Szerintetek az jó nevelési módszer, ha mindent megengedünk a gyerekünknek?
Ez semmit nem jelent, mármint a kérdés.
Az a jó nevelési módszer, ha a gyereket nem betörjük, lenyomjuk, hanem a helyes irányba terelgetjük, nem hatalmi szóval, nem úgy, letörjük az autonómiáját, hanem önbizalommal teli embert nevelünk belőle.
Magyarán, ha nem tiltasz a tiltás kedvéért, ha nem a negatív dolgokat mantrázod (ezt ne, azt ne, kivéve a valóban fontosak, ami a testi épségét fenyegetik), ha nem büntetéssel a rossz viselkedést erősíted meg, hanem jutalommal és dicsérettel a jó viselkedésre hívod fel a
figyelmet. És teszed mindezt kevés (!), de következetes (!) korlát mellett.
Ezt pedig elérni azzal a módszerrel lehet, ami sokkal fárasztóbb, s ezt szokták az egyszerűbb lelkek "mindent megengedésnek" aposztrofálni.
A kérdésből nem derül ki, hogy milyen idős a csemete.
Az ötödik unokám "bébiszittelése" után bátran mondhatom, hogy a kisgyermek agya a tanulásra, utánzásra van programozva. El is várja, hogy tetteire a felnőtt reagáljon. A negatív reakciót is elfogadja - kivéve a direkt, indoklás nélküli tiltást. Persze az indoklás ne akadémiai székfoglaló, hanem egyszerű, az ő szintjén érthető válasz legyen. Sokszor elég a mimika, vagy valamilyen elutasító, negatív gesztus.
Számomra a legnagyobb kihívást mindig a "miért" kérdésre adandó válasz volt, nevezetesen azért, hogy olyan választ kellett adni ami nem hülyeség, de az ő ismereteit figyelembe véve érthető legyen.
Jómagam a hisztit - több kevesebb sikerrel - úgy kezelem, hogy biztosítom a leszármazottat arról, hogy továbbra is szeretem, de különösebben nem foglalkozom a hiszti tárgyával, hanem elvégzem-elvégeztetem a hiszti okául szolgáló műveletet.
nem
szomszéd csinálja ezt, gyerek rohangál össze vissza, kitépi magát a kezéből és rohan az úttestre, egyszer biztos elüti egy autó, de még egy dádát se kap...
#8
Értő olvasást javasolok. Ezt írtam "Az egyszerűbb lelkek" ezt hívják mindent megengedésnek.
Erre te leírod, hogy a normális emberek mit hívnak annak. Azaz leírtad ugyanazt, mint én.
A gyerekünknek elsősorban jó példát kell mutatni.
A személyes példamutatásunkkal nevelünk.
Ha megetted a fagyidat, és a hozzá kapott szalvétácskát képes vagy kilómetereken keresztül hurcolni, míg végre belebotlasz egy szemetesbe, és kidobod - akkor a gyerek ezt látva nő fel, és eszébe nem jut az utcán szemetelni.
Nem lesz mit megengedni, vagy tiltani.
A gyerek figyel téged, és utánoz.
Ha jó példát mutatsz, boldog gyereked lesz.
De ha vizet prédikálsz, és közben bort iszol, akkor valóban gond lesz... mert a gyerek látja, hogy kettős mércével mérsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!