Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Gyerek elkényeztetése?

Gyerek elkényeztetése?

Figyelt kérdés

Egy barátnőm alaposan megszólt a napokban, mert szerinte a két lányomnak nagyon sok dolgot megveszek. (Tény, hogy a gyerekszobában halmokban állnak a barbie-k és zapf babák, meg ezek kiegészítői és egyéb drága játékok.) Állítása szerint ezáltal elkényeztetem a gyerekeimet.

Én azonban úgy gondolom, hogy egy gyerek nem akkor van/lesz elkényeztetve, ha sok dolgot (vagy épp mindent) megkap, mert egy gyereket nem tárgyakkal, hanem elvekkel vagy épp azok hiányával kényeztetünk el.

Ha kérnek valamit a lányaim, és megmondom, hogy anyának erre most nincsen pénze, de ha jól viselkednek, és ügyesek lesznek a doktornéninél/megeszik a kelkáposztát, akkor a jövő hónapban talán megkaphatják, megértik. Sosem volt olyan, hogy "deénmostakarom!". Ahogy megértik azt is, hogy a játékok sokba kerülnek, ezért vigyázni kell rájuk. Nagyon sok babájuk van, de egyik sincs összefirkálva, nagyon sép állapotúak, mert vigyáznak rájuk.

Ha úgy látom, hogy valamivel már alig, vagy egyáltalán nem játszanak, akkor megbeszélem velük, hogy azt eladom, és ha úgy jön ki a dolog, annak az árából veszünk nekik valami mást.

Egészen addig, amíg tudják tisztelni a játékaikat, amíg azt látják itthon, hogy mindent, amit megveszünk, azt meg is becsüljük, amíg nem hisztiznek egy-egy csudajó játékért, addig lehet-e elkényeztetésről beszélni? Miért baj, ha megkapják amit szeretnének, ha egyszer tudom, hogy tudnak rá vigyázni, és nem csak egy hétig játszanak vele?



2012. jún. 27. 15:53
 1/10 anonim ***** válasza:
Hát neharagudj, de valahol igazad is van meg nem is. A gyerekeknél ki van alakítva egy láncolat, hogyha "jó leszel kapsz-ezt azt". Persze hogy jól viselkedik, megeszi a kelkáposztát, mert TUDJA h van érte ajándék...Alapállapotban úgy kellene, h mindezt azért teszi meg, mert Te azt mondod. Még most kicsik, aranyosak, meg nem hisztiznek...de félő, ha egyszer azt mondod, h "sajnos ebben a hónapban nem tudom megvenni a szupercsini Barbit" hiszti lesz belőle. Következetesen, de elkényezteted őket :) De ezt ne rossz néven vedd, ettől nem vagy rossz anya, csak ne valamitől függővé tedd, h kapnak Barbit vagy akármit. Néha-néha, de ne mindig!:)
2012. jún. 27. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
.. amásik ami eszembe jutott...nem kell túlvigyázniuk ezekre a játékokra, hadd játszanak csak velük...már azért is megmarad sok jó állapotban, mert mindig halmozódik, és az "új" a kedvenc, de ha gyorsan váltakozik az "új" kedvenc, akkor a többi értelemszerűen nem is lesz annyira használva.... Tudom, mert egy időben nekünk is hordták a gyjátékokat a rokonok, és vannak olyanok, amik kb 2éve fekszenek a játékdoboza alján, és gyönyörű, új állapotúak, kb. 2-3szor játszott velük.....
2012. jún. 27. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Ugyan ez vagyok én is:)

Amit szeretne a lányom, és van rá pénzem, megveszem neki. Örülök ha valamit vehetek neki, ez nekem olyan, mintha magamnak is venném, ugyan úgy örülök neki mint ő!

Szépen játszik a babákkal, pónikkal, baba házikókkal.

El lehet vele menni egy játék boltba, végig nézünk mindent, ha valamit kinéz, de nincs rá pénzem, megmondom neki hogy Anyának most erre nincs pénze, és ennyivel le van tudva.

Ugyan így én is eladom amit már kinőtt, nem játszik vele, a baba csörgöket, ezt azt eladom, és abból veszek újat.

Megbecsüli a dolgokat, nem érzem hogy el lenne kényeztetve, mert mindenért hálás!

Barátnőm fia is megkap mindent, de vele pl. Nem lehet elmenni sehová, hogy ne vágna le hisztit egy kisautóért, vagy egy csokiért a boltban.

2012. jún. 27. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Jajj, nem, talán félreérthetően írtam egy kicsit! Szóval nem mindig ez van, csak olyankor, amikor látom, hogy TÉNYLEG nagyon vágynak valamire. Akkor azt mondom: oké, most erre nincs pénzem, talán a jövőhónapban. Ha azt látom, hogy nem tetszik nekik a válasz, akkor leülök velük megbeszélni, elmutogatom, hogy mennyi pénze van anyának még erre a hónapra (van ilyen pénztárgépes cuccuk, amihez van papírpénz, nagyban megkönnyíti az életem :D), megmutatom, mennyi maradna, ha megvennénk, amit szeretnének, és utána végigvesszük, hogy abból mennyi mindenre nem futná. Már ők is tudják, hogy az első az ennivaló, és apának a benzinpénz, hogy be tudjon menni dolgozni. :)

A "ha jó leszel, megeszed az ezt-azt" típusú "zsarolást" csak és kizárólag olyankor vetem be, ha éppen rossz napjuk van, most pl. múlt héten beteg volt mind a kettő, tiszta nyűgösek voltak, ráadásul kialvatlanok, nagyban segített a gyógyszer bevételében, a "ha ügyes leszel, akkor..." kezdetű mondat.

