Hogyhogy itt mindenki későbbre tesz mindent, de a gyakorlatban nem ezt látom?
Mindenki írja, hogy majd 12-13 évesen vesz a gyerekének okostelefont, de a gyakorlatban már 8-9 évesek okostelefonnal meg tablettel indulnak osztálykirándulásra.
Mindenki írja, hogy turiböl öltözteti a gyerekét, meg arra neveli, hogy ne érezze kevesebbnek magát, mert nem 5 000 forintért vett pólót a NewYorker-ben, de ezek a gyerekeket lenézik és emiatt rosszul érzik magukat.
Mindenki mondja, hogy az ő gyereke max fél órát telefonozhat 12+ évesen, de minden gyerek instán és facebookon lóg.
Mondják, hogy egy 14 éves gyereknek nem fognak 50 ezer +ért telefont venni, de majdnem mindenkinek újonnan van iPhone, Samsung, és csak a szegényebb rétegeknél van rosszabb márkás telefon, meg 10+ éves.
Mondják, hogy a lányoknak 16 évesen engednék meg a sminket, de amikor még én voltam hatodikos, akkor is a lányok fele már sminkelt.
És hogy majd 16-17 évesen engedik el buliba a fiúkat meg lányokat, aztán már 13 évesen ott tombol az osztály nagyja.
Szülő tervez, gyerek végez.
Ezeket az elveket nem akkor találják ki a szülők, amikor a gyerekük abban a korban van, amikor ezek éppen aktuálisak, hanem már jóval előtte. Csak azt felejtik el ezek a szülők, hogy egy bizonyos kor után már nem a szülők parancsa vagy meglátásai, szabályai szerint fognak élni, hanem a kortársak lesznek a mérvadók nagyon sok dologban, mert hajtja a csordaszellem. Hiába mondja a szülő, hogy majd 12 évesen kap egy Alcatel telefont a gyerek, a gyerek rosszul fogja érezni magát, amikor a gyerekeknek már 6-7 évesen Samsung-ja van, és zavarni fogja, hogy nem olyan a telefonja, nem tud annyit, mint a többieké.
Én 17 vagyok, első telefonomat 10-11 évesen kaptam, Alcatel C1. Be-beszólogattak, hogy nincs előlapi kamerája, pici, régi, alig tudok rá letölteni játékot. És igen, zavart, hogy másnak akkor iPhone 3-ja volt (nagyon menő telefonnak számitott akkor).
És zavart az is, hogy nem márkásak a ruháim, vagy ha Adidas is volt rá írva, a kínaiból volt.
Le lehet pontozni, de ez van.
Nálunk ezek a következőképpen alakultak, most 14.
Telefon: elváltunk, így már hatévesen kapott egy nyomógombos, kártyás telefont, hogy tudjon az apjával beszélni. Aztán az apja a megkérdezésem nélkül vett neki egy okostelefont, mikor kB 8 éves volt, de nagyon kevés volt az internetes kerete, és akkor még nem volt itthon WiFi, úgyhogy csak telefonálásra használta. Aztán lett WiFi, amikor kB 10 éves lett, azóta használja úgymond az internetet, be vannak állítva korlátozások, meg fel van világosítva a veszélyekről. Szerencsére nem tölt fel tartalmakat, képeket sem. Nem örülök így sem, mert sokat néz tiktokot, de nagy a külső nyomás, meg ugye elvált szülők csapdája, csak azt tudom tiltani, amit az apja is, különben én leszek a rossz zsaru. Tabletje van, ő vette magának az összegyűjtött zsebpénzéből, drága fajta, almás, céltudatosan gyűjtött rá, nem szórta el a zsebpénzét, karácsonyi stb pénzeket, mert megmondtam, hogy ilyen márkájú tabletet nem veszek neki, mikor a 40ezer forintos is ugyanolyan jó.
Öltözködés: Soha nem szerettem a használt ruhát a szaga miatt, de mindig leértékelésben vásároltam neki, nincsenek extra drága, márkás ruhái, nem is igényli, a gyerekek ugyan nézik egymás öltözködését, de nem az ár, inkább a stílus alapján. Az én gyerekemet mondjuk más öltözködése nem érdekli.
Smink: Magától nem sminkkel, csak szempillaspirált használ kB 1,5 éve. Vannak sminkcuccai alkalmakra, de inkább csak szórakozik velük, alapból csak szempillaspirál, néha szájfényt használ.
A baráti köre nem bulizik, szerencsére ő sem, kivéve az évi két suli bulit. 16 éves koráig biztos nem engedem, ez fix, egyelőre örülök, hogy nem is akar, mert elég keményen mutatkozik a kamaszkor, nehéz kezelni.
Nem szoktam kamuzni, itt is simán leirom, hogy nálunk mi hogy van, sosem csináltam belőle titkot.
14 éves a nagyobbik fiam.
Telefont 4. osztályban kapott, akkor is először egy sima nyomógombosat, okosat csak később, viszont tablete már másodikban volt, és asztali gépe is.
Nem turibol kap ruhát, de nem is 5000-ért veszek neki pólót, őt nem izgatja, hogy márkás legyen, csak az, hogy ne legyen mintás, és lehetőleg fekete legyen.
Nem fél órát telefonozhat, hanem ha nincs tanulni való, akkor kb bármennyit, de nem nagyon szokott, számítógépen nyomja, de nem facebookozik (szerinte az boomer 😂), játszik, vagy programozik, discordon beszélget, videókat néz.
Használja a telefont is, mert messzire jár suliba, sokat vonatozik, ott jól jön.
De, viszonylag drága telefonja van, de vigyáz is rá, és nem kér félévente másikat, a mostani már két éve megvan. Ja, és nem Samsung, sem iPhone, neki más a preferált márkája.
Buliba nem engedném még el, de nem is akar menni, eleve nem nagyon szeret zenét hallgatni vagy táncolni, kirándulni szeret, bowlingozni, mozizni, ilyen helyekre elengedem gond nélkül. De még a sulis bulikat is utálja, nem szereti a zajt és a tömeget.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!