Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Családi adókedvezmény jár...

Családi adókedvezmény jár abban az esetben, ahol egyedülállónak járó családi pótlék van?

Figyelt kérdés
2013. jan. 22. 12:54
 1/5 anonim ***** válasza:
Igen.
2013. jan. 22. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Igen, ha van annyi jövedelme.
2013. jan. 22. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
És az apa is igényelheti?
2013. jan. 22. 15:51
 4/5 anonim ***** válasza:

Igénylése esetén a munkáltató a mukavállaló járandóságaiból a családi kedvezmény figyelembe vételével vonja le az adóelőleget.

Ezt a nyilatkozatot két példányban kell kitölteni és átadni a munkáltatónak.

A munkáltató a nyilatkozatban foglaltakat az átadást követő adóévi kifizetéseknél veszi figyelembe.

A nyilatkozat tartalmát érintő bármely változás esetén a munkavállaló köteles haladéktalanul új nyilatkozatot tenni, vagy a korábbi nyilatkozatot visszavonni.

A nyilatkozat egyik példányát a munkáltatónak, másik példányát pedig a munkavállalónak kell az adóbevallás elkészítéséhez szükséges bizonylatokkal együtt az elévülésig, azaz 5 évig megőriznie.

Az adóelőleg megállapítása során a családi kedvezményt a házastársak, az élettársak – az összeg vagy a kedvezményezett eltartottak számának felosztásával – közösen is igénybe vehetik azzal, hogy erre az élettársak csak a közös háztartásban nevelt közös gyermekre tekintettel jogosultak.

Ha a családi kedvezményre ugyanazon kedvezményezett eltartott után több magánszemély jogosult, illetve ha a magánszemélyek a családi kedvezményt közösen veszik igénybe, akkor a jogosultaknak a nyilatkozatot közösen kell megtenniük.


Amennyiben a nyilatkozattételkor fennálló körülmények ellenére a családi kedvezmény érvényesítését jogalap nélkül kéri, aminek következtében az adóbevallása alapján 10 ezer forintot meghaladó befizetési különbözet mutatkozik, a befizetési különbözet 12 százalékát különbözeti-bírságként kell megfizetnie.


A családi kedvezmény – a feltételek fennállása esetén – a munkavállaló összevont adóalapját csökkenti.

Abban az esetben, ha e nyilatkozattal kéri a családi kedvezmény érvényesítését, a kedvezmény az adóelőleg alapját – és ezért a munkáltatójától származó adóévi jövedelmeiből fizetendő adóelőleg összegét is – csökkenti.

A családi kedvezmény – az eltartottak lélekszámától függően – kedvezményezett eltartottanként és jogosultsági hónaponként egy és kettő eltartott esetén 62 500 forint, három vagy annál több eltartott esetén 206 250 forint.

A családi kedvezmény a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy vagy két eltartott esetén havonta és kedvezményezett eltartottanként 10 ezer forinttal, három vagy több eltartott esetén havonta és kedvezményezett eltartottanként 33 ezer forinttal magasabb összegű nettó kereset áll a családok rendelkezésére.


A családi kedvezmény érvényesítésére jogosult az a magánszemély aki jogosult a családi pótlékra, továbbá a várandós nő és a vele közös háztartásban élő házastársa.

A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény alapján családi pótlékra 50-50 százalékban jogosultak a gyermeküket bírósági ítélet alapján felváltva gondozó szülők (közös felügyelet), így őket is megilleti a családi kedvezmény.

Amennyiben a családi kedvezményre több magánszemély jogosult, akkor közös nyilatkozatot kell tenniük. Igaz ez abban az esetben is, ha azt teljes egészében kizárólag a jogosultak egyike érvényesíti, vagy pedig a jogosultak felváltva gondozott gyermekükre tekintettel érvényesítik. Figyelemmel kell lenniük azonban arra is, hogy a kedvezmény mértékét ekkor sem léphetik túl. A családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek és a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély esetében saját maga vagy a vele közös háztartásban élő hozzátartozói közül közös döntéssel kiválasztott magánszemély minősül jogosultnak.

Családi kedvezmény érvényesítésére jogosult az a magánszemély is, aki bármely külföldi állam jogszabálya alapján családi pótlékra, rokkantsági járadékra, vagy más hasonló ellátásra jogosult. Természetesen a többi feltételnek ilyenkor is teljesülnie kell.


Kedvezményezett eltartott:

a) akire tekintettel a magánszemély belföldön családi pótlékra jogosult;

b) aki a családi pótlékra saját jogán jogosult;

c) a rokkantsági járadékban részesülő személy;

d) a magzat (a fogantatás 91. napjától a világra jöttéig).


Amennyiben a magánszemély azért érvényesíthet családi kedvezményt, mert külföldi állam jogszabálya alapján ott jogosult családi pótlékra, rokkantsági járadékra, vagy más hasonló ellátásra, kedvezményezett eltartottként azt a magánszemélyt (gyermeket) veheti figyelembe, akire tekintettel a családok támogatásáról szóló törvény megfelelő alkalmazásával a családi pótlékra való jogosultsága megállapítható lenne.

Eltartottnak minősül a kedvezményezett eltartottakon túl a családi pótlékra már nem jogosító személy is, ha figyelembe vehető a kedvezményezett eltartottak után járó családi pótlék összegének megállapításánál a családok támogatásáról szóló törvény szerint.


2013 adóelőleg-nyilatkozat letöltése családi kedvezmény igénybevételéhez (kitöltési útmutatóval)


további letölthető 2013.évi adóelőleg nyilatkozatok a NAV honlapján

2013. jan. 22. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ha egyedülállóknak járó, magasabb összegű családi pótlékot kapsz, akkor nincs "másik" jogosult, hiszen azért vagy egyedülálló, mert nincs más.

Tehát nem veheti igénybe az apa, csak Te.

2013. jan. 23. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!