Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Mi a különbség a GYES és a...

Mi a különbség a GYES és a GYED között?

Figyelt kérdés
2009. febr. 16. 18:42
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

GYES= gyermekgondozási segély. Alanyi jogon járó juttatás a gyermek 3 éves koráig. Bruttó összege a legkisebb öregségi nyugdíj összegével (jelenleg 28.500,-Ft) egyenlő. (Ikrek esetén tanköteles korukig, tartósan beteg gyermek esetén 10 éves korig jár)


GYED= gyermekgondozási díj. Biztosítotti jogviszonyhoz kötött juttatás. Összege a jogosultság évét megelőző év naptári napi átlag keresetének 70 %-a. (maximálisan bruttó100.100,- Ft) Jelen szabályok szerint a szülés megelőző két évben 180 nap munkaviszony kell és a szüléskor biztosítottnak kell lenni. A gyerkőc két éves koráig jár, utána gyes jár.

2009. febr. 16. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
51%
Kedves első válaszoló. Tényleg az átlagkereset számít? Akkor miért szokták mondani kismamák, hogy az utolsó munkahely jövedelme számít? Pl. hallottam, hogy ha valaki 60 ezer forintot keresett, de egy hónapra elment mondjuk 200 ezer forintos bérért dolgozni és innen került táppénzre stb, akkor a 200 ezer forint volt a GYED alapja. Ez téves?
2009. febr. 16. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Úgy van, ahogy az első válaszoló írta. Én most intéztem a napokban.
2009. febr. 16. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
53%
Én örülök, ha úgy lenne, de akkor mi az aminél az utolsó havi jövedelem számít csak? Segítsetek légy szi!
2009. febr. 16. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Az alapeset, ha valakinek folyamatos munkaviszonya van, akkor az előző évet nézik, ott kell lenni 180 bérezett napnak amiből számolni tudnak. Lehet olyan eset, hogy valakinek nincs meg abban az évben a 180 napja, akkor bizonyos esetekben valóban működhet ez a trükközés, mert akkor szülés előtti időszakból számolnak. (táppénzen, gyesen, gyeden volt, vagy nem dolgozta végig ez évet stb)
2009. febr. 16. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Az előbb lefelejtettem ezt a linket, itt meg van a számítás módja.

2009. febr. 16. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Az első jól írta, de egyszerűbben:

Ha volt munkád, dolgoztál bejelentetten legalább 180 napot, akkor jogosult vagy táppénzre terhesen, szülés után anyasági támogatásra és a fizud után gyedre (valóban az almult 2 év átlagkeresetéből számolják, nem az utolsó fizuból!)

A gyes alanyi jogon jár, ha nem volt munkaviszonyod, akkor is jár szülés után 26000 ft /hó.

2009. febr. 16. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!