Valaki meg tudná írni, milyen előnyökkel jár, ha házasok vagyunk?
Első baba, régóta együtt vagyunk, de nem házasodtunk össze és élettársak se vagyunk. Leírnátok, milyen tàmogatásokat nem igényelhetünk így? És ha hivatalosan élettársak leszünk, annak van "Értelme"?
Én vállalkozó vagyok, apuka cégnél dolgozik főállásban.
Anyagi?
Semmi.
Max. annyi, hogy ha nem vagytok házasok, akkor a magzati adókedvezményt csak te igényelheted havonta, a párod csak utólag igényelhetné vissza a következő évi adóbevallásában. De az összegen nem változtat.
Semmi.
Sőt, mi épp most válunk, mert így sokkal több támogatást tudok igényelni, nekünk sajnos pár ezer forint is sokat számít.
2-es,
az mióta anyagi előny?
Csak akkor az, ha elválnak az útjaik és a párja korábban nem tett apasági nyilatkozatot.
3-as,
külön is költöztök (vagy egy lakáson belül külön háztartást fogtok vezetni)? Mert különben semmi sem jár. Ha kibukik a csalás, fizetheted vissza büntetőkamattal, amit így szereztél.
Egyébként kérdező: ti bizony ÉLETTÁRSAK vagytok a Ptk. szerint. Nem kell ahhoz közjegyző.
A többiek elfeledkeztek az első házasok adókedvezményéről.
Ez a konkrét anyagi "többlet" a házasságkötéssel, 5 eFt/hó értékű nagyságrendre gondolj.
Jogilag élettársak vagytok (az élettárs a közös életvitelt jelenti), ptk szerint igenis eltérő jogaitok vannak házasként, mint élettársként, érdemes lenne utánaolvasnod.
Az élet gyakorlati dolgai közül eszembe jut az életközösség megszűnésekor más az elbírálás az élettárs és a házastárs között (együttélés alatt szerzett vagyon főszabály szerint fele-fele a házastársaknál, élettársaknál "szerzés arányában"), a házastárs az elhunyt férje/felesége után jogosult ellátásra azonnal (pl. özvegyi nyugdíj stb.), az élettárs nem vagy csak igen hosszú és bizonyítható idő után (pl. 15+ év).
Az egymás utáni örökösödés szabályai sem ugyanazok.
A házasság mint jogi fogalom alapból feltételezi a vagyonközösséget, az élettárs nem feltétlenül stb.
Csak és kizárólag gyermekvállalás szempontából, a gyerek után kapott ellátások szempontjából egyforma az élettárs és a házastárs, mert a vérségi kötelék számít (tehát anyja-apja vagytok a gyereknek ígyis-úgyis) akár adókedvezményben, akár családi pótlék igénybevételéhez, a gyermek felügyeleti jogában, a gyermekkel kapcsolatos rendelkezésekben stb.
Ha jogilag egydülálló vagy (de akkor egy lakcímen sem lehettek bejelentve és büntetőjogi felelősséged tudatában nyilatkozol, hogy nincs élettársad- ez nálad ugye nem így van), akkor a családi pótlék havi 1.500 Ft-tal több- ennyiért még csalni sem érdemes, tényleg.
A pszichés, lelki dolgokat nem számítva is természetesen van értelme szerintem jogilag is összekötni az életünket azzal, akivel már vagyunk olyan intim viszonyba, hogy egy közös gyermeket vállalunk. Hogy ez házasság vagy élettársi kapcsolat, az kinek-kinek igénye-ízlése szerint, de mindenképpen hasznos gesztus a külvilág felé is, a gyermek felé is, illetve az esetleges váratlan események esetén is.
Azért az édesapa elismerő nyilatkozatot akar tenni vagy még azt sem? Mert azt talán mindenképpen kéne, elismeri jogilag is az apaságot, ugye? Kérlek, legalább ehhez ragaszkodj, ha máshoz nem. Ennek hiányában a kapcsolat megromlásával kerülhet a gyermek és az őtn evelő szülő is jogiag és anyagilag is nehéz helyzetbe.
A házasság vagy élettárs kérdés eldöntésére a helyedben én nem sajnálnám azt az egyszeri konzultációs díjat egy polgárjogi-családjogi ügyvédtől.
Minden jót.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!