Segítene valaki? GYED extra+tp. Második babát várom, elsővel GYED-en vagyok decemberig.
A lenti kérdésnél azt írja a válaszoló, jobban járt, hogy csak 10 nap szabadságot vett ki, mert így magasabb lett a napi átlaga. Elmagyarázná valaki, hogy ezt hogy kell érteni? Rosszabbul járnék, ha az összes felgyülemlett szabimat kivenném tp előtt?
http://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__gyas-g..
mivel nem írja, ezért csak tippem van :)
a szabit arra kapod mikor ugye gyeden voltál. annyit is kapsz érte mint az akkori fizetésed. de 1,5-2 év otthonlét közben emelik a fizut jó esetben, a tp-nek meg már az új, emelt fizetés az alapja és mivel ellátás alapja nem lehet ellátás, tp alatt is a fizetést számolják :)
amit viszont nem tudok hogy van, hogy bizonyos esetekben a 2. gyednél nem a fizu az alap hanem a min.bér 2x-ese. nem tudom ahhoz mennyit kell vagy nem kell visszamenni, de akár lehet az is ott. kérdezd meg privátban hogy pontosan miért :)
Nem az a lényeg, hogy 10 nap szabira ment, hanem az, hogy ha veszel ki szabit, az olyan, mintha visszamennél dolgozni és ha gyed alatt emelték a béred, akkor a szabit már az új emelt bérrel kell számolni és mivel visszamentél így dolgozni a következő baba születése előtt, így nem az első gyerek születésekor érvényben lévő bér lett a következő tgyás és gyed alapja, hanem a szabi alatt elért új bér. Hogy ez most 10 nap v. 20 nap v. csak 2 nap, az teljesen mindegy. Tehát nem jársz rosszul, ha kiveszed az összes szabit. Gondolom az a válaszoló azért csak 10 napot vett ki, mert utána meg is szült.
Tehát az a lényeg, hogy ne úgy igényeld meg a következő babára a csedet és gyedet, hogy az első gyerekkel "csak" gyeden vagy gyesen vagy. Mert ha nem szakítod meg a fizetésnélküli szabid, akkor az első gyerek születésekor érvényben lévő szerződés szerinti béred lesz az alap.
Még annyi, hogy a minimálbér kétszerese akkor lesz a csed alapja, ha az igénylőnek nincs 180 v. 120 bérezett napja, mert gyeden, táppénzen volt, ha a bére meghaladja az aktuális minimálbér kétszeresét.
Tehát, a Kérdező megszül pl. októberben, de nincs 180 v. 120 bérezett napja a tárgyidőszakban, mert gyeden és táppénzen volt, akkor a szerződés szerinti v. tényleges bére lesz a csed alapja. Viszont, ha a bére mondjuk bruttó 230 ezer Ft, akkor neki nem ez lesz az alap, hanem a minimálbér kétszerese csak, mivel nincs meg a kellő számú bérezett napja.
Persze ha a bére kevesebb, mint a minimálbér kétszerese, akkor az lesz az alap.
Ugyanakkor, tényleges jövedelmet az új szabályozás szerint csak akkor lehet alkalmazni, ha az igénylőnek van legalább 30 naptári napi jövedelme. Vagyis, ha a szabi kevesebb időre jár, mint 30 nap és nem megy vissza dolgozni, mert táppénzre megy, akkor szerződés szerinti bért néznek.
Ha van 120 v. 180 bérezett napod, akkor átlagbért néznek. Neked ez semmiképp nem lesz meg. Ugye az átlagbér azért jó, mert abban lehet túlóra, pótlékok, prémiumok, jutalmak, amik emelik a bruttót.
A tényleges bér a te esetedben valószínűleg ugyanannyi lesz, mint a szerződés szerinti béred, mivel igazából nem mész vissza dolgozni. A 30 naptári napi jövedelem a tényleges bérnél fontos, az átlagbérhez kell 120 v. 180 nap.
"A tényleges jövedelem alapján akkor lehet számolni, ha az ellátásra való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától az előző év első napjáig terjedő időszakban legalább 30 naptári napi jövedelemmel rendelkezik a kérelmező."
Na, ha ez meglesz, akkor tényleges jövedelmet néznek neked, ami szerintem meg fog egyezni a szerződés szerinti béreddel. Ha nem lesz meg, akkor a minimálbér kétszerese lesz a csed alapja, ami most bruttó 142.100 Ft.
Itt van pontosan és hivatalosan leírva: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!