Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Hogyan lehet egy nevet anyakön...

Hogyan lehet egy nevet anyakönyveztetni, ha az MTA hivatalos listájában nincs benne? Vagy csak akkor kerül bele, ha többen is adták már? Létező név, de a listán nincs rajta.

Figyelt kérdés
2013. ápr. 14. 08:53
 1/4 anonim ***** válasza:

Jogszabályban meghatározott esetekben az alábbi módokon is sor kerülhet az utónévjegyzékben nem szereplő nevek anyakönyvezésére:


- Amennyiben a megszületett gyermek nem magyar állampolgár, illetve hontalan, a gyermek utónevének anyakönyvezésénél a gyermek állampolgársága, illetve származási helye szerinti jog az irányadó.


- Amennyiben a szülők egyike nem magyar állampolgár, az anyakönyvvezető a gyermek utónevét az érintett nem magyar állampolgárra irányadó szabályok szerint is bejegyezheti.


- Amennyiben a gyermek a megszületésekor a magyar mellett külföldi állam állampolgárságával is rendelkezik és ezt a szülők igazolják, akkor a szülők kérelmére a születés anyakönyvezésekor a névviselésre vonatkozóan az adott külföldi állam jogát kell alkalmazni.


- A külföldön született magyar állampolgár születésének hazai anyakönyvezése során a gyermek utóneveként a külföldi anyakönyvi okiraton szereplő utónevet kell bejegyezni.


A nemzeti etnikai kisebbséghez tartozó személyek gyermeküknek nemzetiségüknek megfelelő utónevet is adhatnak, valamint kérhetik saját utónevüknek a megfelelő nemzetiségi utónévre történő javítását, továbbá joguk van családi és utónevüknek anyanyelvük szabályai szerinti anyakönyvezéséhez. Családi név kijavítására, valamint olyan utónév bejegyzésére irányuló kérelem esetén, amely a 30/B. § (1) bekezdésében szereplő nemzetiségi utónévjegyzékben nem szerepel, nyilatkozni kell arról, hogy a választott nevet mely nemzetiség használja. Az anyakönyvi, házasságkötési és a bejegyzett élettársi kapcsolat létesítésére irányuló eljárás során a valamely nemzetiséghez való tartozás kérdésében nyilatkozatra senki nem kötelezhető.


Az érintett kérésére a név anyakönyvezése két nyelven történik, kérhető továbbá nemzetiségi anyakönyvi kivonat kiállítása is.


A választható nemzetiségi utóneveket az érintett országos nemzetiségi önkormányzatok által összeállított nemzetiségi utónévjegyzék tartalmazza. Az utónévjegyzékben nem szereplő nemzetiségi utónév anyakönyvezhetőségéről az érintett országos nemzetiségi önkormányzat - a megkereséstől számított 15 napon belül kiadott - állásfoglalása az irányadó.



forrás: [link]

2013. ápr. 14. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Bocsi rosszat másoltam. Rátok ez vonatkozik:

A családi név egy- vagy kéttagú. A kéttagú családi név tagjait kötőjel köti össze. Magyar állampolgárok számára anyakönyvezni egy vagy két, a gyermek nemének megfelelő utónevet lehet a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete által összeállított utónévjegyzékből. Amennyiben a szülők által választott utónév nem szerepel az utónévjegyzékben, a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete nyilatkozik a kért név anyakönyvezhetőségéről. Az erre irányuló kérelmet az anyakönyvvezetőnél vagy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Hatósági Főosztályánál kell előterjeszteni.

2013. ápr. 14. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Csak az zavart meg, hogy anyuka vezetéknevét viseli a kisfiú. Mondjuk így sem értem, pedig nyilván apuka külföldi a keresztnév alapján, meg a kisfiú félvér. Csak furcsa, hogy anyuka magyar vezetéknevéhez egy külföldi hangzású keresztnév társul.
2013. ápr. 14. 13:20
 4/4 Pirker Szilveszter válasza:

"Az utónévjegyzékben nem szereplő nemzetiségi utónév anyakönyvezhetőségéről az érintett országos nemzetiségi önkormányzat - a megkereséstől számított 15 napon belül kiadott - állásfoglalása az irányadó."


Ez minden esetben az utolsó szó? Most egy olyannal birkózom, amikor az előre kikért állásfoglalása az adott országos önkormányzatnak egyrészt nem igazán tűnik se helyesnek, se követendőnek, se indokolhatónak, se szakszerűnek, de még bizonytalan is mert hozzáteszi hogy a rögzített lista rövidesen átdolgozásra kerül. Igaz hogy a kérdésem nem a listára hanem az állásfoglalásuk szabályaira vonatkozik, hiszen olyan névről van szó ami a listában nem szerepel.


Érvelésül az adott név ellen azonban szakmailag megdönthető.


Mit tudok ebben az esetben tenni?


Olyan névről van szó, mely hasonló alakban létetik magyar névként is, tehát végül is a nezmetiségi identitásra hivatkozva csak még az adott országban szokásos irásmódot kellene megkapni. Az adott ország illetékes hivatalától már be van szerezve a dokumentum, hogy a név ott adható és rég óta és még csak nem is ritka.


A név olyan hogy érzékelhető egzotikusnak, ám több kultúrában is szerepel.


Tudtok segíteni, mi a menet, ha elutasítja esetleg a minisztérium?

2014. máj. 20. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!