Szerintetek csökken vagy nő a kiadás akkor, amikor anyuka visszamegy dolgozni és 2 gyermek oviba/bölcsibe kerül?
A rezsi csökken, de a kaja kiadás inkább nő. Attól, hogy nincs otthon, még enni kell és olcsóbb főzni, mint menzán enni.
Cserébe a bevétel jelentősen nő.
A főzést úgy értettem, h a gyerekek intézményben esznek, kettőnkre meg kevesebbet kell főzni, vagy néha megelégszünk a hidegkajával, amit nyilván a gyerekek mellett soha nem engedtünk meg. Kiesik továbbá a gyerekek reggeli-tízórai-ebéd -uzsija, gyakorlatilag vacsizni fognak itthon. Napi szinten ez fogalmam sincs mennyi pénzt jelent, de négyünkre kivetítve mondjuk legyen egy 1000-es. Az egy hónapban 20 000 ft. Az ovi bölcsi viszont kevesebbe kerül. A rezsi csökkeni fog, mivel nem vagyunk itthon. Ez a különbözet lesz elég a bérletemre. Jó, a bevétel több lesz, csak eszembe jutott, hogy a kiadás oldalon sztem ugyanott leszünk :-)
Köszönöm a válaszokat, jöhet még vélemény!
Szerintem ugyan ott lesztek, leszünk majd mi is. Annyi hogy nekem a fizum jobb mint a mostani gyedem.
Azt nem nagyon említette senki, hogy oviba-bölcsibe több ruha kell, több szebb ruha, több cipő. Míg mondjuk otthon elvagytok a picit használtabb ruhában és elég akár 1 cipő is, az oviba kell váltás cipő, kellenek jobb ruhák.
Egyedülálló édesanya vagyok, én is azt tapasztaltam, hogy összességében nem nagyon fog csökkenni az összköltség, csak átrendeződik.
Természetesen nagyon sok függ a korábbi ellátások mértékétől, az anya bérétől, az intézményi ellátás költségeitől is.
Leírom nálunk kb. hogy volt.
- max. gyedet kaptam (akkor még nem lehetett gyed mellett dolgozni), a fizetésem viszont többszöröse volt az ellátásomnak, tehát a fix havi bevételünk többszörösére nőtt (és ezzel együtt a különböző munkahelyi juttatások is, cafetria- étkezési jegy, üdülési támogatás, éves prémium stb.)
- megnőttek az utazási költségek (autóval járok én is, a kicsit is vinni kellett bölcsibe-oviba, bkv-val, átszállással sokszoros idő)
- csökkent a rezsi, de nem azonnal (sok az éves elszámolású általány), összességében nem olyan nagy mértékben- én a munkába visszaállást követő 2. hónaptól már a szolgáltatóknál módosítottam az általány összegét egy picit kevesebbre, de kb. -10%- és ez az éves elszámoláskor korrektnek tűnt. legnagyobb mértékben az áram csökkent (elektromos főzőlap-sütő használat, nap közbeni klimatizálás ugye nem jellemző a munkanapokon), de számos rezsielem az otthonléttől független (tévé és internetelőfizetés, közös költség, házbiztosítás stb.)
- étkezés költsége picikét csökkent, de aki arra számít, hogy az ovi/bölcsi mellett a gyerekek nem farkaséhesek, az inkább gondolja át még egyszer :) Ilyen korú kisgyereknél én a tartalmasabb (frissebb zöldség, gyümölcs stb.) 2. uzsonnát beiktattam (az oviból/bölcsiből hazajövet) és még volt vacsora is. Reggelire is általában jó, ha kapnak valamit, tehát összességében 4 komlpett étkezést szerintem nem lehet megspórolni a kicsiknél- illetve nem érdemes. Viszont a maradék étkezésnél meg sokkal jobban rá kell feküdni az értékes fehérjére (csirkemell, hal) és a sok friss zöldségre-gyümölcsre, mert általában nem ezek a vezető élelmiszerfajták az intézményi gyerekmenükben.
Felnőttként pedig az első időben bizony nagyon jól jön az irodai ebédrendelés- legalább délután- este egyszer-kétszer többi idő jut a csemetére, akiből az intézményi léttel együtt kevesebb tartalmas időt tudunk együtt tölteni (a másnapi főzés és háztartásvezetés nem minőségi idő). Amennyi jön a vámon, az elmegy a réven- legalábbis nálam így volt. A hétvégéken pedig semmi nem változik, tehát az eddigi össz étkezési költség kb. 20-30%-át érinti a változás valamennyire.
- a havi fix bevétel nő, de nálunk magánintézménybe jár a kisfiam, így a havi fix kiadás is nő, bár nem olyan mértékben, amennyivel többet kerestem a munkába visszamenetellel.
- a bölcsi/ovikezdésnek van egy egyszeri tetemesebb díja is, ami a beszerzésekhez (ruházat, ágynemű, váltócipők, ovis overalok stb.) kapcsolódik- időben pedig megelőzi általában az első fizetést, úgyhogy ez csak előre gondoskodással megoldható.
- növekszenek a havi rendszeres kiadások a munkábaállással is az anyának is- gondolok itt pl. arra, hogy irodai környezetbe egy-két kosztüm, elegánsabb ruhadarab vásárlása (nem feltétlenül jók a gyerek előtti holmik), cipők, fodrász, manikűr stb- ami azért nem volt rendszeres vagy nem ilyen mértékben az otthoni idő alatt.
Összességében nálunk lényegesen magasabb bevétel mellett, valamivel magasabb összköltség mellett a havi eredmény javult, tehát megéri visszamenni dolgozni (főleg amióta az ellátásokat is munka mellett tovább folyósítják)- még akkor is, ha a gyermek után magánintézménybe kell nem kevés térítési díjat fizetni.
Állami ovi/bölcsi esetén még jobb lesz a háztartás hó végi állapota :)
8-as, köszönöm a részletes hozzászólást. :-)
Nem is a spórolás miatt kérdeztem, hanem kíváncsiságból.
Én is úgy tervezem, hogy ovi/bölcsi után feltétlenül kapjanak gyümölcsöt, este pedig vacsit. Mindenképpen visszamegyek dolgozni, ez a fenti csak egy részletkérdés. Köszönöm még egyszer.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!