%
7-es, de be kell jelenteni, benne van a törvényben, hogy csak akkor hivatkozhat a terhességre, ha erről tájékoztatta a munkáltatót. Az már rég nem hatályos, amit te mondasz, hogy akkor is megilleti a védelem, ha nem is tud a terhességről.
2019. jún. 5. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
0%

3-as válaszoló téve.


Az Mt. (2012. évi I. tv.) hatálybalépésekor valóban úgy rendelkezett a törvény, hogy csak akkor illeti meg védelem a várandós nőt, ha a várandósságát már bejelentette a munkáltató részére.


2014-ben aztán az alkotmánybíróság ezt a rendelkezést alkotmányellenesnek minősítette, innentől kezdve (hasonlóan a régi Mt-hez), akkor is megilleti a nőt a védelem, ha terhes, de még nem szólt a munkáltatónak.

[link]

[link]


2016-ban valóban módosult a szakasz, ekkor került bele a 65. § (5) bekezdés 2. mondata, tehát hogy a munkáltató visszavonhata a felmondást. Már csak ebből a mondatból is kiderül, hogy nem kell a felmondás előtt bejelenteni a terhességet.


Kérdező!


Ha valóban próbaidő lejárta után mondtak fel neked, de akkor már terhes voltál, akkor az Mt. 65. §-ra hivatkozva kérd a jogviszonyod helyreállítását. Ha még próbaidő alatt mondtak fel, akkor erre nem tudsz hivatkozni. Ez esetben az álláskeresési támogatást úgy időzítsd, hogy a szülés idején kapjad az ellátást, és ha minden egyéb feltétel adott, akkor ez alapján jogosult leszel csed-re, gyedre (nem csak gyes-re), amit max. a minimálbér figyelembevételével fognak kiszámolni.

2019. jún. 5. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Ha a munkanélküli hivatalba csak szülés előtt pár hónappal fogok bejelentkezni hogy biztosított legyek a szülés idején, nem lesz gond hogy kimaradt közel fél év? Sajnos próbaidő alatt történt a felmondás, úgyhogy a másik nem járható út.
2019. jún. 5. 21:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!