A különböző szülés utáni támogatásokat (CSED és társai) abból a bérből számolják, ami szerződés szerint a besorolási bérem, vagy az alapján, amit konkrétan adott hónapokban megkaptam?
A jogosultság kezdő időpontjától számított harmadik hónap utolsó napjától visszafelé keresnek 180 bérezett napot, és ennek a tényleges (megkapott) jövedelmét veszik alapul.
Tehát ha júniusban szülsz, akkor március 31-től visszafelé keresnek 180 bérezett napot, és azt nézik mennyi járulékalapot képező tényleges jövedelmed volt.
A táppénz nem járulékköteles jövedelem, hanem pénzbeli ellátás, így az nem számít bele! Ha szülés előtt táppénzen voltál már korábban is, akkor a táppénz elejétől keresnek 180 bérezett napot. A 180 nap keresésénél előző év január 1-ig lehet visszamenni.
És csak a jelenlegi jogviszonyodban (munkahelyeden) elért jövedelmet nézik. Ha ebben a jogviszonyban nincs meg a 180 nap, akkor 120 napot néznek, ha az sincs akkor meg minimálbér lesz az alap, mindegy sajnos ha pl korábbi melóhelyen többet keresett valaki.
Ez alkalmazotti jogviszonynál működik így, vállalkozóknál valahogy máshogy van. Azt nem tudom hogyan.
a szulest megelozo harmadik honap utolso napjatol visszafele szamolnak 180 napot, es az erre az idoszakra adott tenyleges brutto bered lesz az ellatas alapja (de csak a jelen munkahrlyed szamit a szamtasnal, ahol a szules napjan is dolgozol, a korabbi munkahelyeket szamitas szempontjabol figyelmen kivul hagyhak). ha tappenzen voltal a szulest megelozoen, akkor azt figyelmen kivul hagyjak (es valamennyi tappenzes napot) es a tappenz elso napjat megelozo 180 nap jovedelmet fogjak nezni.
ha nincs 180 napi jovedelmed, de van 120 napi (mert mondjuk nem dolgozol ott olyan reg) akkor a 120 napi tenyleges jovedelmed lesz a szamtasi alap, ha nincs 120 sem, de van legalabb 30 nap, akkor a tenylegesen elert jovedelmed arra az x napra amid volt, 30 nap alatt pedig jon az hogy a szerzodes szerinti (besorolasi) ber alapjan allapitjak meg a csedet (gyed is igy van)
Kérdező: Jól érted a TP nem csökkenti a CSED-et, de a betegszabi igen! Szóval nem mindegy a doki mivel ír ki. Veszélyeztett terhesként 9-es kódot kapsz a apíprra, ami egyből tp-t jelent, más kódoknál viszont van 15 nap betegszabi, ami járulékköteles jövedelem. Betegszabinál munkáltatódtól kapod a béred 70%-át, és ugyanúgy vonnak belőle mindet, így az beleszámít és rontja az alapot. Egyből táppénzre kell menni.
7-es: Nem értem miért 2015 novemberétől írod, hogy számolják. Ha most augusztusban szülsz akkor 2016. május 31-től keresnek 180 bérezett napot. Ha februárban 2 napot táppénzen voltál, akkor az nem számítják bele, átugorják, kivéve ha betegszabi volt és nem tp. Mert akkor beleszámít, nem ugorják át. De 2 nap valószínűleg betegszabi volt.
Akkor néznék csak 2015 novemberétől a 180 napot, ha azóta folyamatosan táppénzen lennél, de azt nem írtad.
Szívesen. Egyébként az 5. válaszoló is tök jól leírta. :-)
További minden jót Nektek!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!