Mi lehet annak az oka, hogy ennyi anyuka szaladgál a világban, aki képtelen, vagy nem akar ösztönből nevelni?
Örülnék, ha nem borulna a bili, mert nem gondolom, hogy rossz anyák, inkább az okokat keresem.
Itt (meg máshol) kérdezgetik a nyilvánvaló dolgokat.
Írok pár példát: "Ha cumit adok a gyereknek, le fogom tudni szoktatni róla?" "Baj, ha a gyerekem nappal nem 1.5-2 órát alszik, mint a kortársai, hanem 3-t? Amúgy éjjel szépen alszik." De ami most kiverte nálam a biztosítékot: Felvegye-e másfél éves gyerekét, vagy túlságosan hozzászokik?
Mi a fene történt? Estig sorolhatnám az ilyen eseteket. Persze, bennem is felmerülnek kérdések, de azért ezek nagyon meredek elbizonytalanodások, nem?
Mi ennek az oka? A család ráhatása, az, hogy a védőnő-orvos páros mást- mást tanácsol esetleg? Vagy mi? Miért nem hallgatnak ilyenkor magukra. Annyira sokfélék vagyunk mint ahogyan a gyerekeink is. Nincs jó meg rossz. NYilván nem arra gondolok, hogy valaki veri-e e gyereket. De van, aki együtt alszik, van aki cumiztat és van aki hagyja, hogy az ujját szopizza. Nincs rossz megoldás. ÉS mindenkiben felmerülhet kérdés, mert igenis a gyermeknevelés nagy meló és felelősség, de ilyen nyilvánvaló kérdésekben miért nem hallgat magára az ember, miért itt kérdezi meg, nem tudja a választ, vagy csak megerősítésre vár? Remélem az utóbbi...
Szia!
Bocsi hogy kiakasztottalak a kérdésemmel, nem volt szándékos :) Én írtam a felvegyem-e a másfél évesemet. Tudod csak érdekel más véleménye is, hogy ki hogy csinálja a dolgokat. Itthon mondják hogy ne vegyem fel mert hozzászokik, én fel szoktam venni ( bár már ráment a derekam, sajnos). Csak szeretném tudni másnál ez hogy ment, nem-e szokott hozzá a baba, meg ilyenek.
Gondoltam hogy ez a fórum azért van ha segítséget kérsz valamiben amiben elbizonytalanodtál akkor itt megteheted.
Kérlek ha zavar a kérdésem akkor ne foglalkozz vele, köszönöm szépen! És szép napot kívánok neked! :)
Szia! Szerintem több minden okozza ezt a bizonytalanságot. Egyrészt ma már elég ritka, hogy együtt éljen a nagyobb család, így nincs segítsége a nőknek, nem tudják megkérdezni egyszerűen mondjuk az anyjukat, hogy mit tegyenek valamilyen helyzetben. Másrészt, amikor mi voltunk gyerekek, már akkor sem igazán dívott az igazán nagy család, ahol látta volna gyerekkorában a leendő anya, hogyan kezelik a csecsemőket.
Nincs tehát „autentikus”, hiteles forrás és minta a gyereknevelésben, van viszont százféle elmélet, irányzat, ilyen-olyan könyvek, amelyek sokszor ellentétes dolgokat írnak – ebben elég nehéz eligazodni.
Harmadrészt: a gyerekekről, gyereknevelésről alkotott kép nagyon megváltozott az utóbbi száz évben, sőt, anyáink ideje óta is. Triviális példák: az én szüleim generációjában még azt nyomták, a tápszer király dolog, és kvázi le akarták beszélni az anyákat a szoptatásról – ma meg fordítva gondoljuk; a (kisebb-nagyobb mértékű) verés általánosan elfogadott gyereknevelési módszer volt – ma már azért sokan azt gondolják, hogy nem az.
Bár nem kapcsolódik teljesen szorosan ide, de én nemrég csodálkoztam rá, hogy a gyerekkoromban vagy hamarabb készült filmekben simán dohányoznak a szülők a gyerekekkel egy szobában, pl. vacsi után rágyújt az apuka, míg a gyerekek még esznek. Mert ez volt az általános, nem gondolkodtak azon, hogy mik a „passzív dohányzás” ártalmai meg rossz minta gyereknek a cigizés. Ma azért már ez nem dívik (nyilván van, ahol igen, de szerintem az átlagszülő nem mérgezi a gyerekét).
Negyedrészt: szerintem nincs olyan, hogy ösztönből nevelés. Ösztön az, hogy megvédem a gyerekemet, akár az életem árán is, ha úgy adódik, de az, hogy mennyit aludjon délután vagy a cumizásról hogyan szoktassam le, nem ösztönből jön. Ezekhez vagy vannak mintáink, amiket elfogadunk vakon és követjük őket, vagy nincsenek, akkor viszont jó esetben keresnünk kell valakit, akiben megbízunk, és elfogadjuk a véleményét (anya, anyós, nővér, barátnő…), ha pedig nem találunk ilyet, akkor könyvekből próbálunk okoskodni, és a neten kérdezősködni (ez a legrosszabb, hiszen ismeretlen emberek írhatnak bármilyen marhaságot).
Köszönöm, tök jókat írtok. Bizony rengeteg helyről kapjuk az infokat. Mikor én gyerek voltam nem volt internet, muszáj volt ösztönből cselekedni. Maximum a szűk családra, vagy a dokira lehetett számítani, akit nem hívogattak mindenfélével, szóval kénytelen volt az édesanya magára hallgatni.
A legszebb az egészben, mikor szakemberek egymásnak ellent mondanak. És akkor találd ki mi legyen, ráadásul nem mindegy kérdésekben, hanem hogy pl. milyen cipő kell a gyerek lábára. Baromira nem mindegy hogyan választasz, bár a választás rajtad áll, a te felelősséged milyen lesz a gyerek lába.
Manapsag nem "nevelik" az embereket onallosagra. Mindig mindenre megvan, honnan es kitol kerj tanacsot, akik elvileg felelossegteljesen valaszolnak.
Es ennek koszonhetoen valahogy hatterbe szorult a "jozan, paraszti esz". Pedig ez sokszor hasznosabb, mint az a rengeteg szabaly es iranyelv (nemelyik jo, nemelyik elavult, nemelyik karos, stb), amit mindenkire egysegesen ra akarnak eroltetni.
14es válaszoló válaszára.
Várj, próbálom megérteni, hogyan gondolod. Cumi kérdés, szoptatás, bármi az ég világon, ha nem példakövetés és nem is tudatos, az nem ösztön?
Mert nem mindenki hallgat másokra, nem mindenki foglalkozik más véleményével, nem szándékosan, csak nem megy át neki egy adott szituációban, hanem cselekszik, ahogy érzi. Sokak mellett nem áll az édesanyjuk, a családjuk, barátaik, vagy éppen nincs követendő példa.
Vagy: máshogyan csinálják azokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!