Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Harmadik gyermek születése...

Harmadik gyermek születése után, mikortól lehet főállású anya lenni?

Figyelt kérdés
2010. ápr. 20. 15:20
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A köznyelvben főállású anyaként ismert gyermeknevelési támogatásra való jogosultságot a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. tv. (Cst.) 23. §-a szabályozza.


A gyermeknevelési támogatást az a szülő, nevelőszülő vagy gyám veheti igénybe, aki saját háztartásban három vagy több kiskorút nevel. A támogatás a legfiatalabb gyermek 3. életévétől 8. életévének betöltéséig jár.


A jogosultság független az előzetes biztosítási időtől, illetve a család jövedelmi, vagyoni helyzetétől.


A gyermeknevelési támogatás havi összege – a gyermekek számától függetlenül – azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével (2007.01.01-től 26.830,- Ft, 2007.02.15-től 27.130,- Ft). Töredékhónap esetén egy naptári napra a havi összeg harmincad része jár. Az ellátás időtartama – 8,5 százalék nyugdíjjárulék levonása mellett – szolgálati időnek számít.


A támogatást a gyermekkel közös háztartásban élő szülők bármelyike igénybe veheti. Megállapodás hiányában a támogatást igénylő szülő személyéről – kérelemre – az illetékes városi gyámhivatal dönt.


A gyermeknevelési támogatásra vonatkozó igényt a lakóhely szerint illetékes Kincstárnál kell benyújtani az „Igénybejelentés gyermekgondozási támogatásra” című formanyomtatványon.


A gyermeknevelési támogatás iránti igényt írásban kell benyújtani. Egyidejűleg csatolni kell az elbíráláshoz szükséges tények, adatok igazolását (születési anyakönyvi kivonat, gyámkirendelő határozat, ha a gyám igényli az ellátást, illetve nevelőszülő esetén az arról szóló megállapodás). Az igénybejelentés napja az igény átvételének vagy a kérelem postára adásának igazolt napja.


Nem jár a támogatás annak a szülőnek, aki:


rendszeres pénzellátás bármelyikében részesül, (kivéve, ha a támogatás folyósítása mellett dolgozott és betegsége után táppénzt, baleseti táppénzt kap),

akkor sem jár, ha olyan gyermek után igényli a támogatást, akit ideiglenes hatállyal helyeztek el, átmeneti vagy tartós nevelésbe vettek, illetve 30 napot meghaladóan szociális intézményben tartózkodik,

előzetes letartóztatásban van, illetve szabadságvesztését tölti,

a gyermeket napi 5 órát meghaladóan napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezi el.

2010. ápr. 20. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Szia!Még az lenne a kérdésem,hogy én most GYES-en vagyok a kisfiammal,de már útban van a 3.baba.Még a GYES lejárta előtt meg fog születni a pici,akkor nekem ugyanúgy mint az első gyereknél igényelhetem a TGYÁST,aztán GYED-et,majd a GYES-t és csak ezek lejárta után mehetek el főállású anyának??
2010. ápr. 20. 15:27
 3/4 anonim ***** válasza:
Igen.
2010. ápr. 21. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Elnézést, de én is kérdeznék a válaszolótól, az mit jelent, hogy 5 órát meghaladó intézményes ellátást nem igényelhet? Csak az óvodára vonatkozik, vagy az iskola is ideszámít? Mert nálunk minden főállású anya minden gyermeke reggeltől délután 4-ig, 5-ig óvodában , illetve napköziben van (az iskolások) Akkor most ez hogy van? Előre is köszönöm a választ.
2010. ápr. 27. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!