Mennyi csedre számíthatok, hogy számoljam ki?
Biztosítás megszűnése után 45 napig még "zöld" a TB-d.
Viszont csak annyit lehetsz táppénzen, amennyit az utolsó munkahelyen dolgoztál. Tehát november-december. És januártól szülésik fizetés nélküli szabin leszel. Tehát semmi bevételed nem lesz. Ezt ugye tudod?
És az sem biztos, hogy meglesz a 365 napod szülésig, mert szerintem addig szünetel a biztosításod, amíg nem dolgozol, és nem vagy táppénzen se.
Úgyhogy lehet, hogy csak gyest kapsz.
nem fog járni, azért nem tudod kiszámolni. gyes összege fix, 28.000.-, azt fogod kapni 3 évig.
(csedhez ledolgozott 1 év kell, neked eddig durván 7 hónapod van és 2 hónap tp-re mehetsz csak, tehát max 9 hónapod lesz meg...)
Neked 2014. ápr-2016 ápr. között kell lenni 365 biztosított napnak, vagyis legalább 1 év munkaviszonynak.
Ha 2015 január előtt nem volt munkád, akkor semmiképp ne menj táppénzre, mert akkor nem fog járni csed és gyed.
Nem tudom mi az indok, amivel veszélyeztetett lettél, de ha lehet, akkor dolgozz. Kérj olyan munkakört, ami megfelel. Elvileg, kell biztosítaniuk. Ha nem tudnak, akkor sem elvileg táppénzre kell menni, hanem otthon maradhatsz és ha jól tudom távolléti díjat kell fizessenek. De, nem tudom a részletes szabályokat. Ez utóbbit kevesen választják, inkább mindenki táppénzre megy, mert nem akarnak a munkáltatóval rossz kapcsolatot, gondolom a te főnököd sem örülne neki, ha több hónapig kellene fizetést adjon úgy, hogy semmit sem dolgozol. De, ez más dolog, törvény szerint, ha nem tudnak neked megfelelő munkát biztosítani, akkor távolléti díjat kell fizessenek. Így biztosítva maradsz. Táppénzen annyit lehetsz te, amennyit dolgoztál, mivel több mint 30 nap megszakítás volt 2 munkahely között. Te 2 hónapot lehetsz táppénzen. Ha nem fizetnek neked távolléti díjat, de nem is dolgozol, akkor fizetés nélkülin leszel, amivel nem vagy biztosított. Ez nehéz dolog. Én azt mondom, kérj olyan munkakört, amivel dolgozhatsz még több hónapot. Jó lenne legalább még idén dolgozni és akkor januártól táppénzre jönni és a csedet 28 nappal előbb megigényelni. Így meglesz a 365 napod és jogosult leszel csedre és gyedre is. Csed és gyed alapja csak az új munkahelyen elért jövedelmed lesz.
Ha januártól jössz táppénzre, akkor elvileg 2015.dec.31-től néznék visszafele hogy van-e 180 naptári napi jövedelmed, de nem lesz. Nálad a 120 naptári napi jövedelem sem vehető figyelembe, mivel nem fogsz rendelkezni 180 napi biztosított jogviszonnyal 2015.dec.31-től visszafele az új munkahelyen.
Tehát 2015. szeptemberétől 2015.dec.31-ig lévő tényleges béred lesz az alap. Persze akkor, ha jan-1-től jössz táppénzre. Én úgy gondolom, ez lenne a legjobb megoldás, ha idén még dolgoznál és januártól jönnél táppénzre és március elején megtudnád igényelni a csedet már. Ebben az esetben februárban meglenne a 365 biztosított napod, ha nem dolgoztál 2015 januára előtt.
Igen, világíthatott zölden, mert a biztosítási jogviszony megszűnése után még 45 napig él a TB-d.
Köszönöm az eddigi válaszokat mindenkinek.
2015 előtt folyamatos jogviszonyom volt egészen visszamenőleg 2010-ig, itt sajnos csak ez a 2015 ös év a necces ebből a szempontból. Viszont azt sem tudom, hogy visszamenőlegesen esetleg kifizethetem a tb-m arra a két hónapra így legalább nem lesz megszakítás nélküli a biztosításom. Jelenleg, ami munkahelyem van az csak papíron létezik, hivatalosan én nem járok be, viszont ugye nagyon sok a bejelentési költség, amit a párom fizet, de e mellett ténylegesen veszélyeztetett terhes vagyok. Tehát az volt a terv, hogy 3 hónapig fizetjük a munkahelyen a járulékaimat egy bejelentett bruttó bér alapján, aztán elmegyek táppénzre és így elvileg ugye minden járna. Kicsit tudom bonyolult, de mivel a munkanélküliségem alatt estem teherbe ezért a párom cége bevállalta, hogy papíron dolgozhatok náluk, viszont maximum 3 hónapot tudunk finanszírozni. Ebben az a legviccesebb, hogy előtte lévő években soha nem volt megszakítva a biztosításom, ezért nem tudok semmivel számolni meg ugye az új törvények alapján.
És, ha mondjuk elmegyek betegszabadságra azzal nyernék egy pár napot, vagy 2 hetet részarányosan, mert ugye éves szinten az 15 nap, de itt nem dolgoztam egy helyen annyit, hogy ez meglegyen és esetleg utána mennék táppénzre.
Így vállaljon az ember gyermeket, hogy ez az ország aztán kisegít minden jóval...:S
egyrészt a tb:
igen, nem csak lehet ha nem kell is fizetned arra az időre míg nem volt munkaviszonyod. de attól még a biztosítási időd megszakadt 2 hónapra, hisz a tb az a társasalom biztosítás, tehát orvosi ellátásért kell fizetned. ennek semmi köze a munka által szerzett biztosítási jogviszonyhoz.
tp: maga a betegszabadság a táppénz, nem értem mit mivel keversz, ez már túl bonyolult nekem :D azzal, hogy elmész tp-re más címszó alatt, még táppénzen vagy...
számold ki, hogy szülés várható ideje előtti 2 évben pontosan mennyi ledolgozott idpd van! ne azt számold hány nap voltál jogosult orvosi ellátásra, hanem hány nap voltál munkaviszonyban!
ez a lényeg! ha meglesz így a 365 nap, akkor jogosult leszel csedre, gyedre.
Visszamenőlegesen megvan a munkában töltött 365 nap, ahogy az előttem lévő válaszoló kérdezte.
Betegszabadság, amit a munkáltató fizet az éves szinten 15 nap lehet. Táppénzt én annak hívom már, amit a OEP fizet.
Ezt onnan tudom, hogy volt már ilyenben részem és azt a 15 napot a munkáltatóm fizette a többit pedig az OEP küldte, csak a munkahelyem TB kifizetőhely volt. :D Mindegy ez nem is lényeg.
Köszönöm a segítséget, ha még vannak ötletek várom. Az eddigiek is nagyon hasznosak voltak számomra.
Ha elmész pl betegszabira megfázással, akkor azzal is csak 2 hetet nyersz. Utána ugyanúgy táppénzre kell menned, ami nem tart ki a szülésig.
Esetleg menj be a munkaügyi hivatalba, az utóbbi pár év papírjaiddal, és kérdezd meg, hogy ha megszűnne a mostani munkaviszonyod, jogosult lennél-e álláskeresési járadékra. Mert azzal tudnál sakkozni, hogy csak szülés előtt igényled.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!