Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mi a különbség a méltányossági...

Mi a különbség a méltányossági Gyes és a meghosszabbított Gyes között? Egyáltalán van-e különbség? Hogyan kell kérelmezni?

Figyelt kérdés
2009. nov. 4. 13:21
 1/3 anonim ***** válasza:

Méltányosságból megállapítható GYES


Hol és hogyan kell igényelni a méltányosságból megállapítható GYES-t?


A méltányossági GYES iránti igényt a Kincstár lakóhely szerint illetékes regionális igazgatóságánál lehet igényelni írásban az erre szolgáló „Igénybejelentés családtámogatási ellátásokra", valamint 2. számú pótlap „Gyermekgondozási segély igényléséhez" formanyomtatványok kitöltésével, és a formanyomtatvány kitöltési útmutatójában szereplő iratok csatolásával.


A formanyomtatvány beszerezhető a Kincstár regionális igazgatóságainál, a települési önkormányzatoknál, illetve letölthető a www.allamkincstar.gov.hu és a www.szmm.gov.hu internetes oldalakról.


Az igényt a lakóhely szerinti illetékes regionális igazgatósághoz postai úton eljuttatva lehet benyújtani, vagy személyesen az igazgatóságok családtámogatási és szociális ellátási irodáinak ügyfélszolgálatán, ügyfélfogadási időben.



Mit kell az igénybejelentéshez mellékelni?


* az igénylő természetes személyazonosító adataira vonatkozóan: érvényes személyi igazolvány, személyazonosító igazolvány, kártyatípusú gépjárművezetői engedély vagy útlevél másolatát;

* az igénylő lakcímére vonatkozóan: a személyazonosítóról és a lakcímről szóló hatósági igazolvány lakcím részéről készült másolatát;

* a gyermek(ek) adataira vonatkozóan: a gyermek(ek) születési anyakönyvi kivonat másolatát;

* az igénylő és a gyermek társadalombiztosítási azonosító jelet (TAJ) tartalmazó hatósági igazolvány másolatát;

* az igénylő adóazonosító jelét tartalmazó hatósági bizonyítvány másolatát;

* amennyiben az igénylő magánnyugdíj-pénztárnak tagja, a záradékolt belépési nyilatkozat másolatát;

* az igényben megjelölt októl függően


a szülők nyilatkozatát a gyermeknevelésben való akadályoztatásukról,


a fekvőbeteg-gyógyintézet gyermekgyógyász, vagy gyermekpszichiáter szakorvosának igazolását (eredetiben) arról, hogy a gyermek betegsége miatt a gyermekek napközbeni ellátást biztosító intézményben nem gondozható, nevelhető, az igénylő nyilatkozatát arról, hogy a méltányossági GYES folyósításának időtartama alatt a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben nem helyezi el;


- amennyiben az igénylő munkaviszonyban áll, a fizetésnélküli szabadság engedélyezéséről szóló igazolást eredetiben.



Milyen mértékű a méltányossági GYES?


A méltányossági GYES havi összege - a gyermekek számától függetlenül- azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével (2008. évben 28.500,-Ft), ikergyermekek esetén 200 %-ával (2008. évben 57.000,-Ft). Töredékhónap esetén egy naptári napra a havi összeg harmincad része jár. Az ellátás folyósításának időtartama 9,5 % nyugdíjjárulék levonása mellett szolgálati időnek számít.



Mikor folyósítja a Kincstár a méltányossági GYES-t?


A méltányossági GYES-t utólag folyósítja a Kincstár az igénylő által megjelölt bankszámlára, vagy lakcímére. Amennyiben bankszámlára kéri, akkor hamarabb megkapja az ellátást, mert az ellátást bankszámlára utalás esetében a tárgyhónapot követő hónap 3. napjáig, lakcímre történő utalás esetében a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig kell folyósítani. Ezen időpontig kell a Kincstárnak az ellátást elutalnia, tehát ez nem azt jelenti, hogy eddig az időpontig az igénylő meg is kapja azt.



Milyen adatok, tények megváltozását kell bejelenteni a méltányossági GYES-t folyósító regionális igazgatóságnak?


Írásban, 15 napon belül az alábbiak tényeket, adatokat kell bejelenteni:


* ha a gyermek a háztartásából elkerül,

* ha a gyermek elhalálozik,

* ha a gyermek tartós betegsége, illetve súlyos fogyatékosságára okot adó körülmény megszűnik,

* ha a GYES-ben részesülő meghatározott rendszeres pénzellátásban részesül (a GYES-t kizáró rendszeres pénzbeli ellátásokat a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény 27. §. (1) bekezdésének a) pontja határozza meg),

* ha a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezik el,

* ha az ellátásban részesülő kereső tevékenységet folytat,

* az ellátásban részesülő 3 hónapot meghaladó egybefüggő külföldi tartózkodásának tényét,

* az ellátásban részesülő előzetes letartóztatásba vételét, illetve szabadságvesztés büntetésének megkezdését,

* az ellátásban részesülő nevének, bankszámlaszámának vagy lakcímének megváltozását,

* a gyermek szüleinek a gyermek nevelésében történő akadályoztatásának megszűnését, ha ezen okból került sor a méltányossági GYES megállapítására,

* a gyermek - méltányossági GYES megállapítására okot adó - betegségének megszűnését, amennyiben ezen okból került sor az ellátás megállapítására.

2009. nov. 4. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
És még az előzőhöz: a meghosszabított GYES-t tartósan beteg gyerek esetén lehet igényelni, max. 10 éves korig jár. Ehhez természetesen szakorvosi igazolás kell.
2009. nov. 4. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszi elsőnek az alapos,mindenre kiterjedő választ.

Hosszabított Gyes-nél 4 órában járhat oviba a gyerek?Emelt összegű családi pótlékot igényelhetünk ilyenkor?Vagy csak a Gyes-t?

2009. nov. 4. 14:26

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!