8 éves kisfiamat továbbküldték a megyei Pedagógiai
Szakszolgálathoz SNI gyanújával és előzetesen a
Tagintézményi vizsgálatnál szóban azt mondták 7-8
hónapot kell várni időpontra. Ez reális?
Könnyen elképzelhető. Nekünk a felülvizsgálatunk csúszik ezer éve. Az előző szakvéleményünkön az áll, hogy a 2018-19-es tanév második felében (azaz ez év február és júniusa között) esedékes a felülvizsgálat, azóta sem kaptunk időpontot. Szeptemberben felhívtam őket, hogy mégis mikorra várhatjuk, hát semmit nem tudott mondani a hölgy, de még csak saccolni sem. Mi Fejér megyeiek vagyunk, de országosan hatalmasak szinte mindenütt a csúszások. Megyénként egy van mindösszesen és rengeteg a gyerek, egyedül Budapesten van talán 3, de nyilván ott még ez is kevés.
2019. nov. 26. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
Sajnos reális.
Az én SNI-s nagyfiam már dolgozik,de úgy kínlódtuk végig az iskolát,hogy hónapokat vártunk a vizsgálatokra. És,ha az egyik szakvélemény lejárt,de új még nem volt,néhány tanár már nem vette figyelembe a régit. Tisztelet a kivételnek.
Azért remélem,nálatok nem lesz így.
(Sz-Sz-B.megye).
2019. nov. 26. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
3/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Ez elég elkeserítő, tekintve, hogy a hatályos jogszabály alapján az első vizsgálatnak a kérelem beérkezését követő 30 napon belül kéne lennie. Mindenképp kapunk BTM vagy SNI státuszt, úgyhogy az kommentek alapján elég húzós éveknek nézünk elébe.
2-es vagyok.
Nekünk súlyos fokú dislexia és disgrafia volt a diagnózis.
Leérettségizett összességében 3-as eredménnyel. Írásból fel volt mentve (kivéve matek és informatika,ez volt a szak),szóbelin viszont a többi tantárgyból 2 tételt húzott. Aztán elvégezte a technikusi 1 év + képzést is szintén 3-assal.
Sokat tanultunk vele,segítettünk neki. Valóban nem könnyű,de meg lehet csinálni. Sok-sok türelemmel.
Kitartást nektek.
2019. nov. 26. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
5/13 A kérdező kommentje:
2-es nekünk is diszlexia az előzetes diagnózis, emiatt megyünk megyeire, csak azért lenne fontos mielőbb megkapni a papírt, mert valószínű iskolát is kellene váltanunk. Bár itt is benne van az alapító okiratban, hogy fogadnak SNI státuszú diákot, de köztudott, hogyy nem túl toleránsak ezen a téren...
A nagyfiam sima iskolában végezte el az általánost és a középiskolát is.
Nem biztos,hogy jó az iskolaváltás a gyereknek. Bár ti látjátok.
Nekünk nem lett volna jó,és nem is javasolták soha.
(2-es)
2019. nov. 26. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
7/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de ezek az iskolák mind "sima" integrált iskolák. Csak az egyikben odafigyelnek megadják a kért könnyítéseket, a másikban nem igazán. Én sem szeretném a gyereket speciális iskolába járatni. Viszont mostmár törvény írja elő, hogy csak olyan iskolai intézményt választhat egy SNI státuszú, amely szerepel a Pedagógiai Szakszolgálat listáján, azaz az intézmény alapító okiratában benne van, hogy fogad SNI-s gyerekeket.
Persze, egy diszes gyereknek nincs is szüksége szegregált oktatásra, viszont mihamarabbi fejlesztésre igen. Nagyon kevesen vannak a szakszolgálatoknál sajnos és egyre több a gyerek. Botrány amúgy, hogy papír nélkül meg nem tud mozdulni semerre az ember és addig ugye fejlesztés sem jár az intézményben. sok helyütt a másik válaszoló által említett faramuci helyzet áll elő, hogy lejárt szakvéleménnyel nem adja meg a már előírt fejlesztést az intézmény a gyereknek. Nálunk (egyes vagyok) autizmus spektrumzavar- ADHD kombó a diagnózis, de az én fiam szegregált iskolába jár (EGYMI), így bár a szakvéleményünk lejárt, nincs nagy gond, hisz autista-fejlesztő csoportba jár, a gyógypedagógus ugyanúgy viszi tovább az auti-specifikus fejlesztéseket. Sajnos már nem tartják egyáltalán az elvben törvény által előírt határidőket sem, mert nincsen kapacitás. Egy átlagos vizsgálat elég hosszú, még egy felülvizsgálat is, nemhogy egy első felmérés, mi eddig leggyorsabban 2 és fél óra alatt végeztünk, de voltunk ott majdnem ötöt is. Nagyfiam is SNI-s volt, igaz, sokkalta "enyhébb" problémákkal, gyakorlatilag lassan 15 éve járok a szakszolgálathoz, most már csak a kicsivel. A nagynál nálunk is volt diszgráfia a figyelemzavar mellett, Ő szintén integrált suliba járt, idén kezdte az egyetemet, nagyon szépen fejleszthető ez a részképesség-zavar, persze minél előbb el kell kezdeni, az nyilvánvaló, ahhoz meg ugye kellene a szakértői véleménye.
2019. nov. 26. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
9/13 A kérdező kommentje:
Igen ez a másik, hogy szükség lenne a fejlesztésre. Az a bajom, hogy a magán gyógypedagógusok is elhajtanak, mert túlterheltek. Sikerült találnom valakit, aki még idén megnézi és ad otthonra fejlesztési tanácsokat, módszereket. Egyenlőre én leszek a gyógypedagógusa. Ez van....sajnos.
Ha diszlexia gyanú van, akkor érdemes lenne logopédust keresni, amíg lesz szakvélemény is fel tudja mérni a gyereket és feladatokat adni, talán heti egyszer foglalkozni is tud vele. Bár magánúton is mindenki nagyon leterhelt, az már egyszer igaz, borzasztó kevés a szakember sajnos, no de meg lehet azt is érteni. Mostoha egy terület, nem fizetik meg, a lelküket kiteszik bagóért, hovatovább ez nem is munka, hanem hivatás és semmi megbecsülés cserébe, pedig hihetetlen nehéz pálya. Kitartást, remélem mihamarabb sorra kerül a gyerek, aztán nem megijedni a rendszertől, nem fog bedarálni ha kellőképpen felvértezed magatokat, nem szabad elkeseredni, biztosan rendben lesz minden, a legjobbakat kívánom!
2019. nov. 26. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: