Többgyermekes anyukák, ti hogyan spóroltok?
Úgy értem, főleg amióta kialakult az a nehéz gazdasági helyzet, milyen praktikákkal tudjátok kiügyeskedni, amit a gyerekekre szeretnétek elkölteni. Ruházkodás, élelmiszer és egyebek. Ami régen alap volt de most már meg kell gondolni az árak miatt. Lemondtatok dolgokról? Változott a fontossági sorrend? Vannak hasznos tanácsaitok, ötleteitek,amiket megoszthatnánk egymással?
Nekem 3 gyerkőc, amikor vállaltuk őket, nyilván még élhetőbbnek láttuk az országot, mint amilyen most. Van ovis, kisiskolás és középsulis gyerekem.
Az árak emelkedésével mi először az egészségtelenebb élelmiszerekről mondtunk le, ami nyilván jó a rosszban, nincs annyi édesség, rágcsa. Inni már csak vizet vagy főzött teát isznak és tejet kakaót, nem veszünk más innivalót. Én leszoktam arról, hogy a kávémat tejszínhabbal igyam, sőt már cukor nélkül is megiszom. Gyerekruhát eddig is vettem turisat is, bár a kamaszomnál ez már nem opció. Nála muszáj a márkákra is beáldoznom. Nyaralni is voltunk, de az olcsóbb opciókat kerestük. Szóval sokmindent írhatnék még, arra vagyok kíváncsi, ki hogy tudja megoldani a mindennapi pénzügyi nehézségeket a gyerekek tekintetében. Ötleteljünk.
És nem kérek megjegyzéseket, hogy minek vállaltunk 3 gyereket, mert 16 évvel ezelőtt azért még más volt a világ, nem gondoltam, hogy ide jutunk. Nem éhezünk, nem nélkülözünk, de minőségileg már nem tudom nekik azt a szintet megadni, amit eddig.
Nem sporolok.Nezem az akciókat,de azt azelőtt is néztem mielőtt beütött ez a nagy drágaság.
Két gyerekem van. Ők Amit eddig megkaptak azt ezután is megkapják.
Megveszem ugyanazt amit eddig, de akciókor többet, amit lehet azt lefagyasztom. Gyakran Ausztriába megyünk vásárolni (tudom, hogy a tvben azt mondták nem olcsóbb, de saját tapasztalat, hogy de igen). Olcsóbb a minőségi mosószer, a tisztítószerek, tisztálkodási szerek, gyümölcsök, zöldségek, tejtermékek, kávé (egyedül a hús drágább). Márkás göncökre nem költünk, mert amikor kapott, azt is 2 héten belül tönkretette, így azt nem veszek. Turizni nem szoktam soha, inkább nagy leárazásokban veszem meg újonnan. Sajnos sokkal ritkábban járunk el otthonról, moziba, étterembe eddig havonta jártunk, most már csak évi 3-4szer. Lemondtam az edzőtermi edzésekről, helyette itthon tornázom, férjem pedig végre leszokott a cigiről. Meg ritkábban rendelünk házhoz ételt, főleg mert az egyetlen étterem ami szállított ide is, bezárt, mostmár csak pizzát lehet 🙈 meg megpróbálok odafigyelni, hogy amikor főzök, az pont annyi legyen, amennyit megeszünk, mert sajnos nálunk sok volt a pazarlás, ez most megszűnt.
Az a durva, hogy hiába jó a fizetésünk, valamiért mégsem elég soha. Most (vagyis már 4 hónapja de most jött meg)rendeltünk télire fát, köbméterenként 35000 ft volt 😡 ebből nekünk 20 m3 kellett (700e Ft). Tavaly nyáron ugyanez még csak 230e volt.
Mi mindig spórolósak voltunk, szóval nagy változások nálunk nem történtek, eddig is otthon főztünk, vizet ittunk, jártunk turiba, van veteményesünk, mosható pelenkázunk, stb.
De tény, hogy többet tudtunk félretenni, most már abból le kellett kicsit faragni, mert nem tudjuk egyszerűen az eddigi pénzt félrerakni. Esetleg még azt mondanám, hogy nem járunk már el szinte soha kajálni, moziba vagy hasonló helyekre, csak évi 1-2 alkalommal, illetve nyaralni sajnos nem járunk egyáltalán, mert most házfelújításra költjük a pénzt. De az be is lassult, nem haladunk a terveknek megfelelően, mert nagyon elszálltak az árak.
Mi kijövünk a pénzünkből ígyis-úgyis, de mióta ilyen drága az élelmiszer, jobban motivált vagyok a spórolásra. Kiszámoltam például, hogy 100 g fehérje különböző forrásból mennyibe kerül. És eléggé meglepett az eredmény: legolcsóbb a sárgaborsó, lencse (eddig oké), duplája a tojás, túró, trappista, csirkecomb, szív, máj, zsíros darált sertés, megint duplája a sonka, felvágott és a tofu, és még másfélszer annyi a virsli.
Hüvelyesből főzeléket eddig is sokat csinàltam, mert szeretjük. De virslit, sonkát, felvágottat kevésbé fogok venni, inkább magam készítem el a húst, fasírtot, körözöttet, tojáskrémet. Igazából egészségesebb is így, a boltiak sokszor túl sósak.
9-es, ez olyan hülyeség, amit írsz.
Én pl. az 5-ös kommentelő vagyok, nekünk 500 ezer a bevételünk összesen. De mint írtam, nem is tudunk már annyit félretenni, mint előtte.
Viszont, ahogy írtam és ahogy mások is írták, mivel eleve mindig takarékosan éltünk és minden hónapot azzal indítunk, hogy X összeget félreteszünk, ezért az alap életszínvonalunkon nem kellett változtatnunk.
De nyilván fel lehetne itt sorolni sok dolgot, amiben mi takarékosabban élünk, mint sokan, ezek egy részét le is írtam, de ha nagyon részletetrezném, egy napig is eltartana.
Mittudomén, mondhatnám, hogy ma pl. hamburgert fogunk enni, ami benne volt a menütervben, merthogy menüterv és bevásárlólista alapján vásárolunk kizárólag és a zöldségeket a kis konyhakertemből hozom be hozzá, magam gyúrom a hamburgerzsemlét és a pogácsát is. Na, most pl. a szomszédom elmegy a boltba, megveszi a kész pogácsát, kész burgerhúst és a zöldségeket is, így ő szerintem 2-szer annyit elkölt egy hamburgerre a családnak.
Vagy mi pl. mosható pelenkázunk immár a második gyerekkel, anno használtan vettem egy csomó pelenkakülsőt, most a második gyerek használja már nálam, így mondjuk nem költök pelenkázásra 2 gyerek esetén 600 ezret, csak 200 ezret a mosással együtt.
De most 100 ilyen dolgot le lehetne írni, nem tudom, a kérdezőnek mi lenne releváns, csak annyit tudok mondani, hogy az alap életszínvonalunk ugyanaz maradt, a megtakarítás csökkent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!