Ti próbáljátok az irodalmi nyelvet tanítani a gyereknek, vagy pedig nem foglalkoztok ezzel és beszéltek, ahogy beszéltek?
Itt sok kérdésben olvasok olyat, hogy "jöttek nálunk" (=hozzánk) vagy éppen "kamilláztam" (=csodálkoztam) vagy egyes szavak más értelmű használata (pl. filigrán=rossz életű nő, nem pedig karcsú). Egyik kollégám meg azt szokta mondani, hogy "nyisd ki a villanyt" vagy "tedd oda a kávét" meg "bezárom az ajtót"(=becsukom):)
Az a kérdésem, hogy akik ilyen tájnyelven vagy tájszavakkal beszélnek, azok így tanítják a gyerekeiket, vagy pedig irodalmi nyelven? Szóval próbálja az ember felülbírálni önmagát, ha tudja, hogy mi a hivatalos kifejezés?
Én még gyerekvállalás előtt vagyok, magamon nem veszem észre, hogy így beszélnék. Bár szokták mondani, hogy csak a Bp-iek mondják azt a szót, hogy "közért" meg igyekszem majd leszokni a személynevek előtti névelőről. :)
Irodalmi nyelvet (bár én vitatkoznék, hogy létezik-e egyáltalán ilyen, de értem nagyjából mit takar ez a fogalom nálad) akkor sem tudsz tanítani neki, ha akarsz, ugyanis a mindennapi életben a köznyelvet használjuk (ez megint érdekes fogalom, igen). A tájszólások, különböző szóhasználati módok és némi nyelvtani változatosság csak gazdagítja a nyelvet. Sokkal károsabbak az angol nyelvből tömegesen beáramló kifejezések, de ettől sem kell megijedni, mert szavaink döntő többsége idegen eredetű. Gyermeked helyes nyelvi fejlődéséért a legtöbbet sok mondókázással, olvasással-meséléssel és a tv minél több mellőzésével tehetsz a legtöbbet.
Egy 2 gyermekes nyelvész anyuka
mi pesten lakunk, férjemmel mindketten ide születtünk, "szépen" beszélünk.
a gyerekünk tök tájszólással beszél :D pedig mi sose beszélünk így, de hát ezt hallja a nagyszülőktől, dédszülőktől :)
szerintem cuki amúgy ahogy mondja, hogy anya, adol nekem almát? például.
amúgy 5 éves, szóval tuti nem azért beszél így mert még csak most tanul :)
Igen, mi is budapestiek vagyunk, szóval nem beszélünk "másként", ezért kérdeztem, hogy vajon aki máshogy beszél, az hogy beszél a gyerekhez.:)
Szerintem egyébként a gyereked nem tájszólással beszél, hanem azt hiszi, úgy kell mondani, hogy adol.:) Lehet, hogy valaki a környezetében így mondja (pl. valami hülye szomszéd)
Anyukám magyar tanár és nemrég kitalálta, hogy mennyivel szebb, ha úgy mondja, hogy "adjál" nem úgy, hogy "adj".:))
nem, ez tájszólás, mint írtam, nem a hülye szomszéd beszél így hanem a nagyszülők. és tudja hogyan kell mondani, illetve hogyan lehet még, de neki ez jön a nyelvére :)
ezen kívül sok kifejezést is másképp használ, mert azt is hallja a nagyszülőktől. érti amit "pestiesen" mondok, de ha visszakérdez, akkor azt már a vidékies formában mondja :)
Igen, az -olozás tájszólás. Adol, gondolkodol, látol stb. szabolcsban is mondják így. Egy ötévesnél simán lehet az, hogy inkább most jobban tetszik neki, ahogy a mama mondja. Haláliak szerintem mikor ezt utánozzák, vagy mikor valami nagyon szabatos kifejezést használnak, amit a gyerekek nem igazán szoktak. Nekem egyformán aranyos. Az -olozás úgy is el fog kopni, nálam is elkopott, de ha hazamegyek, akkor direkt szeretem használni. Csak mert tetszik és más mint máshol olyan otthoni. Én kifejezetten szeretem a tájszólásokat, tényleg gazdagítják a nyelvet.
Nekem a férjem pesti amúgy, néha szokott csodálkozni, hogy miket mondok, de már rá is ragadt belőle, a múltkor fel is háborodott, hogy miket beszél miattam, ő sose mondott olyat, hogy belülje. :)
próbálok helye kifejezéseket használni,de pl használok 5 évesemnél szlenget is meg lazább vagyok,csúnya kifejezéseket mellőzzük,de nem feltétlen mindig a helyes jön ki az adott pillanatban,sokat mondókázunk énekelünk kb ennyi
5 évesem hatalmas szókinccsel rendelkezik,szépen érthetően beszél,remélem 8 hósom is ilyen lesz majd,31 éves tanító anyuka
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!