4 hónaposan hozzátáplálás hogy haladt? Rögtőn elfogadta? Nem köpte ki? Mikorra evett meg több kanállal?
Rengeteg anya megijed és panaszkodik, mikor 3-4hónapos babája "teljes egészben" a széklete ugyan úgy néz ki mint amit az anyuka a csecsemőbe tömött ételt.
Ezért is osztom meg ezt az információt, mivel nagyon sokan nem tudják.
Mikor kezdjük a hozzátáplálást?
Akkor, amikor az adott gyermek neurológiailag és pszichésen is megérett rá, ez betöltött 4-6 hónapos kor után várható, azaz például 4,5 hónaposan is lehet kezdeni a hozzátáplálást, ha úgy alakul (például kevesebb a tej, nem kell ilyenkor mindenképp tápszerhez nyúlni. Persze nagyon jó ilyenkor a donor anyatej beszerzése, de ez hazánkban sajnos sok helyen nehezen megoldható.). A legjobb táplálék addig az anyatej, a tápszer csak “szükséges rossz” lehet orvosi szemmel.
NÉGY HÓNAPOS KOR ELŐTT EGYÉRTELMŰEN NEM JAVASOLT ELKEZDENI A HOZZÁTÁPLÁLÁST MERT VESZÉLYES LEHET és KÁROKAT OKOZHATUNK A GYERMEKNEK. Hat hónapos kor után pedig a hozzátáplálást már muszáj elkezdeni, mert az anyatej önmagában ebben a korban már nem elég, nem tartalmaz elég energiát, fehérjét, vasat, cinket, vitaminokat.
Hogy pontosan mikor érdemes elkezdeni a hozzátáplálást, azt gyereke válogatja. Akkor érett meg a gyermek a hozzátáplálásra, ha segítséggel ugyan, de stabilan ül, fejét és nyakát jól tartja, mozgatja, irányítja. Igazából ha ezt az egy dolgot tudja, akkor legtöbbször az alábbi feltételek is teljesülnek már, mert azokat is tudni szokták:
hason fekve kezeivel fel tudja nyomni magát (kiegyenesített karokkal) és így nézelődik
pürés ételeket nyelvével hátra tudja lökni és lenyeli
eltűnik a “nyelvkilökő reflex”: azaz ha valamit az ajkai közé rakunk, nyelvével kilöki azt
kezével szájához emel, játékokat nyalogat, kóstol
vágyakozik az ételre (kinyitja a száját, előre hajol) vagy jóllakottság jeleit mutatja (hátradől, elfordul)
Ha rágja az ökleit, vagy éjszaka újból felébred és extra szopit szeretne, az is jele LEHET annak, hogy időszerű lehet a hozzátáplálás - de fontos, hogy ezek a jelek nem igazán mérvadóak és legtöbbször egyéb okok miatt fordulnak elő, hozzátáplálás esedékességétől teljesen függetlenül.
Nagyobb, puhább ételdarabokat 8-10 hónapos korban a gyermek saját kezével megfoghat, rágicsálhat: jó megoldás, ha akkorára vágjuk az ételdarabokat, amekkora a gyermek ujja, erre a célre kiváló étel a banán, avokádó is.
Mikortól áll készen a gyermekem arra, hogy pépes táplálékot fogyasszon?
A 4. és 6. hónap között elkezdhetjük a hozzátáplálást: ha tápszeres a baba, akkor a 4. hónaptól, ha viszont szoptatjuk, akkor elég a 6. hónaptól kezdeni.
Ha a 40. hét előtt született a baba, akkor meg lehet kezdeni a hozzátáplálást 4 hónapos kora körül, mivel ekkorra kiürül a vitamintartaléka. A pontos időpont egyénenként változó lehet, s függ a baba egyéni fejlődési ütemétől is.
Szoptatott és tápszeres baba: miben más a hozzátáplálás?
Más a bélflórájuk
A szoptatott és a tápszeres babáknak különbözik a bélflórájuk. (A bélflóra tulajdonképpen mikroorganizmusok összességét jelenti, amelyek többek között segítik a szervezetet a védekezésben). Az anyatejben a "jó" mikroorganizmusok (lásd bifidogén bélflóra, lactobaccillusok) túlsúlyban vannak.
A bélflórára hathatunk anyatej hiányában olyan tápszerekkel, melyeket probiotikus törzsekkel ("jó/segítő" mikroorganizmusokkal) dúsítanak, illetve különböző csecsemőknek gyártott készítményekkel egyaránt, de nagyon fontos, hogy tünettől függően válasszunk készítményt! A leggyakoribb hiba, hogy nem specifikus készítményt választunk. Ez azért gond, mert nem mindegyik probiotikus törzs hat minden panaszra.
A 3 hónapos baba etetése
Az , anyatej a legteljesebb táplálék a kisbaba számára hiszen minden fontos tápanyagot tartalmaz, ami a baba fejlődéséhez szükséges egészen 6 hónapos koráig . Az anyatej mennyisége minden egyes napon kisbabád igényeihez igazodik. A baba fejlődésével és növekedésével együtt az étvágya is növekszik. Főként azért, mert a harmadik hónapban ismét van egy növekedési ugrás, amikor kisbabád tápanyagigénye hirtelen megemelkedik. Fontos, hogy az ezzel járó megnövekedett étvágyat ne tekintsd arra utaló jelnek, hogy már készen áll a csecsemő a hozzátáplálásra.
AZ ELSŐ 6 HÓNAPBAN A BABA EMÉSZTŐRENDSZERE AZ ANYATEJET TUDJA A LEGJOBBAN MEGEMÉSZTENI, EZÉRT SEMMIKÉPP SEM AJÁNLOTT A HOZZÁTÁPLÁLÁS MEGKEZDÉSE A NEGYEDIK HÓNAP ELŐTT.
( Ezért sem szeretem, mikor mások meg akarják mondani hogy bezzeg az X y gyereke már 2-3 hónapos kortól evett ezt azt és erőltetni próbálják az én gyerekembe az olyan ételeket, amiket nem ehet még meg, mert nem fejlett hozzá az emésztőrendszere.) Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mit szabad és mit illik ...
Tok jo, csajok, csak nem ez volt a kerdesem :D Kaphatnek esetleg valaszt arra is TAPASZTALATOK alapjan? Aki ne. a kerdesre valaszolna, azt megkoszonnem, ha inkabb tovabbgorgetne, koszi!
Tehat akkor meg egszer, mert lehet, hogy nem boltam egyertelmu: olyanok tapasztalata erdekelne, akik 4 honaposan kezdtek a hozzataplalast. Hogy haladt?
Istenem... Mennyi felelőtlen ember! Meglátszik , hogy nektek még játékbaba való!
Leírtam miért nem ajánlott! Tönkre akarjátok tenni szegény gyerek gyomrát???!! Ha nem, akkor miért akarjátok bele tömni ilyen korán az ételt???!? 😠 Nem vagytok ti normálisak!!!?
5-os, koszi a valaszt, hasznos volt! Johet meg masoktol is tapasztalat.
6-os, felelotlenezd le nyugodtan a gyerekorvosunkat meg az ESPGHAN-t is. Egyebkent nem pontozok le senkit, tehat a te valaszodnal mar is latta, hogy nem ez volt a kerdesem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!