Akik mélységesen ellenzik egyéves kor felett is a tehéntej adását, azok mit adnának egy olyan gyereknek, aki nem fogadja el a tápszert/tejitalt/tejpépet?
"a hasonló, módosított fehérjéket tartalmazó, saját véleményem szerint büdös élelmiszerekkel."
jól megnézném én azt a paradicsomot, amit eszem, kérdező, ha már módosított kajákról van szó. ja, és azokat a dolgokat is, amiket a gyerekem felszed a fűből és az arcába tolja, ha már büdös...most megyek és megetetem a gyerekem módosított és büdös tápszerrel, mert ő szereti.:D
Még csak várom a kisfiamat, ezért pusztán elméleti a kérdésem.
Én súlyosan laktózérzékeny vagyok, így nem szívesen adnék neki tejet két éves koráig, vagy csak minimális mennyiségben lassan hozzászoktatva, persze lehet pont ezzel fogok rosszat tenni.
Próbálnék savanyított tejtemékeket inkább, esetleg tápszert. Rengeteget gondolkozok ezen, remélem kapsz olyan választ, ami nekem is hasznos lehet.
Kedves Első Válaszoló!
Van itthon egy doboz tápszer, a dobozán az áll, hogy hidrolizált savófehérjét tartalmaz. Ez azt jelenti, hogy egy vízmolekula "segítségével" kettéhasították az adott fehérjét, tehát nem olyan állapotban fordul elő benne, mint a tehéntejben. Tudtommal ezt talán azért csinálják, mert így könnyebben emészthető, vagy kevésbé terheli a vesét. Nem tudom, nem vagyok sem dietetikus, sem gyermekorvos. Ha az lennék, nyilván nem kérdezősködnék itt. Egy szóval sem állítottam, hogy a januári paradicsom nem nemesítés eredménye, és azt sem, hogy egészséges, valamint azt sem, hogy a tápszer egészségtelen. Sőt, azt sem mondtam, hogy a kutyakakis kavics illatos, de engedd meg, hogy továbbra is jogom legyen a saját ízlésemhez és véleményemhez: számomra büdös! A szardíniakonzerv szintén az, de ettől Neked még lehet a kedvenced, egészségedre, a gyermekednek pedig jó étvágyat kívánok!
Sajnálom, hogy a kérdésre nem sikerült válaszolnod.
Akkor vagy ízesíteném a tejitalt, vagy kipróbálnék jó sok félét. Szerencsére manapság rengeteg féle van.
Sőt. Tejitalból is lehet gyümölcsturmixot csinálni pl. És néha kakaót is szabad adni.
A tejpépet soha nem adtam "tisztán", mindig gyümölccsel tuningoltam. Az volt az uzsonna általában. Imádta a fiam.
Nem tudom, ha egyáltalán nem lett volna tejed, mivel eteted? Ha a "büdös tápszerrel" nem akarod?
Én 4 hónapig tudtam szoptatni, aztán tápszer, 1 éves korban tejital, és csak 2 évesen vezettem be neki a tejet.
Kedves Második!
Szerencsére nincs sok fogalmam a laktózérzékenységről, mert nem érint, de szerintem az anyatejben is ugyanolyan a laktózmolekula, mint a tehéntejben, így tehát ebben a tekintetben nincs különbség a kettő között, sőt ha jól emlékszem, a tehéntej kb. harmadannyi cukrot tartalmaz, mint az anyatej. Szóval ha az anyatejtől nem alakul ki laktózérzékenység kisgyermekkora, akkor a tehéntejtől miért lenne?
Ha valaki tudja a választ, vagy a különbséget a két tej között ebben a tekintetben, legyen kedves hozzászólni!
Én egy szóval sem mondtam, hogy nem akarom. Ott van a kérdésben, hogy nem fogadja el. Tejpépből próbáltuk az összes itthon kapható márkát, mindegyikből több ízt, a Hippből a német verziókat is, amiket csak a Müllerben lehet kapni. Ha nem lett volna tejem, akkor nyilván tápszert kapott volna, mert egy újszülött még nem fog olyan szinten válogatni, mint egy egyéves, nem ismer más ízeket.
A gyümölcsturmix jó ötlet, ez nem jutott eszembe, köszönöm!
Én azt gondolom, hogy a napi kálcium szükségletek megállapítása téves alapokon nyugszik, és sokkal több jelentősége van a D illetve K vitamin ellátottságnak a csontok épségét tekintve, mint magának a kálcium bevitelnek.