Persze tudom, hogy ez sem jó, de azt sem akarom, hogy csak úgy a semmiből potyogjanak nekik a játékok az égből, anélkül, hogy kiérdemelnék.

Még így is szinte csak alkalmakra kapnak játékot, tehát névnap, szülinap, karácsony, stb., tehát azért nem minden héten, igaz, hogy akkor igyekszem nekik egy nagyobb csomagot összeállítani, több féle-fajta típusból.

2012. jún. 27. 16:13
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Persze, nem csak a játékok mennyisége miatt lesz valaki elkényeztetett. A nevelés ennél sokkal fontosabb, és az elkényeztetés sokkal összetettebb is (függ tőled, a te személyiségétől, de a gyerekeid személyiségétől még inkább).


Viszont nem ismerlek, nem tudom miként nevelsz, így nem tudom megítélni sem, hogy barátnőd mire hivatkozott, hogy tényleg csak a sok játékra gondolt vagy lát valami mást is, amit még te sem veszel észre magadon a nevelést illetően.

2012. jún. 27. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Értem...

De figyelj, közben gondolkodtam. Nem vagyunk egyformák, nem egyformák a gyerekeink. Ha nálatok ez jó, működő dolog, akkor miért ne? Írod azt is, ha régi játékaikat pl. van hogy eladogatod.....na közben eszembe jutott, h nekem is ezt kéne...mert sok olyan van,a mi szép, de hozzá se nyúlt...vagy vmi otthonnak adni...ilyesmi....Szóval lehet h csak első blikkre kényezteted őket, közben meg inkább rafinériával veted be ezeket a dolgokat!:)

2012. jún. 27. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Szerintem sokkal jobban átlátod a gyereknevelés mibenlétét, mint a barátnőd. Igazad van maximálisan: a gyereket nem tárgyakkal lehet elkényeztetni, hanem rossz neveléssel. Nekem mindig mindenem megvolt, de voltak háziszabályok, ki mikor mosogat, meddig maradhatok ki, stb. stb. Mindig udvariasnak neveltek, és mikor dolgozni kezdtem, hazaadtam. Pedig mindent megkaptam amit kinyögtem.....ha nem is azonnal, de nem sokára. Viszont pedagógus szüleim határozottan neveltek, ezért nem lettem liba.

Ha egy gyerek sok mindent megkap, nem jelenti azt hogy nem tudja majd értékelni a dolgokat. Tudja, csak még boldogabb gyerekkora lesz. Nekem csodás volt, és nem csak a sok ajándék miatt, hanem mert igazi szeretetben és nagy családban nőttem fel, ahol mindenki figyel a másikra.

2012. jún. 27. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Ja, 7. vagyok, még annyit hogy már nekem is van gyerekem, és én is ebben a szellemben nevelem, megadom neki amit csak adhatok, és mégis jó gyerek.

Bezzeg ha egy "barátnő" a pénztárcámban akarna turkálni és megjegyezné hogy de sok mindent megveszek a gyereknek, egyből arra gondolnék, hogy ő bezzeg rossz nevelést kaphatott, mert mindenki tudja hogy nem illik más család pénztárcájában turizni. Ha a barátnőd mégis ezt tette: fingja nincs az illemről, ergo inkább ne tanácsoljon semmit, amit a nevelésről tudni kell :)

2012. jún. 27. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Szerintem pedig az elkényeztetéshez vezető út,hogy mindent megkapnak amire vágynak,miért kell mindent megkapnia?

Azzal meg szerintem vigyázz,hogy ha jól viselkedtek jók lesztek megkapjátok,mert az sem vezet jóra.

Persze ok kel agyereknek játék,szép dolgok,de nem szabad túlzásokba esni,mert ha hiszed hanem egy idő után elvárás lesz a gyerekeid részéről,hogy igenis kapjanak meg mindent amit akarnak,mert eddig is megkapták.Szerintem részben igaza van a barátnődnek,de igazad van neked is azzal,hogy nem csak a tárgyakkal lehet elkényeztetni egy gyereket.

2012. jún. 27. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Nem vezet elkényeztetéshez ha mindent megkap, ha mellette jó nevelési irányelveket adsz neki. Lehet egy gyereknek rengeteg, vagy akár kevés játéka, ha a szülők rosszul nevelik, ugyanúgy lehet nyafka, követelőző és gonosz gyerek. Ha jól nevelik, udvasriasságra, arra hogy értékelje a holmijait, segítsen amikor kell, mindent megköszönjön és adni is szeressen, nem csak kapni, akkor pozitív jellemű gyerek lesz.



ELemi nevelési hiba azt hinni, hogy pusztán tárgyi javak szerepet játszanak egy gyerek jellemformálásában. Mindig a körítés az, ami számít, sosem maguk a tárgyak. És az pedig, hogy bíráljuk, megszóljuk, hogy más anya mennyi dolgot vesz a gyerekének: udvariatlan, illetlen, tapintatlan.

2012. jún. 28. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!