Ha 7 hónapos baba tegnap dél körül leesett az ágyról és azóta sincs semmi fura és semmi baja látszólag, akkor ugye minden OK vele?
nincs baja, én az elsőt 5 hónaposan elvittem a balesetibe, csináltak röntgent, de mondták, hogy nagyon-nagyon ritka, hogy legyen bajuk ilyenkor, mert annyira formálható koponyájuk van még.
Aztán persze többet már soha nem tettem máshová, csak a szőnyegre, vagy a rácsos ágyba, és a testvérét sem.
Na a tesóját erre apa ejtette le, totál ügyetlenül az ágyról, és őt már el sem vittük (6 hónapos volt).
Ha nyugtalan vagy, vidd el, de tuti nincs baja.
Amúgy meg TÉNYLEG innentől fogva máskor is le fog esni,ha nem változtatsz a szokásokon. NEM SZABAD ŐKET ÁGYON HAGYNI!
Inkább sírjon a rácsosban pár percet,minthogy ez legyen.
ne viccelj, nem erre gondoltam, hanem, hogy TÉNYLEG igaz, amit mindig mondanak, hogy ha még nem is tud mászni, kúszni forogni, akkor sem szabad kis lehetőséget sem hagyni, mert lehet, hogy pont akkor fogja elkezdeni.
Csak erre akartam célozni.
Semmi többi, főleg én nem "ugatok" mondom, hogy ezt én is eljátszottam. Csak egy pillanatra fordultam el, a gyerek sajnos nem tudott semerre még csak forogni sem, mégis valahogy leesett anno.
Ok, bocsi, h érzékenyen reagáltam,nem akartam neked esni meg ilyenek, eléggé megviselt a dolog. Fiam 2,5 éves és nála nem volt semmi baleset.
:(
"Kérdés, minek van nagyobb esélye, hogy koponyarepedése van vagy annak, hogy rákot kap a sugárzástól. Ez utóbbit mindenki elbagatelizálja, de utánanéztem, a gyerekek, különösen a csecsemők sokkal sugárérzékenyebbek a felnőtteknél, mégpedig a gyorsan osztódó sejtjeik miatt. Egy kisbaba akár 10-szer nagyobb eséllyel lesz rákos egyetlen röntgentől, mint egy felnőtt."
Hol néztél te ennek utána? Szakirodalmat kellene mellékelni. Édesanyám radiológus orvos, nem szereti a fölösleges röntgent, de ilyen marahasággal soha nem jött elő.
Egy embert egy repülőúton sokszorosa éri annak a sugárzásnak, amit egyetlen felvétel bocsájt ki a röntgenből. Ezek a korszerű gépek már annyira alacsony dózissal működnek, hogy semmi ilyesmitől nem kell tartanod. Ami magas sugárdózissal működik, az a CT.
Mivel az ionizációs sugárzás véletlenszerű (sztochasztikus)hatásának nincsen küszöbértéke, és az okozott kár súlyossága nem függ a dózis nagyságától, ezért azt gondolom, ilyen szempontból mindegy, mekkora sugárterhelést adnak ezek a gépek. Valószínűség szempontjából nem mindegy, hiszen véletlenszerű hatásról beszélünk, aminek valószínűsége nyilván függ a dózis nagyságától és a felvételek mennyiségétől, de attól még tény, ha nincs küszöbérték, az azt jelenti, hogy a legkisebb sugárterhelés is okozhat rákot. (Ahogy a háttérsugárzás is, vagy a repülőút is.)
Lsd:
Képi diagnosztika/ Dr. Kis Éva
Semmelweis Egyetem, Budapest, I. sz. Gyermekklinika
„Nem feledkezhetünk meg arról, hogy az éretlen szövet nagyon sugárérzékeny, nem ismert az a dózis, ahol biztosan nem lehet károsodás, így fokozottabban érvényes, hogy nincs rutin vizsgálat!”
(Alattomos tünetekkel kezdődnek c. cikk vége.)
(Itt vannak felsorolva a valószínűségi számok, mely szerint egyetlen röntgentől milyen eséllyel lesz valaki rákos.)
Az ionizáló sugárzás sztochasztikus =
véletlen hatása
• Ha a sejt megváltozott genommal fennmarad, osztódással mutáns sejt jöhet létre;
• A mutáns sejtből tumorsejt (ráksejt) alakulhat ki;
• Ez a folyamat évekig tarthat (latencia), tehát a kiváltó ok nem azonosítható;
• E hatások véletlenszerűek = sztochasztikusak;
• A folyamatot akár egyetlen mutáns sejt elindíthatja.
• A sztochasztikus hatásnak nincs (?) küszöbdózisa;
• A hatás valószínűsége arányos a dózissal, de a súlyossága független attól;
• Évekig rejtve maradhat = a kiváltó ok nem azonosítható, csak valószínűsíthető.
• A dózissal egyenesen arányos az általa okozott kockázat.
• Összefüggést csak nagy dózisokból állapíthattak meg. A dózisteljesítmény (az expozíció időtartama) is befolyásolja a meredekséget!
• Az egyénre vonatkozó kockázati függvény a szövetek kockázati függvényének összege.
• Átlagos kockázat kis dózisteljesítménynél: 5 % 1 Sv dózis esetén.
(Tehát szó nincs arról, hogy egyetlen röntgenvizsgálattól ne lehetne rákot kapni. Nincs küszöbérték, pici sugárzás is okozhat ugyanolyan rákot, mint a nagy, csak kisebb a valószínűsége. )
„A sugárzás áthalad a testen, nem keletkezik benne tőle semmilyen "anyag". Az áthaladás során károsíthatja a szervezetet, ha véletlen megváltoztatja valamely fontos fehérje vagy nukleinsav szerkezetét. A szervezet sejtjeiben javító mechanizmusok vannak az ilyen károsodások kivédésére, mert a kozmikus háttérsugárzás és a környezetből érkező háttérsugárzás is rendelkezik hasonló hatássokkal. Probléma akkor van, ha a javító mechanizmusok nem működnek jól, vagy már nem győzik kijavítani a keletkezett problémákat. A CT röntgen sugárzással működik. Olyan, mint egy alapos röntgen vizsgálat. Nincs benne semmi misztikus. De nem ártalmatlan. Egy károsodást előre nem lehet biztosan jelezni, csak statisztikai úton lehet megjósolni.”
Arról, hogy a gyermekek éretlen szövetei sugárérzékenyebbek, a fenti hivatkozott tudományos irodalmakban több helyen is olvashatsz. Hogy ez mennyivel növeli náluk a kockázatot a felnőttekéhez képest, arra csak homályos utalásokat találtam és azt a következtetést vontam le, hogy nem tudják. Két orvos válaszol rovatban találtam erre adott feleletet. Egyik helyen 4-szeresre becsülte a doktor a gyermekek esetében a kockázatot a felnőttekéhez képest, másik helyen 10-szeres kockázat volt említve. (Ezt a 2 forrást most nem találom, de mint mondtam, ezt nem találtam meg tudományos irodalomban.) A felnőttkori kockázatokról a fentebb linkelt angol nyelvű ismertetőt találtam.
Oké. Egy röntgentől talán valami megfoghatatlan számítású kockázat LEHETSÉGES a rákbetegségre.
Egy fejresésénél történő koponyatörés által elrepedt artéria esetében meg (kezeletlen esetben) 100%-os a halálozás. Lehet választani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!