Ha az apa nem tett nyilatkozatot, hogy tudom elérni, hogy a gyámhivatal ne keresse? Illetve mindenképpen megpróbálják majd megtalálni?
Igen, tudom, ezért nem akarom "eltitkolni" a gyámhivatalnál, inkább csak "félig" hogy aztán később ebbe ne köthessen bele és hozzon engem rossz helyzetbe.
Egy db. név alapján csak nem fogják megtalálni/megkeresni, ha nincs mellete se születési dátum, se cím, se telefon, se semmi... Bár én hallottam már olyan esetről is, hogy anyu csak a rendszámtábla számát tudta :D :D, és a gyámügy annak alapján találta meg aput. Na igen, ez is más kategória, képzelem, hogy fogant az a szegény gyerek...
Ezt találtam:
KÉRELEM
Anyakönyvi kivonat kiállításához
Milyen típusú anyakönyvi kivonat kiállítását kérelmezi?
Születési házassági halotti
Milyen célból kéri az anyakönyvi kivonatot? (Az adatra azért van szükség, hogy az illeték jogszabálynak megfelelően eldöntsük, hogy illetékköteles (2000,- Ft), vagy illetékmentes a kivonat kiállítása.)
Születési anyakönyvi kivonat esetén kitöltendő a született személy:
Családi és utóneve(i):
Születési ideje:
Anyja neve:
Házassági anyakönyvi kivonat kérelem esetén:
A házasulók neve:
Házasságkötés időpontja:
Halotti anyakönyvi kivonat kérelem esetén:
A haláleset időpontja:
Az elhunyt neve:
Az anyakönyvi kivonatot kérő családi és utóneve:
Lakóhelye:
Személyazonosító igazolvány vagy útlevél száma:
Az anyakönyvi kivonat kiállítását a saját, illetve rokoni,
vagy jogi kapcsolatban álló személyről kéri.
aláírás
A kérelemhez csatolandó melléklet:
– meghatalmazás, abban az esetben, ha a jogosult kérelmező személyesen nincs jelen a kérelem benyújtásánál
ÁLTALÁNOS TUDNIVALÓK
Az anyakönyvekről, a házasságkötési eljárásról a névváltozásról és a névviselésről szóló 1982. évi 17. törvényerejű rendelet 40. §-a szerint az ügyfél részére az anyakönyvi kivonat adható ki. A kivonat az anyakönyvezett adatokat a kiállítása időpontja szerinti állapotnak megfelelően tartalmazza.
Az anyakönyvvezető az anyakönyvi okiratot a kérelem benyújtásától számított 8, azaz nyolc napon belül kiállítja, és az érdekeltnek elküldi, a személyesen jelenlévő ügyfélnek az anyakönyvi kivonatot – lehetőleg – azonnal átadja.
Az államigazgatási eljárási illetéket az eljárás megindításakor illetékbélyeggel az eljárást kezdeményező iraton kell megfizetni. (Illetékbélyeg beszerezhető bármelyik postahivatalban és a Polgármesteri Hivatal Ügyfélszolgálatán (1067 Budapest VI., Eötvös u. 4.))
Az anyakönyvi kivonat kiállítása iránti eljárás illetéke – kivonatonként – 2000.- Ft.
Az anyakönyvi kivonat kiállítása az alábbi főbb esetekben illetékmentes:
- az intézeti vagy állami nevelt gyermek anyakönyvezéséhez,
- az 1953. január 1-je előtti bejegyzésről a névmutató szerint illetékmentes kivonatot még nem adtak ki, és
- a születési anyakönyvből a bejegyzett személy, örökbefogadás esetén az örökbefogadó részére,
- a házassági anyakönyvből a házastárs részére,
- a halotti anyakönyvből a házastárs vagy a maghalt személy egyenesági rokona részére,
- a tartásdíj külföldön való behajtása tárgyában New Yorkban 1957. június 20-án kelt nemzetközi egyezmény kihirdetéséről szóló 1957. évi 53. tvr. alapján folyó eljárás céljára,
- a szülők házassági anyakönyvi kivonatának a gyermek születésének anyakönyvezéséhez,
- az elhunyt születési és házassági anyakönyvi kivonatának a haláleset anyakönyvezéséhez,
- a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény alapján kijavított anyakönyvi adatokról az érdekelt részére első ízben történik kiállítása.
A születési kivonatot a születés, a házassági kivonatot a házasságkötés, a halotti kivonatot a haláleset helye szerint illetékes anyakönyvvezető állítja ki.
EGYÉB TUDNIVALÓK
- Az okirat meghatalmazott útján is beszerezhető. Ilyen esetben szükséges a kérelem benyújtására jogosult fél magán vagy közokiratba foglalt meghatalmazása.
- A kérelmező személyazonosságát érvényes okmánnyal kell igazolnia (személyazonosító igazolvány, útlevél, 2001. január 1. után kiállított vezetői engedély és lakcímkártya).
- Az ügyfél anyakönyvi kivonatának kiállítását elektronikus úton is kezdeményezheti.
JOGORVOSLAT
Az anyakönyvi kivonat kiadásának megtagadásánál hozott határozat ellen, annak kézhezvételétől számított 15 napon belül a Közép-magyarországi Regionális Államigazgatási Hivatalhoz (1056 Budapest, Váci u. 62-64.) címzett, de hatóságunknál benyújtott 5.000.- Ft illetékbélyeggel ellátott fellebbezéssel élhet.
- Az anyakönyvekről, a házasságkötési eljárásról, a névváltoztatásról és a névviselésről szóló 1982. évi 17. törvényerejű rendelet
- 6/2003. sz. BM rendelet
- A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény
- Az 1990. évi XCIII. tv. Illetéktörvény
Szóval nem is kérik az apa nevét az anyakönyvi kivonathoz.
A gyámhivatal eljárásáról pedig ezt találtam:
Tehát mindenképp megkeresik, ha megnevezed, akkor azért, hogy elismeri-e gyerekének, ha nem nevezed meg, akkor azért, hogy megtalálható-e az apa, hogy a gyerek családi háttere rendezve legyen, merthogy ehhez a gyermeknek joga van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!