Babajelnyelv. Ezt csak én nem értem?
Egyre több ismerősnél találkozok ezzel az új "divattal", hogy a gyereket nem beszélni tanítják, hanem egy jelrendszerre, amivel kommunikálhat. Nekem ez nagyon furcsa, hiszen így a gyerek nincs rákényszerülve arra, hogy beszéljen, mivel a szülők így is megértik, hogy mit akar, aztán bölcsiben/oviban meg szenvedjen a gondozó a kizárólag jelelő gyerekkel.
Természetesen nem hallássérült gyerekekről van szó, hanem halló, egészséges gyerekekről. Mi erről a véleményetek? Esetleg tapasztalat?
Ú, na erről én sem hallottam, de nekem nem tetszik a dolog.
Beszéljen szerintem a gyerek és a jelnyelvet hagyjuk meg annak, aki nem tud.
ez nem új dolog, 6-8 éve volt nagy divat mikor a nagyfiam volt baba :) tulajdonképpen nem jelnyelvre tanítják hanem csak a legalapvetőbb igényeket tanítják meg jellel is mutatni, míg nem tud beszélni.
ha megfigyeled, a babák először mutogatnak, tehát nem hiszem, hogy sokban befolyásolja a nyelvfejlődést, hogy nem a cumisüvegre mutat a kisgyerek mikor szomjas hanem a kezével mutat egy jelet.
egyébként én se tanítanám a gyerekemnek, nem is tettem, de nem gondolom, hogy ez nagyon rossz lenne, gondolom te is rázod a fejed a nem szónál, emellé még 5-6 jel belefér
Nem csak az alapvető igényeket tanítják. Komplett kommunikációt tanítanak jelekkel. Állatok, családtagok, helyek, cselekvések, minden.
Éhes vagyok, szomjas vagyok, pisi, kaki még ok, de beszélni tanuljon a gyerek, ne activityzni.
Jól látod kérdező, bizonyítottan hátráltatja a beszédfejlődést. Logopédus kollégákkal konzultáltam erről, mert nem a szakterületem (bár én is gyógypedagógus vagyok).
Egyik válaszolónak: ez egy konkrét jelnyelv, egész tematikája van, nem arról van szó, amit ösztönösen csinál az ember beszéd közben.
Szerintem agyrém ép gyereknél, akinél nem indokolt a jelelés. :) Igen, divat, ahogy a babaangol (hasonló a módszer) és egyéb "nélkülözhetetlen" tudomány is. Ahelyett, hogy mászni, játszani tanítanák őket.
A legújabb kutatások szerint a jelnyelvet is tanuló gyerekek átlagosan 10%-al jobban teljesítenek az iskolában.
Viszont ez olyan esetekre vonatkozik, amikor legalább a szülők egyike teljes értékű jelnyelvhasználó (pl. siket szülő - halló gyerek kombinációban,tehát a gyerek gyakorlatilag kétnyelvűen nevelkedik.)
A babajelelésnek csak akkor lenne értelme, ha normál jelnyelvre tanítanák nem pedig a szomszéd Juliska által kitalált hülyeségre( aminek se nyelvtana, se kulturális háttere nincs).
Ha valaki jelnyelvre akarja tanítani a babáját, akkor legalább magyar jelnyelv szótárat vegyen, és abból nézze a jeleket, hogyha már tanulnak valamit, hasznos és értelmes legyen.
Érintettség lévén elolvastam a témában fellelhető szakirodalom nagy részét és ami a babajelnyelvvel kapcsolatban megjelent, mind valami silány fordítás angolról vagy össze-vissza ollózott valami, releváns szakirodalomlista nélkül.
Viszont a normál jelnyelvhasználat nem lassítja a beszédfejlődést, ez egy tévhit. Beszélni és jelelni is tanuló halló gyerekek ugyanakkor kezdenek el beszélni, mint a kétnyelvű gyerekek. (Kétnyelvű gyerekeknél mások a fejlődés stádiumai mint egynyelvűeknél azért tűnhet eltérőnek, de semmi nem bizonyítja, hogy a beszédfejlődésben gátoló ereje lenne a jelnyelvnek.)
"A legújabb kutatások szerint a jelnyelvet is tanuló gyerekek átlagosan 10%-al jobban teljesítenek az iskolában."
Megtennéd, hogy hivatkozol? Mert nem így van sajnos és érdekel, honnan ez a butaság. Meg ne haragudj, mi az, hogy átlagosan 10 %? Hogy számolták ki, előbb kanyarítja a betű szárát, mint aki 12 hónaposan beszélt, vagy mi? Annyira rossz duma ez a "legújabb kutatások szerint". Mindig ezt mondják, ha valami nem bizonyított. :)
De tőlem aztán mindenki úgy jelelteti a gyerekét, ahogy akarja.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!