Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Gyes mellett akkor most lehet...

Gyes mellett akkor most lehet 6 órában vagy csak kevesebb óraszámmal dolgozni?

Figyelt kérdés
Van, ahol azt olvasom, 6 óra mellett még meg lehet igényelni a gyest, máshol azt, hogy a heti 30 órát (tehát az napi 6 óra), meg NEM haladó óraszám mellett.. Most akkor mi az igazság? Van itt olyan, aki esetleg érintett is?
2012. máj. 21. 09:45
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
57%
Max. 6 órára lehetsz bejelentve ahhoz, hogy kapd a gyest. Azaz, heti 30 óránál nem dolgozhatsz többet.
2012. máj. 21. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
57%

A meg nem haladó azt jelenti, hogy maximum ennyi lehet. Ez lehet úgy, hogy hetente 2 napot dolgozol 15 órát, de úgy is, hogy naponta 6 órát dolgozol.

A lényeg, hogy összességében ne legyen több, mint 30 óra.

2012. máj. 21. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Ok, köszönöm szépen!:)
2012. máj. 21. 09:55
 4/11 anonim ***** válasza:
17%

Én napi 4 óráról tudok.


4 gyerkőc anyukája

2012. máj. 21. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Na ez zavart meg engem is, van aki erről, van aki arról tud. :) Mert ugye, ha a napi 6 órát nem haladhatja meg, akkor az max 5,9 óra lehet... az én értelmezésem szerint. Igazából az nyugtatna meg, ha vki olyan írna, aki 6 óra mellett meg kapja a gyest is tutira.
2012. máj. 21. 10:24
 6/11 anonim ***** válasza:
65%

A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény (továbbiakban: Cst.) legutóbbi módosítása a gyermekgondozási segélyre jogosultak kereső tevékenységét korlátozza, ez a Magyar Közlöny 200/2010 (XII. 30.) számában olvasható.



Mi a változás lényege?


Az új szabályok a GYES melletti munkavégzés szabályait szigorítják, vagyis azt a szabályt, mely kimondta, hogy a gyermekgondozási segély folyósítása mellett, a szülő a gyermek egyéves kora után gyakorlatilag időkorlátozás nélkül vállalhat munkát megszünteti és kimondja, hogy a szülő gyermeke egyéves kora után heti harminc órát meg nem haladó időtartamban folytathat munkát, a munkáltató által meghatározott munkavégzési helyen.



2011. március 31. után a szülő gyermeke egyéves kora után heti harminc órát meg nem haladó időtartamban folytathat munkát, a munkáltató által meghatározott munkavégzési helyen.


Felhívjuk a figyelmet, hogy a munkavállaló otthonában továbbra is időkorlátozás nélkül végezhet munkát.


Csak a részmunkaidős foglalkoztatás jöhet szóba?


Lehetséges megoldás lehet a részmunkaidőben történő foglalkoztatás. A korábban teljes munkaidőben dolgozó szülők ahhoz, hogy 2011. március 31. után is jogosultak maradjanak a gyermekgondozási segélyre, munkaszerződésük módosításával kérhetik munkáltatójuktól, hogy foglalkoztatásuk részmunkaidőben - heti harminc órát (vagyis napi hat órát) meg nem haladó időtartamban - történjen.


Mi a helyzet a távmunkával?


További megoldás lehet a távmunkavégzés intézménye, amelynek feltételeit, rendelkezéseit, a Munka Törvénykönyve külön fejezetben szabályozza. Ez a megoldás lehetőséget ad arra, hogy a gyermekét nevelő szülő, nagyszülő továbbra is napi 8 órában dolgozzon.


A távmunkavégzés egyik feltétele azonban, hogy a munkavállaló a munkáltató székhelyétől, telephelyétől elkülönült helyen, legtöbbször otthon végezze munkáját. Másik kritérium, hogy a munkavállaló által ellátandó feladat olyan legyen, ami a munkáltató tevékenységi körébe tartozik. Harmadrészt említhetjük, hogy a munkavállaló informatikai eszközzel végezze munkáját, annak eredményét szintén informatikai úton küldje meg munkaadója részére.


A távmunkavégzés mind a munkavállaló, mind a munkáltató szempontjából előnyös lehet, ha a munkavállaló sikeresen, nagy önfegyelem mellett képes kezelni otthona által nyújtott nagyfokú szabadságot. A csökkenő stressz, az "otthonos" ergonómiai feltételek, a napi munkábajárás idejének és költségeinek megtakarítása jó megoldási alternatíva lehet a megváltozott jogszabályi környezetben a gyermekgondozási segélyre jogosult szülők számára.

Ha beteg gyermek miatt folyositják a gyest nincs idökorlátozás. Remélem segitettem

2012. máj. 23. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kimerítő választ! De az még mindig nem derült ki számomra, hogy az ebben is szereplő mondat: "(vagyis napi hat órát) meg nem haladó időtartamban - történjen." Az azt jelenti, hogy lehet 6 órában, vagy annál kevesebb kell hogy legyen?
2012. máj. 23. 09:36
 8/11 anonim ***** válasza:
63%

A 6 órát meg nem haladó azt jelenti, hogy 6 órás legyen a munkaviszony.

Vagyis 6 órát dolgozhatsz, 7-et nem.

A meg nem haladóan szó szerint azt jelenti, hogy ez a felső határa, 6 óránál kevesebb vagy egyenlő lehet, több nem.

És NEM napi 6 óra a szabályozás, már fentebb is írtam, hogy a korlát az HETI, vagyis te akár 3 nap alatt is ledolgozhatod a 30 órát, nem muszáj 5 nap alatt.


De megnyugtatásul, csak mert ne innen onnan összeollózott híreket olvass, ide másolom a jelenleg hatályos jogszabályt erről:


(1) A gyermekgondozási segélyben részesülő személy - ide nem értve a nagyszülőt, az örökbefogadó szülőt a 20/B. § szerinti esetben, továbbá a kiskorú szülő gyermekének gyámját - kereső tevékenységet


b) a gyermek egyéves kora után heti harminc órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik.



És mint írtam fentebb, a meg nem haladóan azt jelenti, hogy a legtöbb, amit egy héten dolgozhatsz, az 30 óra, ha 31-ret dolgozol, akkor már nem jár a gyes, de akár 10 órát dolgozol egy héten, akár 30-at, ugyanúgy jár a gyes.

2012. máj. 23. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Mostmár végképp megnyugtattatok, hogy akkor lehet 6 órában.:)
2012. máj. 24. 09:56
 10/11 anonim ***** válasza:
52%

Kérdező, az utolsó válasz a helyes, (láthatod, aki nem ért hozzá, gyorsan, dühből le is pontozta, mert helyesbíteni mert).

Úgyhogy tényleg megnyugodhatsz:)

Amúgy én napi 6 órát dolgoztam hivatalosan 8-14-ig.

Aztán megváltoztattuk a szerződésemet heti 30-ra, és hétfő-szerda 8 órát dolgoztam, csütörtökön meg 6 órát, s a péntekem így szabad volt.

Mindkét formában járt a gyes mellette.

2012. máj. 24. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!