Teljesen biztos vagyok benne, hogy provokatívnak fogjátok gondolni a kérdésem, de őszintén érdekelne a következő (homeopátia, borostyánlánc)?
Akik hisztek ezekben, és alkalmazzátok is a gyerekeknél, mivel győztek meg titeket, mi az, ami nálatok elfogdhatóvá teszi ezeket a módszereket? Tudjátok, hogy mi a homeopátia, mit tudtok ezekről?
Kérlek titeket, ne tekintsetek provokatívnak, kicsit sem célom, de orvos vagyok (nem gyerekpraxisban), és most, babázás közben szembesültem azzal, hogy ezeket valóban használják anyukák.
Őszintén érdekel, hogy ki és mivel győzött meg titeket ezek hatékonyságáról?
Köszönöm, hogy kétségbe vonod, amit írok már első körben. :) Nyilván nem keverem össze, de akkor fogalmazzuk át a kérdést. (kettsővak, placebo kontrollált vizsgálatokban egyébként a homeopátia nem bizonyult hatásosabbnak a placebonál, de ebbe nem megyek bele.)
Ha elolvasod ezt: [link]
Különös tekintettel a hátrányai részre, akkor is tudsz azonosulni ezzel?
"Hatásossága független, megismételhető klinikai vizsgálatokkal nincs alátámasztva
Bár a homeopátia hatásosságának bizonyítására sok kísérlet történt, egyetlen olyan szakszerű és reprodukálható klinikai vizsgálat sincs, mely hatásosságát akár csak egyetlen betegségnél is alátámasztaná.
Nem fejlődik
A homeopátia túlnyomórészt a Hahnemann által kétszáz éve lefektetett elméleten alapszik, amely bizonyítást már saját korában sem nyert, és a mai tudományos felfogással is összeegyeztethetetlen. A növekvő hígításokkal erősödő hatás elmélete, illetve a hatóanyag „rezgéseinek” vivőanyagban képződő, a homeopátia mechanizmusaként emlegetett „lenyomata” teljesen tudománytalan elméletek. A homeopátia gyakorlata pedig nagyrészt a régi népi természetgyógyászat anyagait használja tovább, így például alapanyagai között megtalálható a fehér arzén, a parlagfű, a méhfullánk, a gyógy- és gyomnövények.
A beteget veszélynek teheti ki
A homeopátiás szereknek csak elvétve van mellékhatása; ezzel a ténnyel gyakran érvelnek a homeopátia hívei. Veszélyt az jelenthet, ha a homeopata lebeszéli páciensét a konvencionális medicina alkalmazásáról. Érte például kritika a homeopatákat olyan tanácsaik miatt, amelyekkel a betegnek konvencionális gyógymódok, mint a védőoltás,[40] a maláriaellenes szerek[41][36] és az antibiotikumok kerülését javasolták.[42]
Határai ott vannak, ahol a szervezet öngyógyító mechanizmusai kimerülnek
Működésének elmélete mind Hahnemann, mind a placebóval kapcsolatos tudományos vizsgálatok szerint a szervezet öngyógyító mechanizmusainak felélesztése. (A placebohatás pszichoszomatikus mechanizmusokon keresztül a szervezet saját regenerációs és védekező működéseit teszi hatékonyabbá.) Ebből következik, hogy határai is ott vannak, ameddig ezek rendelkezésre állnak - vagyis a homeopátia csak akkor ér el „sikereket”, amikor a szervezet képes meggyógyítani önmagát, minden más betegség és sérülés esetén tehetetlen."
Erre a részre gondolok.
Sima google keresés.
Csak erdeklodom, hogy szerinted a csecsemo mennyit ert a placebo/homeopatia/gyogyszer szavakbol? Anya adja, akkor hasznal? Nezd, nem kell hinni valamiben ahhoz, hogy hasznaljon.
En pl agyverzest tudnek kapni a kezratetellel gyogyito csodadoktoroktol. Vagy 20 eve migrenes fejfajasban szenvedtem. Konkretan munka es majdhogynem eletkeptelen voltam a fejfajos napokon. Jatram mindenfele orvoshoz, kivizsgaltak mindenutt, ahol lehetett. Kaptam enyhe fajdalomcsillapitot, kaptam morfin tartalmut, kaptam infuziot, kupot, mintent, ami elerheto volt. Semmi nem segitett. Aztan osszefutottam egy kis orosz oregasszonnyal egy ilyen klassz kis migrenes roham alatt. Lazan rarakta a fejemre a kezet es a fajdalom, ami miatt elotte nem lattam es a konnyem potyogott eltunt. Levette a kezet es fajt megint. Azt mondta ne egyek tobb cukrot es ott hagyott. Na azota nem eszek cukrot es migrenem se volt. Igaz, azota se hiszek a csodadoktoroknak, de megis tudnak valamit, nem?
A mi doktornőnk azt mondta, hogy nem igaz, hogy nincs benne semmi, hanem rettentően felhígítva van benne a hatóanyag. Szerinte a "hasonlót a hasonlóval" elv szerint működik. Én csak annyit tudok, hogy mióta így kezeli a gyerekeket, évi, vagy két évi 1 antibiotikum kúra kell, azelőtt, a másik orvosnál kéthavonta volt erre szükség.
Én mondjuk az Algopyrin hatásmechanizmusát sem ismerem, de nem is érdekel, a lényeg, hogy hasson. Én tanár vagyok, nem orvos. De bízom az orvosunkban, nem csalódtam benne és hiszek neki.
Köszönöm a válaszaitokat!
Természetesen csecsemőknél is létezik placebo hatás, tekintve, hogy ez nem egyenől azzal, hogy bemagyarázom és meggyógyulok. :)
Igen, totál el tudom fogadni, hogy ha szenved a gyereked, legyen bármi a szer, amit beadsz, csak hasson.
Megértem, és elfogadom ezt az érvelést, még ha szakmailag vajmi kevéssé is állja meg a helyét. :) (Látjátok, én is így jártam el, szkeptikusként.)
Még mindig nem győzöm hangsúlyozni, hogy a kérdésem fő motivátora a kíváncsiság, hogy mennyire jártok utána valaminek, amit beadtok a gyereknek, kitől hallottok ezekről, kiben bíztok ebben a tekintetben.:)
Mindenkinek köszönöm a választ!
Igen-igen, ez nagyon nagy hátrány sok esetben. Bár én kevés ideig praktizáltam babázás előtt, a férjem sokszor találkozik ezzel a kérdéskörrel.
A legártóbb, legveszélyesebb a homeós bogyókon lévő figyelmeztetés, melyszerint kezdetben a tünetek erősödését okozhatja.
Találkoztam már olyannal, aki a tünetei erősödését arra fogta, hogy elkezdte a homeós gyógyszert, közben subarachnoidális vérzés miatt fájt a feje, és viszonylag későn kapta meg a megfelelő ellátást. Ilyen sok van, gyakran altatja ez a mondat az egészséges gyanakvást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!