Szülők! Ti hogy viszonyultok, ahoz, hogy a gyermeketek a mai világban már nagyon könnyen hozzá tud jutni az internethez?
Arra kérném a válaszolókat, hogy írják le pár mondatban ennek az előnyét és hátrányát. Olyanok is válaszolhatnak, akik nem szülők, de jártasak a témában.
Felmérés képpen írtam ezt ki. A válaszokat előre is köszönöm!
Szerintem sem szabad elzárni a gyerekeket a világ változásától. Persze gondolhatjuk azt, hogy közel az armageddon, és nem lesz áram, nem lesznek számítógépek, de talán reálisabb jövőkép az, hogy a mostani tendenciák érvényesülnek, és a számítástechnika tovább fejlődik, s előbb-utóbb hátrányba kerül az, aki nem ért hozzá.
Mondom ezt úgy, hogy nekünk nincs tévénk, így csak a neten keresztül néz rajzfilmeket, filmeket a gyerek, illetve korlátozott időben játszik netes játékokkal, vagy e-mailezik. 10 éves fiúról van szó, akinek nincs saját számítógépe, tabletje, okostelefonja (sőt semmilyen telefonja), és él-hal a természetért, az állatokért, rengeteget olvas, kirándul, „bogarászik” a kertben.
Szerintem a tévé (ami sokkal könnyebben kiiktatható lenne minden háztartásból, de mégis majdnem mindenhol van) sokkal károsabb, mivel passzív szórakozást nyújt. Mégis hány szülő használja „bébiszitternek” vagy háttérzajnak kritikátlanul!
Az is fontos, hogy megtanulja az ember jól használni a netet. Sok barátomon (vagy kollégámon, sőt, újságírókon, akiknek a hivatásához tartozna az információgyűjtés) látom, hogy nem tudnak jól keresni, és kritika nélkül elfogadnak egy-egy információt, amelyet találnak a neten.
A kritikai érzék kialakítása is igen fontos szerintem ahhoz, hogy egy gyerek számára (is) hasznos lehessen az internetezés.
A fentiek figyelembevételével a net előnye, hogy bárminek pillanatok alatt utána tudunk nézni. Mert hiába van kismillió könyvünk, hiába érdekel engem is sok dolog, a gyerekeknek annyi szuper kérdésük van, amelye a szülők nem tudják a választ… és ami engem is lázba tud hozni, milyen jó kérdés.
Előnye még – de persze ez csak a 21. század változásainak köszönhető –, hogy kapcsolatot tudnak rajta tartani a gyerekek. Nem a közösségi oldalakra gondolok (mert azt még nem használ a gyerekem, és ha fog is, el fogom neki mondani, mennyi hátrányuk van), hanem a levelezésre, pl. külföldre költözött barátokkal. Persze, nyilván jobb lenne, ha papír alapon leveleznének (időnként teszik is), ám az, hogy egy-egy érdekes videót küldenek egymásnak, amiről aztán dumálhatnak, szerintem nem rossz dolog.
A kapcsolattartás témaköréhez tartozik a játékok/filmek kérdése is. Míg régen arról beszéltünk a suliban, hogy milyen mesét láttunk a tévében, ma már annyi csatorna van, hogy a gyerekeinknek ilyen „közös” élményei nem igzán vannak. Azonban nálunk sokszor ajánlanak egymásnak egy-egy játékot vagy filmet, és azt bármikor meg tudja nézni a másik, hogy aztán megosszák az élményeiket.
Előny még, amit mi sokszor használtunk, hogy a nyelvtanuláshoz vagy akár matekból a szorzótáblák tanulásához is számos játékos programot lehet találni.
A net legnagyobb hátránya, hogy bődületesen sok hülyeség, illetve nem gyerekszemnek való dolog van rajta. Mi ezt egyelőre ki tudjuk azzal küszöbölni, hogy kontrollált mértékben és a mi tudtunkkal csinálhat csak bármit a gyerek (pl. egy természetfilm betöltését is csak én csinálhatom, mivel az elején a reklámok között sokszor felbukkannak a különféle csöcsibébik).
Tartok tőle, hogyan lesz ez később, mert nyilván nagyobb korában már csak az informatikaoktatás miatt is kénytelenek leszünk venni neki egy gépet, és egyelőre elképzelésem sincs, hogyan lehet hatékonyan védeni a különböző perverzektől.
Azt hallottam, hogy pl. Ausztriában vannak felvilágosító programok a gyerekek számára, ahol tudatosítják bennük, hogy ha csetelnek valakivel, az simán lehet, hogy nem egy 14 éves szőke kislány, hanem egy 50-es pocakos férfi valójában.
A káros hatásokat kiküszöbölendő egyréstz igyekszem IRL elfoglaltsátokkal lekötni, illetve minél jobban kitolni azt a kort, amikor majd teljesen egyedül fog netezni a gyerek, és azt hiszem, emellett a legfontosabb, hogy igyekszünk olyn kapcsolatot kialakítani vele, hogy ne szülői papolásnak vegye az intelmeket, és ne higgyen el bármit, amit lát, olvas, merjen kérdezni tőlünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!