Szerintetek honnan tudja egy újszülött, hogy este van és többet kell aludni?
Szia!
Eleinte sehonnan. Eleinte azért alszik éjszaka, mert rengeteg alvásra van szüksége és bizony 1 hét legalább míg ő is "kiheveri" a szülés/születés fáradalmait. Után pedig jöhet egy olyan korszak, amikor nehezen lehet altatni, napközben alszik-éjszaka többször kel. Aztán az agyacskája folyamatosan információkat gyűjt, félig-meddig kezdi megérteni (érdekes, mert nem is hinné az ember...) hogy amikor sötét van, ANYU és apu bedőlnek abba a valami nagy valamibe, és csönd lesz. Megnyugszik, és ő is elalszik. Utána pedig már érzi, hogy nappal nappal van, éjjel meg éjjel. Persze ez nagyon sematikus, mert van olyan baba, aki még 8 hónaposan is felkel éjjel 1-2 szer; vagy más babának fáj a pocikája, ezért nem könnyű altatni pl.
Szerintem onnan, hogy az anyukája 9 hónapon át minden áldott éjszaka lefeküdt és aludt. Ez ad egy ritmust eleve. A másik a fény/zajok és a sötét/halk ellentéte. Ezért nem javasolják, hogy napközben lesötétitett szobában altassák a piciket, vagy suttogjanak mellette. Hamar kialakulnak ezek a logikai szálak, olyan 4-6 hetes korra, akkor már van, amelyik simán átalussza az éjszakát. A bioritmus egyébként egy alakitható dolog, tehát a baba napirendje, a szoktatás is sokat jelent, hogy elálmositod az esti lefekvés előtt egy jó masszázzsal, a fürdéssel, és ő ezeket nagyon ügyesen megszokja, ha következetesen csinálja az ember. Kiváncsi leszek, te mit irsz majd :)
Jó hétvégét!
Egy 10 hós kisfiú anyukája
Szerintem is a rituálékat meg a fény és sötét ellentétét érzi.
Pl. itt van a csajosom, aki 3 hós. Olyan 4-5 hetes koráig hajnali 2-4ig ébren volt, nem lehetett sehogy se lenyomni:) Éhes nem volt, aludni nem akart, látszólag nem fájt semmije.
Aztán ahogy telik az idő éjjel már 2 hete csak egyszer kel és akkor is csak eszik majd teljesen csöndben elvan majd visszaalszik.Eszébe se jut ébren virgonckodni mint eddig.
Ez annak is köszönhető hogy nappal sosem alszik 2 óránál többet egyhuzamban mert a háztartás zajai mindig felébresztik kicsit, és ezalatt értem a 2 éves nagytesót, akinek bizony nem lehet mondani hogy maradjon csöndben egész nap:)
Éjjel viszont ő is alszik, így teljes a csend és a nyugalom:)
Szóval azt akarom ezzel mondani, hogy nekik is szükségük van egy nagyobb 5-6 óráig tartó alvásra és ha ez napközben nem jön össze (márpedig nem jön, mert sok inger éri) akkor éjjelre tevődik át.
Nekem mindkét gyerekemmel szerencsém van /volt alvás terén.
hát az enyém tudja ám hogy mikor van éjjel régóta, de ez nem akadályozza meg abban, hogy felkeljen cicizni, 2-3x is éjjel. Pedig már 14 hós. utána visszaalszik.
3 hós koráig rettenet napjaink voltak össze-vissza volt minden. (nem volt hasfájós). de pl ő fürdeni utált, üvöltött, a masszást nem tűrte.....nesze neked megnyugatatás. :) Utána jobb lett, idővel.
Szerintem attól tudja, h megtanítjuk neki.
Más a nappal, és más az éjszakai rutin, éjszaka sosem játszottam vele, szopi, büfi és alvás.
Meggyőződésem, h látta is rajtam, reggel anya friss, éjszaka kifolyik a szeme :D
Én mondogattam is neki, ma is mondjuk este, h ez a hosszú tete, reggel találkuznuk, álmodj szépeket, a délutáni alvásnál meg csak annyi, h tete, pihenj egy kicsit.
Az enyém már nagyfiú, másfél éves lesz 14-én :)
Én is arra gondoltam, h amikor még a pocakunkban voltak, már akkor kialakulhatott valami. Napközben anya mozog, éjjel nyugi van! Meg a rutinra is gondoltam, h más az éjjel, más a nappali. Mi is kelünk még egyszer, bár néha nem tudom eldönteni, h csak megszokásból eszik vagy tényleg éhes, mert párszor már előfordult h átaludtuk az éjszakát.Majdnem 5 hósak vagyunk, tápszeresek. Meg még arra is gondoltam, h biológiailag az emberbe van "programozva"! Mondjuk mi az eslő naptól kezdve alszunk éjjel, de sztem én ezt a csecsemősöknek is köszönhetem, mert mi császárosok voltunk és az első két éjszaka sajnos nem volt velem.
Csak érdekességből kérdeztem, de várom még a válaszokat!
Kellemes vasárnapot Nektek és a babóknak!
Egyébként biológiailag is kódolva van, igazad van!! Mivel a melatonin pl.sötétben termelődik, ami az alváshoz kell.
és más egyéb hormonok is amik pl. a vérnyomást szabályozzák (emelik), éjjel kevesebb van nappali órákban kora reggel meg több.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!