Azt úgy kell érteni, hogyha az ember (gyerek vagy felnőtt ez esetben egyben értendő) D és K vitamin ellátottsága jó, akkor kálciumból gyakorlatilag igen kevés is elegendő, hogy a csontok minősége megfelelő legyen. Ezt a kevés mennyiséget pedig gyakorlatilag egy kiegyensúlyozott tejtermékmenetes étrenddel is simán lehet fedezni.
Megjegyzendő, hogy a tejtermékek kálciumtartalma D és K vitaminok nélkül amúgy sem épül be a csontokba, tehát ezek nélkül amúgy sincs haszna az emelt kálcium bevitelnek. Ellenben az így bevitt kvázi többlet kálcium felel az időskori érelmeszesedésért és a vesekőért is.
Azt, hogy a tejtermékeknek igazából semmi köze a csontsűrűséghez, az s bizonyítja, hogy a nagy tejfogyasztó skandináv országokban a leggyakoribb a csontritkulás. Ahol ugye még annyit sem süt a nap mint itt. (D-vitamin) Illetve tejterméket nem, vagy ritkán fogyasztó népek csontsűrűsége sem gyengébb, sőt, sokszor jobb, mint a tejterméket fogyasztóké.
A gyereknek is D és K vitamin kell elsősorban, ezen kívül én nem ellenzem a tejtermékek adását, bár jómagam sosem fogyasztom őket. De mondjuk a gyereknek mehet kemény sajt, joghurt, ha valaki úgy gondolja. De a legjobb ha időnként még anyatejhez jut.
Ne feledjük, hogy vannak tejallergiás gyerekek is, akik szintén felnőnek tejtermékek nélkül.
Laktózérzékenységről: a laktóz szempontjából nincs különbség, hiszen ugyanolyan laktóz van az anyatejben mint a tehéntejben, maximum más mennyiségben.
A laktózérzékenységet nem a tehéntej okozza (illetve tüneteket igen, de nem ezért alakul ki), az alapból 5-10-15-éves kor után de akár felnőtt korban is kialakulhat, hiszen az emlősállatok felnőtt egyedei ritkán fogyasztanak nagyobb korukban tejet, így ennek emésztésére szolgáló képesség, az emésztő enzimek szép lassan eltűnnek a tápcsatornából. Ez egy természetes jelenség. Vannak népcsoportok, akik adaptálódtak a tejfogyasztáshoz, így laktózbontó képességük felnőtt korban is megmarad, és vannak akiknek még ez nem sikerült. Általában minél északabbra megyünk, annál nagyobb a népesség laktóz toleranciája, és minél délebbre, annál kevesebb ember bírja a laktózt megemészteni.
A gond gyermekek szintjén inkább a tejfehérjékkel van, ugyanis azok szerkezete fajonként eltérő, így a tehéntej erősen allergén lehet. Ezen kívül a tejben jelenlévő egyes hormonszerű anyagokkal is gond lehet, ugyanis nyilván a tehéntej növekedési hormon és ösztrogén tartalma eltér az anyatejétől, és ami egy 50-100 kilós borjúnak jó, az nem biztos, hogy a 10-15 kilós gyereknek jó. Akik nem javasolják a tejtermékeket, azok inkább ezek miatt nem javasolják, nem a laktóztartalom miatt.
A tápszereket nyilván szigorúan ellenőrzik ilyen szempontból, a hidrolizáció miatt pedig a fehérje szerkezete is megváltozik, így talán az jobb választás, mint a sima tej, ha valaki ilyenben gondolkozik.
Kedves 7. és 8. választ író!
Köszönöm a kimerítő válaszokat, igazán kedves tőled, hogy ennyi időt szántál a válaszra!
Nem tudtam, hogy az északi népek több tejterméket fogyasztanak, és gyakrabb náluk a csontritkulás, ez igazán érdekes információ.
Még annyit kérdezhetnék, hogy mi az a szint, aminél a D és K vitamin ellátottságot jónak mondhatjuk?
D vitaminnál mondjuk a normál vegyes táplálkozás és napi egy csepp Vigantol (nekünk ennyit írt elő az orvos), valamint nyáron a napfény (ez számomra megint egy nehéz kérdés, amiben bárhogy is cselekszem, szaranya vagyok) elégséges?
K-vitamint ugye termel az E. Coli a vastagbélben, zöldségekkel, tojással is jut a szervezetbe, ez elég vagy kellene több?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!