Anyukák aki ért hozzá segítene? GYED
Jelenleg GYED-en vagyok, áprilisban angliába fogok költözni ahol nem igényelhetek ilyen ellátást csak családi pótlékot (CHILD BENEFIT). 2-3 órában fogok dolgozni.
Mivel a GYEDET a munkáltatóm fizeti kinnt nem kaphatnám tovább? Mivel kinnt nem jár ilyen támogatás. GYEST esetleg?Valaki volt már hasonló helyzetben?
Szerintem ugyanugy megillet. Havonta fzetes gyanant utalja majd a kartyadra az osszeget.
A CSP olyan, hogy nem kaphatod ket helyrol.
Mivel EGT allam Anglia is, igy megis utheted a bokad, ha kidedul, hogy onnan is es MO-rol is kapod a CSP-t.
Szoval ha ott nagyobb az osszeg, akkot az ittenirol mondja le elotte.
Szerintem semmi nem jár neked Mo-ról, ha elköltözöl, mindent abból az országből kapsz, ahová költözöl és adó rezidens leszel.
Van a Child benefiten kívül más juttatás is: working tax credit, housing benefit, amit lehet igényelni. Most mész először Angliába vagy már dolgoztál ott korábban is - konkrétan van NI számod? Ha most mégy először, akkor semmit nem kapsz 3 hónapig, ha jól tudom.
Én azt javaslom, hogy amíg kint el nem intézel mindent, addig ne mondj le a Mo-i juttatásokról.
2.2. Gyes, gyed, tgyás
Magyarországon a gyes-re minden magyar állampolgár jogosult, akkor is, ha nem TB-biztosított. Ha valaki életvitelszerűen más tagállamban tartózkodik, gyes-re való jogosultsága megszűnik, és tartózkodási helyén lesz jogosult hasonló szociális juttatásra a tagállami szabályok szerint.
A gyed-del azonban, más a helyzet. Egyrészt feltétel, hogy az igénylő a szülést megelőző két évben legalább 365 nap biztosítotti jogviszonnyal rendelkezzen. Ha ezek a feltételek nem teljesülnek, és valaki külföldi (EU-tagállambeli) tartózkodása alatt válik jogosulttá a gyed-re, az adott ország szabályainak megfelelően, az ottani hivataltól kaphat ellátást.
Általában elég, ha az egyik házastárs/élettárs biztosított, és rendelkezik társadalombiztosítási számmal, mert ilyenkor a másik fél is jogosult az ellátásra, juttatásokra. Ez azonban a gyed-hez hasonló ellátásokra nem érvényes.
A tagállamok többsége biztosítási alapon működteti a gyed-hez hasonló ellátásokat. Amennyiben valamelyik tagállam bizonyos biztosítási időt követel meg egy szociális ellátás igényléséhez, és az igénylő nem rendelkezik az adott országban az ehhez szükséges idővel, a koordinációs rendelet összesítés elvének alapján köteles elfogadni a másik tagállamban megszerzett biztosítási időt. Ehhez az S1 jelű (korábbi E 104) formanyomtatvány kiváltása szükséges annál a biztosítónál, ahol az illető biztosított.
A gyermekgondozási díjat (gyed) ugyan az egészségbiztosítási törvény szabályozza, továbbá megállapítása a korábbi biztosítási jogviszonyra tekintettel történik, de - ellentétben a terhességi-gyermekágyi segéllyel - a tartalmát és az általa lefedett kockázatot figyelembe véve családi ellátásnak minősül. A magyar egészségbiztosításban érvényesülő szolidaritási elv miatt továbbá a gyed nem tekinthető elő-takarékossági formának, és ezen az sem változtat, hogy a gyed összege a korábbi keresettől függ (a jogszabály által előírt mértékben).
Magyar vonatkozásban - a Cst. végrehajtására kiadott 223/1998. (XII.30.) kormányrendelet 27/F. § (1) bekezdése értelmében - a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló közösségi rendeletek alkalmazása szempontjából pénzbeli családi ellátás a családi pótlék, a gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás és a gyermekgondozási díj.
Mivel a terhességi gyermekágyi segély (tgyás) már nem tartozik bele ebbe a kategóriába, ezért ezt külön kell kezelni. Amennyiben valaki megfelel a jogosultsági feltételeknek, függetlenül attól, hogy melyik tagállamból kapja a családi pótlékot, jogosult a tgyás ellátásra.
A tgyás és a gyed esetében általánosságban elmondható, hogy amennyiben az illető a kiköltözés előtt itthon már kapja valamelyik ellátást, illetve jogosultság időtartama alatt nem létesít más tagállamban biztosítási jogviszonyt (azaz a tgyás/gyed révén továbbra is Magyarországon lesz jogosult a teljes körű egészségügyi ellátás igénybe vételére), és nem igényel kint a magyar tgyás/gyed-hez hasonló családtámogatási juttatást, úgy továbbra is kaphatja Magyarországról a tgyás/gyed-et.
A gyes azonban főszabály szerint nem utalható külföldre. Ebben az esetben a másik tagállamban a Magyarországon kiváltott ún. Európai Egészségbiztosítási Kártyával vehető igénybe az orvosilag szükséges ellátás.
Forrás: [link]
Angliában nincs GYED - a szülés körül 39 hétig kapsz Statutory Maternity Pay vagy Maternity Allowance néven maximum Ł139 körüli összeget.
Itt tudod megnézni, mire leszel jogosult: [link]
A CAB oldalán millió infó van, kérdezz tőlük nyugodtan. Azt például mindenképpen érdemes lenne megkérdezni, hogy mire vagy jogosult, mert a napokban nagyon megszigorították az EU állampolgároknak járó juttatásokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!