Hogyan boldogultok egy fizetésből és a gyedből?
10-es, ez nagyon szépen hangzik, csak az az alapvető probléma, hogy nincs hova rakni a gyerekeket. Még így sincs elég hely, hogy a többség 2 éves koráig otthon van vele, meg ahol kistesó van, azt se kell beadni, de konkrétan NINCS BÖLCSŐDEI FÉRŐHELY.
Nálunk a településen évente 80 gyerek születik, de csak 20-nak van hely, és ez a bölcsi is csak 4 éve van meg, azelőtt nem is volt. Érted 60 gyereknek nem lenne hely, a közeli megyeszékhelyen szintén tele vannak a bölcsődék, még a fizetős is.
Itt nàlunk is sok anyuka akarna visszamenni dolgozni, de nem tudja hova rakni a gyereket. Szerintem ez ilyen hülyeség, hogy ma már azért ülnek otthon 3 évet, mert nem akarnak visszamenni dolgozni, nyilván ilyen is van, de a többségnek vagy nincs hova beadni a gyereket, vagy gyerekkel nem tudja vállalni a műszakot, amibe addig járt, vagy nincs is hova visszamenni, mert a cég megszűnt, átalakult, stb.
13as ebben sajnos teljesen igazad van. Nyilván állami szinten is kellene fejlesztés ahhoz, hogy aki vissza akar menni dolgozni az mehessen.
10es vagyok
Szarul, de kijöttünk volna, viszont én 3 hónappal szülés után mindkétszer visszaálltam, mert egyéni vállalkozóként szültem, ha éveket kihagyok, nyilván bukta az egész ügyfélkör, szóval muszáj volt. Hát, nem életem legpihentetőbb időszaka volt. Ok, home office, de éjszaka nyomni a melót az amúgy is szarul alvó baba mellett... szerintem 10 évet öregedtem 3 év alatt. Aztán pár hónap nyugi, majd kezdtem elölről a kistesóval :D
És a 13-asnak nagyon igaza van, NINCS egyszerűen bölcsi sok helyen. Nálunk sincs, pedig nem a világ végén élünk, hanem Bp. 50 kilométeres körzetében. A legközelebbi állami bölcsi 20 km, de oda ugye nem veszik fel úgysem a gyereket, mert a helyiek előnyt élveznek, és ők is max úgy kerülnek be arra a pár helyre, hogy kb. már születés előt jelentkezik az anyjuk. Fizetős bölcsi lenne 10-15 km-rel odébb, de oda se lehet bejutni arra a 12 férőhelyre, mert nyilván oltári tolongás van még a 80-100 ezres havidíj ellenére is. Első körben meg felveszik nyilván a rokonok, barátok gyerekeit, és azzal be is telt.
Én 27 és 30 évesen szültem, nagyszülők még aktívak, 60 év alattiak voltak bőven (anyám konkrétan 49 éves volt az első születésekor), hova is raktam volna a gyerekeket? És ugye akkor én vagyok a szerencsés, aki tudott így is dolgozni, csak rohadt strapás volt. Akinek bejárós alkalmazotti státusza van, az egyszerűen sokszor nem tud mit csinálni az oszág jelentős részén.
EZÉRT nem szünteti meg szeretett kormányunk a 3 év otthonlevés lehetőségét. Akkor meg kéne oldani azt a problémát is, miszerint nincsenek bölcsik, ahova lehet rakni a gyerekeket. Így továbbra is el lehet kenni a szart, legalább nagyjából.
Hű, sokrétű válaszok érkeztek úgy érzem sokféle feltételezéssel.
Tudatosan vállaltunk gyereket, van megtakarításunk, amihez nyúlni tudunk, ha gond van, de részemről a megtakarítás azért megtakarítás, mert ha "nincs baj" (márpedig a gyermekvállalás nem kéne, hogy baj kategóriába essen), akkor nem csökken az összege hónapról hónapra és mi ehhez próbáljuk tartani magunkat.
Éhen halni nem fogunk, de jó munkahelyről, jó fizetéssel jöttem el. Gyed maxot kapok, engem mégis szorongással tölt el ez az összeg, mert jóval kevesebb a fizetésemhez képest és évek óta ahhoz szoktam, hogy "jut is, marad is" kényelmesen, egyedül is képes lennék megállni a helyem a világban. Most meg jut, de nem marad... és ez a helyzet nekem nem kényelmes. Azért kérdeztem inkább a magasabb jövedelműeket, hogy hogyan boldogulnak és kíváncsi vagyok másból is kivált-e a helyzet ilyesmi érzést, pedig közel sem arról van szó, hogy nincs mit enni hó végén, de a megtakarításaink erősen stagnálnak 3 hónapja és ez engem frusztrál. Visszavettünk a megszokott életszínvonalból amellett, hogy az életünk nyilván teljesen megváltozott és engem jelenleg az is frusztrál, hogyha valami történik a férjemmel, akkor bajban leszünk (értsd: jöhet a megtakarításaink felélése).
9 hónapos a kislányom, agglomerációban élünk. Három hónappal ezelőtt jelentkeztünk a bölcsi várólistára azért, hogy 1,5-2 évesen bekerülhessen! Így is azt mondták, hogy bőven lesz kettő, mire lesz helyük valószínűleg, tehát nem tudom. Már akkor kellett volna jelentkezni, amikor pozitív lett a tesztem. A magánbölcsik is pont ugyanezzel küzdenek. Helyben nincs segítségünk, de ha lenne is, még a nagyszülők is dolgoznak, szóval szép dolog, hogy küldik/külditek vissza anyukákat dolgozni, de ez nem egyszerű. Szerintem HO-ból nem lehet felelősségteljes munkakört ellátni egy totyogós mellől és nem is tartom egészségesnek, de a munkáltatóm sem támogatná, így ez sem opció.
"És a 10es kommentemnek is ez a lényege: darabokra szednek ha véletlenül dolgozni akarsz"
Ez furcsa, én ennek pont az ellenkezőjét látom, hogy azt b*szogatják, aki a gyerek 2 éves korában még otthon van. Szeritnem amúgy ez az általános, igyekszik 2 évesen mindenki visszamenni, mert a gyes semmire nem elég.
"közel sem arról van szó, hogy nincs mit enni hó végén, de a megtakarításaink erősen stagnálnak 3 hónapja és ez engem frusztrál."
Ez minket is fusztrál, pedig nekem nem volt kiemelkedő fizum a gyed előtt sem. De akkor, mint írtam valamelyik kommentemben, simán tudtunk félrerakni, most nagyon stagnál a havi megtakarítás és igen, ez baromi frusztráló, mert ugye az ember eltervezi, hogy a következő X évben adott dolgokat megcsinál, elintéz, lecserél és végre fellélegezhet majd kicsit, aztán mégsem így alakul.
#18 Szerintem 6 hónapos és 24 hónapos kor között van pár hónap különbség, lehet, hogy te is kapsz, de mi is tuti kapunk, hogy ez nem normális.
Nekem is a fórumon többen megmagyarázták, hogy majd meglátom, hogy nem fog menni a hat hónapos mellől a munka, ezért írom már le mindig, hogy de lesz segítség, nem bölcsibe megy a gyerek 6 hónaposan stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!