Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Jogosult lennék GYED-re? Vagy...

Jogosult lennék GYED-re? Vagy csak GYES-re?

Figyelt kérdés
A helyzet az, hogy szeretnénk mégegy babát, de a munkahelyemen havi szerződésben vagyok, tehát ez azt jelenti, hogy minden hónapban új szerződést kotnek velem. Már másfél éve itt vagyok. Az lenne a nagy kérdés, hogyha netán terhes lennék, járna nekem a gyed? Bőven megvan az egy év folyamatos munkaviszony, csak az a gáz, hogy nálunk nem lehet pl táppénzre menni hóvégén, mert akkor mivel nem vagy munkaképes, megszűnne a szerződés... Szóval bonyolult na... Szerintetek? Hogy megy ez? Esetleg ha elküldenének a terhesség végett, akkor ha munkanélkülire megyek is járna a gyed? Várom a tapasztaltabbak válaszait.

2012. máj. 23. 09:55
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Várom a válaszokat!
2012. máj. 23. 10:17
 2/12 anonim ***** válasza:

A gyedhez az is kell, hogy szüléskor/igényléskor is élő jogviszonyod legyen.

Az is jó, ha ez álláskeresési támogatás, csak az maximum 3 hónapra járhat, ha te másfél éve dolgozol csak, akkor neked nagyjából másfél hónapra fog járni. Ez azt jelenti, hogy nagyjából a hetedik hónap végéig kell dolgoznod, és utána elmenni álláskeresésire, egyrészt akkor tovább fog járni, másrészt ha a tgyást hamarabb megkezded, akkor marad a támogatásból a gyedigénylés idejére, ami nagyon fontos.


Lényeg: 7. hónapig dolgozol, utána 30 napon belül megkezded az álláskeresési támogatást, aztán mielőtt lejárna (maradjon pár nap mindenképpen!) igényled a tgyást. A tgyás lejárta után újra igényled az álláskeresésit, és a fennállása alatt kéred a gyedet, úgy az is járni fog.

Kicsit bonyolult, de a gyesnél még mindig több pénzt jelent, így megéri.

2012. máj. 23. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Koszi a választ. Nem csak másfél éve dolgozom, előtte még kozvetlenül voltam egy helyen 3 hónapot, illetve az első gyerek előtt 6 hónapot. Tehát tulajdonképpen folyamatosan dolgozom, egy kis rés van csak kozte. 2005 januárjától lehet számolni hogy dolgozom. Így is csak másfél hónapra járna az álláskeresési?
2012. máj. 23. 12:22
 4/12 anonim ***** válasza:
Nem, akkor valószínűleg többet kapnál, lehet kapnád a maximális 3 hónapot. Érdemes megkérdezni a Munkaügyi Központnál, hogy jelenleg mennyi ideig jár, és annál csak több lehet, ha 7 hónapot még dolgozol.
2012. máj. 23. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Akkor végülis ez az álláskeresési csak 3 hónapot jelenthet? Tehát akkor is olyan 6 hónapot kéne dolgoznom terhesen hogy kapjak később gyedet? Elég elszomorító. Sajnos táppénzre meg max egy hónapot tudok menni, annyival elnyújtható. Ez az álláskeresési akkor is jár ugye ha netán kirúgnak?
2012. máj. 23. 12:56
 6/12 anonim ***** válasza:
Az álláskeresési CSAK akkor jár, ha kirúgnak. Amíg dolgozol, nem jár.
2012. máj. 23. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Azt értem. Na mindegy, a lényeg, hogy akkor inkább még várunk a dologgal, koszonom a válaszokat, mindenkinek ment a zold kéz.
2012. máj. 23. 13:57
 8/12 A kérdező kommentje:
Még ami nem világos: a tgyás-nak milyen feltételei vannak? Ez milyen osszeget jelenthet? És mennyi ideig jár? Illetve akkor ha lejár az álláskeresési, akkor jonne ez a tgyás, és utána megint jogosult lennék az álláskeresésire? Koszi előre is a választ.
2012. máj. 24. 14:22
 9/12 anonim ***** válasza:

A tgyás akkor jár, ha volt 365 biztosításban töltött napod, és ha él a biztosítás igényléskor (vagy legfeljebb szülés ellőtt 42 nappal szűnik meg).


Vagyis alapesetben, ha dolgoznál, akkor szüléskor kapnád a tgyást 168 napig, majd ezt követően a gyedet max. a kicsi 2 éves koráig.


Ha megszűnik a munkaviszony, akkor elmégy álláskeresésire, mert az alatt is biztosítottnak minősülsz, így a 365 nappal jogosult leszel a tgyásra. De mivel a tgyás és az álláskeresési is ellátás, így csak az egyiket kaphatod egyidejűleg, így ami marad az álláskeresésiből, azt később használhatod fel (pl. jogosult vagy 2 hónapra, felhasználsz 1 hónapot, a másik egy hónapot a te döntésed alapján felhasználhatod később).


És mivel a biztosítottság kell a gyedhez is, így amikor lejár a tgyás, újra jön az álláskeresési, ahogy írtam fentebb, és a fennállása alatti gyed igénylés esetén a gyed jogosultság is meglesz.



Igazából azt gondolom, hogy ha a szerződéseden várhatóan nem változtatnak, akkor akár most is teherbe eshetsz, mert ugyanez lesz a helyzet később is.

2012. máj. 24. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Aha. Akkor tulajdonképp a menet: mondjuk dolgozok a terhesség 3.-4.hónapjáig, utána mondjuk egy hónapot még húzok táppénzen, akkor leszek 4-5.hónapos. Utána kirúgnak, mert ugye ilyen kedvesek, igénylem az álláskeresésit, ez 3 hónapot jelent, biztos, hogy annyi azért járna. Az utóbbi 2 éven belül 1.5 évem van rendes munkaviszonyként, folyamatosan, előtte feketén dolgoztam egy évet. Akkor ugye 7-8. hónapos leszek mire lejár az álláskeresési, akkor igényelhetem a tgyást? Ez mondjuk a szülésig kitart? Vagy akkor még utána is, osszesen durván fél évig? És akkor igénylem ugye a gyedet, ez meg a gyerek 2 éves koráig jár. Utána 1 év gyes. Jól értelmeztem? Kissé gyagyás vagyok jelenleg most keltem éjszakásból, úgyhogy bocsi ha értetlen vagyok. Előre is nagyon koszonom, megy a zold kéz.
2012. máj. 24. 14:52
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!