Szülők, nektek milyen a viszonyotok édesanyátokkal? Bővebben lent
Azt szeretném tudni, hogy ki milyen viszonyban van anyukájával és az édesanyja anno régen mennyi ideig volt vele otthon.
Itt annyiszor olvasni az ősanya verziót, hogy anyuka maradjon otthon 3 évig, vagy nem lesz jó viszonya gyermekével. Kíváncsi lennék, hogy kinél hogy alakult ez 20-30-40 év távlatából.
Mindkettő érdekel, akivel voltak és akivel nem voltak otthon.
Én ötévesen kerültem oviba, mert a hugom is otthon volt velünk.
Nem gondolom, hogy ez alapoz meg önmagában egy szülő-gyerek kapcsolatot. Sőt!
Engem 21 évesen szült az anyukám, 4 hónapig szoptatott (70-es évek normái alapján... no comment!). 5 éves koromig otthon voltam vele.
Függ az anya jellemétől is. Anyu kos, kemény, ellentmondást nem tűrő személyiség. Gyerekkoromban inkább előtérbe került a kötelesség: először az ő részéről, aztán az elvárásai alapján.
Sosem voltam simulékony, bújós. Csak az apámmal. Valamiért anyu sosem játszott velünk. Persze: nem volt ideje. Arra emlékszem, hogy állandóan ideges volt.
Ezek nagyban meghatározták a gyerekkoromat, és a mai napig a kapcsolatunkat. Most kiderült, hogy súlyos beteg, jobban tolerálom a baromságait, de még mindig nem találunk közös hangot. 37 éve...
Függ, hogyan kezeli a konfliktusokat gyerekkorodban, hogyan tilt, szid, büntet, és gyerekként hogyan éled meg.
Van egy 2 éves kisfiam. Borzasztóan akartuk, nagy szeretettel vártuk. Császárral született (trauma). 25 hónapja szoptatom, és 3 éves koráig itthon szeretnék maradni vele. Erősen következetes vagyok, de minden elmagyarázok neki, miért nem lehet. Nem kényeztetem, sőt. Az elvárásaim kemények, de a szeretet nem jutalom.
Abba nem megyek bele, mit szeretnék a jövőben.
A lényeg:
Az első évek határoznak meg mindent, de nem az, hogy otthon vagy vele, vagy sem. Én pl. nehezen szocializálódtam, mert későn kerültem közösségbe. Tehát, akik kicsi korukban kerülnek: jobban kezelik a konfliktusokat, hamarabb teremtenek kapcsolatot másokkal.
Ha az a kérdés: nyugodtan engedd közösségbe, nem leszel rossz anya! Csak mindig kérdezd meg tőle, hogy mi történt aznap. :))))
Második válaszoló vagyok, elolvastam, amit első írt. Hát nagyon tanulságos. A szeretetmegvonás, mint büntetési forma szívenütött, mert emlék nekem is.
És így van, nem attól függ, mennyit van otthon az anya, hanem hogyan viselkedik a gyerekével, milyen a személyisége, stb. A kapcsolat valódi szeretetteljes kötődés legyen, ne kötelesség.
36N
csak azért érdekel, mert sokan itt lenézik azokat az anyákat, akik nincsenek otthon 3 évig gyermekükkel. Folyamatosan azt hallgatom itt, hogy rossz lesz a gyereknek, ne add bölcsibe, volt aki kifejezetten azt írta, hogy nem fog megismerni a gyereked és a bölcsis néniket fogja anyának szólítani.
A másik oldalról meg azt olvassuk, hogy utálom anyámat/anyósomat, nem hagy élni, beleszól a gyereknevelésbe stb.
Ezért lennék kívéncsi, hogy ezen anyukáknak milyen volt a gyermkekoruk, otthon voltak-e velük 3 évig?
Szerintem is lehet azt a 3 évet haszontalanul is tölteni, és munka mellett is lehet hasznosan és őszintén foglalkozni egy kisgyermekkkel.
Az eddig válaszoknak ment a zöld kezecske :-D
Köszi, Kérdező. :)
Első vagyok.
Visszaolvastam amit írtam, csak egy magyarázat, mert nem voltam egyértelmű.
A "szeretet nem jutalom" alatt azt értettem, hogy nem jónak kell lenni, nem valamit felmutatnia, hanem az automatikusan jár. És ha érzi ezt a biztonságot már magzatkorától egészen a legkényesebb tinikorig, akkor a kapcsolat mély, szeretetteljes, bensőséges lesz.
Na, nekem ez nincs. Csak elvárások. Én meg egy pokróc gyereke lettem az anyámnak.
A kisfiammal nem fogom ezt elkövetni. Bár tényleg: én is néha olyan vagyok, mint az anyám. :((
Velem két évig volt otthon annak idején anyám. De igazából ez nem számít soha nem volt szeretetteljes, "intim" a viszonyunk, nem igazán foglakozott velem. Szóval nincs olyan emlékem, hogy leül velem játszani, hogy megkérdezi mi van velem, hogy átölel stb. Igazából nagyon sokszor "átpasszolt" minket a nagymamámnak. Szoptatni egyáltalán nem szoptatott.
Én azon vagyok, hogy a fiammal máshogy csináljam a dolgokat. Nagyon fontos számomra sok összebújás, simogatás, testi kontaktus.(Köztem és a szüleim között ilyen gyakorlatilag nem volt.) Rengeteget dicsérem, mondom neki, hogy milyen szeretnivaló, milyen ügyesen csinált ezt-azt. stb. (Otthon én ugye mindig hülye és rossz voltam...) Lehet, hogy nem a legjobb úgy gyereket nevelni, hogy valaminek a "negatívja" próbálsz lenni, de ezekkel valamilyen szinten magamat is kárpótolom azokért az évekért.
Valószínűleg három évig leszek itthon a fiammal, de ennek inkább a munkahelyemmel kapcsolatos okai vannak. 1-1,5 évesen már szerintem be lehet adni egy gyereket bölcsődébe. (Persze nem úgy, hogy az anya napi 12 órát dolgozik és csak a fürdetéskor látja a gyereket.)
Én is jártam korán már bölcsödébe, imádom az anyámat, mindig is imádtam, rengeteget foglalkozott velem, játszottunk, tanított, vitt ide-oda.
Persze ehhez az kellett, hogy ő fél 3-kor már otthon volt munkából, én pedig 6-kor járok haza manapság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!