Gyed, tgyás kérdés második gyermeknél, hogyan?
Kislányom 2012. június 20-án született. Szeretnénk neki kistesót és tudom,hogy nem tudjuk (és nem is akarjuk) pontosan befolyásolni,hogy mikor szülessen, de szeretném tudni mire számíthatok.
Ha még 2014-ben megszületik, de már gyes alatt, mi alapján lesz számolva a tgyásom és a gyedem? Mennyit lehetek max gyesen,hogy ugyanezt az ellátást a második gyermekemmel is megkapjam?
És mi a helyzet, ha csak 2015-ben születik,de még szintén gyes alatt?
Illetve, ha teherbe esek, mit tegyek, menjek táppénzre, vagy kérjem ki a szabijaimat, mi legyen? Ha szabikat kérem ki, de bejelentem, hogy terhes vagyok kirúghatnak? Vagy mondhatják azt,hogy nem adják ki?
Hogyan járunk a legjobban és a legrosszabbul?
A fizetésem bruttó 165 000.- Ft/hó volt, ez alapján kapom a juttatásokat!
Köszönöm előre is annak, aki segít, tanácstalan vagyok, mi legyen!
Az első gyermek után járó GYED lejárta után elmehetsz GYES-re, vagy táppénzre, vagy kiveszed a szabikat és utána táppénz…stb. Ha jól értem, nem tervezd hogy a két baba között munkába állj(?)
1.) Nézzük, mi van ha GYES-re mész.
Ha még 2014-ben születik meg a 2. baba, akkor TGYÁS a szerződés szerinti béred 70%-a, GYED szintén ( kb tehát ugyanannyi, mint amit most kapsz). 2015-ös születésnél TGYÁS a béred 70%-a, a GYED azonban minimálbér 70%-a lesz ( most nem részletezem miért, ha érdekel, leírom).
2.) Ha GYED után kiveszed a szabikat majd elmész táppénzre, vagy akár egyből táppénzre mész amennyiben ez indokolt ( a szabikat bent hagyod, jól jöhet később is), akkor a következőképpen alakulnak az ellátások.
2014-es ÉS 2015-ös születésnél TGYÁS a szerződés szerinti béred 70%-a, GYED szintén.
A fentiekből következik, hogy a 2. variációval jobban járnál a TGYÁS/GYED-et illetően ( ráadásul szabi / táppénz összege több, mint a GYES, + a családi adókedvezmény GYES-ből nem érvényesíthető, a többiből igen).
FONTOS: ha GYED után úgy döntesz hogy nem GYES-re mész hanem táppénzre /szabikat veszel ki, akkor a fizetés nélküli szabadságodat meg kell szakítani. Ezt a megszakítás előtt 30 nappal jelezd a munkáltatódnak. Ezzel együtt jelezd a várandósságodat is, ui. ha megszakítod a f. n. szabidat, onnantól nem vagy védett- KIVÉVE, ha bejelented hogy terhes vagy.
Azt ugye mondani sem kell, hogy mindent írásban, igazolható módon tegyél a saját érdekedben?
1-es válaszolónak: neked is hasznos lehet amit leírtam, tehát 30 nappal előbb jelezd h. megszünteted a fizetés nélküli szabadságodat, és kérlek NE a szabik lejárta UTÁN, hanem ELŐTTE jelezd a terhességet ( itt pontosítanám azt, amit a védőnőd mondott). Ha ezt nem teszed meg, a f. n. szabi megszűnését követő napon ( gondolom, ez a GYED lejárta után lesz) kirúghatnak, és utána már hiába jelented be a „nagy hírt”!
Amúgy alapvetően nem kell igazolást vinni a munkahelyre, elég ha leírod pár sorban hogy várandós vagy, ezzel eleget tettél a törvényi kötelezettségednek.
Ha mégis ragaszkodik az orvosi igazoláshoz, akkor ráérsz kérni egyet, a lényeg hogy ha te bejelented, onnantól nem rúghat ki, ha van igazolásod, ha nincs ( a lényeg, hogy te tudd igazolni a bejelentés tényét- pl. email, tértivevényes levél).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!