Átesett már valaki szülés utáni depresszión?
Szia!
Szerintem majdnem mindenki átesik a depresszió elején, pláne első babánál. Én hazaérkezés után úgy 3-4 napig estem szomorúságba, mert fogalmam se volt, mit kell kezdeni egy csöppséggel,pl.nem jó technikával kezdtem el szoptatni, szenvedés volt min2őnknek; ha anyósom itt volt az volt a bajom, ha elment , az...A férjem próbált segíteni, de volt hogy együtt nyavalyogtunk, hogy deeneehézisszülőneklenni...szóval volt minden. Hála az égnek utána valahogy erőre kaptam, és elkezdtem "anyásodni":))))) Mostmár elég klassz. Tudom, ilyenkor ajánlgatnak bogyókat meg mindent , de személyes tapimból tudom, hogy mindenféle gyógyszer nélkül is ki lehet jönni belőle. Egyrészt fel kell ismerni, hogy nem hagyhatod el magad, mert felelős vagy egy kis emberért. Csak benned bízhat , Te adod az életfeltételeit. 2.Jó ha mindig van társaságod az első időszakban (nagymamák), aki meghallgat vagy tanácsot tud adni!!
Először is: szerintem sokkal, de sokkal több ember átesik rajta, mint ahányan beszélnek róla! Én is. A kismamaújságok képmutató rózsaszín szövegei és mosolygó, kisminkelt anyukái is ekkor kezdtek idegesíteni, de nagyon! Jómagam 3 hónapig nem jutottam el fodrászhoz, kozmetikushoz, minden nap sírtam, nem volt étvágyam, nem tudtam beosztani az időmet, rohangáltam a gyerek meg az egyéb tennivalók között. Nappal a fél karomat odaadtam volna egyk kis pihiért, aztán éjszaka nem tudtam aludni. Az eleje nagyon nehéz, már csak a stressz és a kialvatlanság miatt is. Jó, ha van kivel beszélgetni, más kismamákkal, és ha van segítséged (anya, anyós, férj).
Aztán úgy 2-3 hónap után, mikor már mosolygott a baba, nem fájt annyit a hasa, az éjszakák is jobbak lettek, egész más lett minden, és hónapról-hónapra jobb, amikor már tudja viszonozni a szeretetedet!
Igen. én az első szülésem után átestem, dokinál is voltam, innen az infók. Szóval: ami a szülés után néhány nappal/héttel jelentkezik (és hamar elmúlik), az nem depresszió, hanem úgynevezett "baby blues" ami leginkább abban gyökeredzik, hogy bizonytalan az anya, fél, hogy nem tudja rendesen ellátni a babáját. A depresszió akkor alakul ki, amikor már nincs bizonytalanság a baba ellátását illetően, viszont egyéb körülmények (pl. az, hogy Te a baba miatt nem nagyon mehetsz sehova, férjed viszont továbbra is eljárkál) igencsak zavaróak lehetnek a kismama számára. Van még a gesztációs pszichózis, ez kimondottan a szoptatásból adódik, egész pontosan abból, hogy a szoptatás miatt "röghöz kötöttnek" érzi magát az anya, mintha csak egy szűk kis kalitkában élne.
Mindezek tünetei igen eltérőek, van aki folyton lehangolt vagy sír, van akinek dühkitörései vannak, van akinek fizikai úton (pl. magas vagy alacsony vérnyomás, gyomorgörcs, ájulás) nyilvánul meg -ez egyénfüggő, meg persze akinek korábban nem voltak komolyabb lelki válságai, azoknál inkább az enyhébb tünetek fordulnak elő. Ideális esetben elég ha a közvetlen környezete az anya mellé áll, támogatja őt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!