Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ti elkezdenétek a doktorit,...

Ti elkezdenétek a doktorit, ha csak 30 évesen végeznétek vele?

Figyelt kérdés

Egyetemista vagyok. Témavezetőm bátorít, hogy vágjak bele, én is nagyon szeretném, viszont zavarna, hogy 30 éves lennék, mire végeznék. Elméletileg 28-29 évesen szeretnék "lebabázni", tisztában vagyok a megnövekedett kockázatokkal a magasabb életkornál. Maga a PhD 4 éves és kapok mellette fizetést ösztöndíjként - szóval nem számít munkaviszonynak. Szerzek egy állást, min. 1 évet ott kéne lennem, hogy ne csak GYES legyen majd + nem szeretnék rögtön kiesni 1 év után a munkából. Sajnos terhesen nem lehet dolgozni ebben az állásban. Viszont tényleg nagyon szeretném, mert imádom a szakomat és mélyebben bele akarok menni, így könnyebben találnék munkát és magasabb fizetésem is lenne később. Bár MSc-vel is sok helyre felvennének. Szóval ha elvállalom, akkor kb 34-35 évesen lenne gyerekem és bizonytalan vagyok. Páromnak az a véleménye, hogy tegyem azt, amit valójában szeretnék, de látszik rajta, hogy nem akar még +4 évet, hogy "sulis" legyek még mindig.

Ti hogyan döntenétek ebben a helyzetben?


2017. jún. 19. 17:50
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
24%
Nem. Ha jól értem 26 éves vagy. Már most is túlkoros, ha eddig csak tanultál. Mondom ezt úgy, hogy 37 évesen most is tanulok, de természetesen levelezőn, család és munka mellett. Szépen elvégeztem nappalin az 5 éves egyetemet és elkezdtem dolgozni. Így sem tudtam fiatalon gyereket vállalni, nemhogy ha még 7 évig szórakoztam volna az oktatási rendszerben.
2017. jún. 19. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
72%

Ugyanebben a helyzetben vagyok. Számomra fontos a karrier, elkezdem. Valószínűleg a PhD végén a disszertációs fázisban vállalunk gyereket. Nekem is 32-33 éves koromban lenne meg a gyedem (orvos vagyok, rezidens képzés), de addig nem várok, mert úgyis mindegy. A férjem jól keres, a család anyagi helyzete jó mindkét oldalon, a diplomás gyeddel sem lenne probléma.


De 35-ig nem húznám el, szeretnénk legalább két gyereket, és az első szülessen meg 30 éves korom körül.

2017. jún. 19. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Évvesztes vagyok és 5 éves nyelvi előkészítős gimnáziumba jártam, alapból 20 évesen kezdtem az egyetemet. 3 év BSc + 2 év MSc lesz (szeptembertől lesz a 2. év), köztük volt 1 év szünet, amikor 2 állásom volt, mert a család bedőlt a hitellel. A nappali képzés mellett dolgoztam végig, szóval nem csak szépen mosolyogtam és lóbáltam a lábam.
2017. jún. 19. 18:12
 4/12 anonim ***** válasza:
61%
Igen. Szeptembertől leszek másodéves jogon. (most szereztem diplomát marketingből, viszont sose szerettem, ezért közben elkezdtem ezt). Még 4 év az osztatlan +2 a PhD. 23 vagyok, tehát 29 leszek mire vegzek, és akkor még szakosodni is kell. Szerintem megéri. Közben is lehet gyereket szülni, maximum addig levelezőn vagy amíg nagyon kicsi, aztán mehet bölcsibe.
2017. jún. 19. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
71%
ha ez az álmod kezd el!
2017. jún. 19. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
82%

Nálunk a családban és a barátok közt is van sok fiatal orvos, orvospár.

A gyereket a legjobb közvetlen az egyetem után, vállalni. Egy jó baráti párnál a nö már az utolsó vizsgákkot terhes volt. Majd maradt 1 évet otthon, és így kezdett aszisztensorvosként(magyarul foggalmam sincsen). Persze a gyerek mindenképpen vissza vetette, a férje már rég szakorvos(egy évben végeztek), ö pedig még mindig nem, talán idén, de ez már annyira nem gyötri, szép lassan megy elöre. Mivel férje is orvos, így csak nagyszülök teljes segítségével megy nekik...

2017. jún. 19. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
72%
Én szülnék, doktorizni később is tudsz, akár gyerek mellett is (mondjuk ehhez elég sok segítség kellhet), de az sem baj, ha ovis lesz, amikor csinálod. Viszont 34-35 évesen ha öreg nem is vagy még hozzá, nem tudhatod, mennyire jön könnyen (mi van, ha évekbe telik?), illetve ha fiatalon akartál anyuka lenni, akkor nem biztos, hogy annyira jól fogad érezni magad ebben a helyzetben.
2017. jún. 19. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
86%
Elkezdeném, max a végére vállalnám be a gyerekeket/gyereket.
2017. jún. 19. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
80%

Én, miután elvégeztem az egyetemet, még beiratkoztam egy szakközépiskolába is, teljesen mást tanulni, 24-28 éves koromig. Mindezt hobbiból. Mert az volt az álmom, és akkor volt rá lehetőségem.

Akkor te miért ne doktorálhatnál? Annak legalább van gyakorlati haszna. :)

2017. jún. 19. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim válasza:
84%

Kedves Kérdező!

Én abszolválás előtt álló doktorandusz vagyok, mellette tanársegédként dolgozom az egyetemen (26 éves vagyok). A döntésben szerintem azt a nagyon fontos kérdést jó tisztázni, hogy mi a pontos célod a doktori képzéssel? Felsőoktatásban szeretnél vele dolgozni, mert akkor elengedhetetlen vagy egyéb, egyelőre kiszámíthatatlan utakban gondolkozol, amikhez nem feltétlen szükséges?"Hobbi" vagy valós az elköteleződés a terület iránt (mert ez sem mindegy ám)?

Amennyire én látom a kollégákat, többen "belemenekültek" (véleményem szerint) a gyerekvállalásba azért, hogy el tudják húzni a disszertáció megírásának határidejét, amit az egyetem megszabott nekik a kinevezésükkor. Eléggé megszenvednek vele X gyerek mellett, ami nem törvényszerű, de érdemes figyelembe venni (ez persze a kutatási téma és a választott módszerek függvénye is).

Látva a példákat a környezetemben, nem javasolnám gyerek mellett a doktori képzést (főleg nem állami ösztöndíjas, nappali formában!!), ha szeretnél vele és a kutatással/oktatással/publikációkkal/konferenciákkal is minőségi időt tölteni.

"Maga a PhD 4 éves és kapok mellette fizetést ösztöndíjként" - erről pedig annyit, hogy ez eléggé esetleges dolog, hiszen ehhez felvételt is kell nyerni, különben marad az önköltséges forma (és ösztöndíjasként akadnak kötelezettségek, amiknek eleget kell tenni - rendelkezésre állni). Szerintem érdemes ezen szempontok mentén (is) átgondolni ezt a döntést.

2017. jún. 20. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!