A rizs vagy a szója "tej" hasonlít jobban a tehéntej ízére?
Egyik sem. A rizstej édeskés, a szójatej meg egy íztelen lötty, és ráadásul nem is egészséges - a Mo-n kapható szója ugyanis génkezelt.
Mit szeretnél csinálni belőle?
Inni azért nem jó, mert kalóriaértéke szinte nulla, illetve fehérje nincs benne, tehát nem fedezi a fehérjeszükségletet.
Egyébként főzni tök jó, pl. lehet belőle csinálni ugyanúgy tejbegrízt, stb.
Ha babáról van szó, akkor vannak tejallergiában is adható tápszerek (tejből készítik, de teljesen lebontják a fehérjét, így nem allergizál /nem a HA tápszerekről van szó). Ha még nincs egy éves, akkor fel lehet íratni. Mi Milupa Pepti 2 pluszt használunk, szerintem jó íze van, nem is kesernyés, háziorvos írta fel 933 ft, amúgy meg kb 2000 ft (szakorvosi javaslatra még olcsóbb) 450 gr-os. Egy liter rizstej meg kb 500-800 ft márkától függően. Úgyhogy mérlegelni kell melyik az olcsóbb. A szója meg egészségtelen, hormontartalma is van (szerinted miért használják klimax kezelésére?)
Ha egyáltalán nem iszik tejalapú dolgot, akkor figyelj oda a megfelelő állati eredetű fehérjebevitelre (az aminosavak miatt fontos), kapjon húst, tojást, májat, halat stb.
Amúgy nekem ízlik a rizstej, de már nagyon régen ittam tehéntejet (még gyerekkoromban), nem tudom hogy hasonlít-e rá az íze.
Nem vagyok laktózérzékeny, csak mint írtam nem szeretnék külön főzni a gyerekeknek. Nekem se lesz semmi bajom egy kis rizstejtől pl. a spenótba. Sose szerettem a tejet, kb. évente 2 alkalommal ittam kakaót, azért nem akarok venni, hogy megsavanyodjon, csak hogy 2 dl-t tegyek egy kis palacsintába. De tévedsz a tehéntej egyáltalán nem egészséges. A nagyobbik fiam többször befulladt mire egy orvos "halkan megsúgta", hogy hagyjam el neki a tejet (ekkor már állandó gyógyszert akartak neki beállítani), azóta semmi baja. Ja, és nem tejérzékeny, negatív lett az eredménye.
A tej és tejtermékek fogyasztásának leggyakoribb káros következménye a nyálkaképződés. Az elfogyasztott "ételek" közül a tej az, ami a legtöbb nyálka kiválasztására kényszeríti a szervezetet. Dr. Bahna a tejallergia vizsgálata közben megállapította, hogy a nyálkaképződés eredetű légúti betegségek megszűnnek, amennyiben a betegek elhagyják a tejet és a tejterméket az étrendjükből. Ez a sűrű, tapadós nyálka betakarja a finom nyálkahártyákat, elzárja a hörgőket, zavarja a légutakat. Köhögés, krákogás, torokköszörülés és rekedtség az eredmény. Az állandó mandulagyulladás okaként első helyen szerepel a tej és tejtermék! Folytatva a sort: szénanátha, asztma, hörghurut, meghűlés, arcüreggyulladás, orrdugulás, középfülgyulladás mind-mind a legtöbb esetben tej kiváltotta betegségek. Maga a hurutképződés csupán védekezés a szervezet részéről, így próbál szabadulni a felesleges, emésztetlen tejfehérjéktől. Sajnos a hurut nem csupán a légutakra korlátozódik. A gyomor- és béltraktusban előforduló hurut is számos betegség forrása. A hurut bevonja a bélfal nyálkahártyáját, ezzel gátolva a felszívódást. A vitamin- és nyomelem-hiányok okai között nagyon sűrűn fordul elő a bélhurut. Hiába eszik az ember elegendő mennyiségű vitamint és nyomelemet, ha azokat - felszívódás hiányában - nem tudja hasznosítani. Ez esetben nem többet (!), hanem pont kevesebbet kéne fogyasztani (a felszívódást gátló anyagokból, mint például a tejből)!!! Nem a mennyiség, hanem a minőség a lényeg!
"Sok embert úsztatott a tej a koporsóba." Dr. Williams
Igaz a táplálkozástudósaink kijelentése, miszerint a tej számos nyomelemet és vitamint tartalmaz, de az az anyag, ami a tej, illetve tejtermék feliratú dobozokban, zacskókban található igen kevéssé, inkább semennyire sem tud hasznosulni. Ennek fő oka a bolti termék enzimhiányos volta, a pasztörizálás, és forralás. (A pasztörizálás következményeit a következő számban mutatjuk be.)
A tejérzékenységgel kapcsolatos problémáknál kell megemlítenünk azt az alapvető tényt, miszerint a csecsemők és kisgyerekek immunrendszere még fejletlen. Mivel teljesen általános ezen életkorban a tej adása, ezért a csecsemő, illetve kisgyermek szervezetének nem elég a tej által kiváltott fertőzéssel megküzdenie (például fertőző bélgyulladás esetén), még a tej ellen is védekeznie kell. Egy gyerekkori betegségekkel foglalkozó szaklapban (Archives of Diseasein Childhood) azt olvashatjuk, hogy a tej alapvető fehérjéje, a kazein, különösen alkalmas arra, hogy fertőző bélgyulladásban szenvedő fiatal csecsemők vékonybél kezdeti szakaszának nyálkahártyáját megbetegítse. A tanulmány kifejti, amint az étrendjükből eltávolítják a tejet, illetve minden olyan ételt, mely tejfehérjét (kazein) vagy tejcukrot (laktóz) tartalmaz, a csecsemők bélnyálkahártyája meggyógyul.
"A tej az általános oka a székrekedésnek vagy a változó székrekedés-hasmenésnek. Ahhoz, hogy megszabaduljunk a székrekedéstől, az étrendből a tejet ki kell vonni, és gyümölcsöket, főzelékeket, magvakat kell adni." Dr. A. M. Thrash
Sok szülő kísértésbe jöhet, hogy kis mennyiségű tej nem lehet oka a székrekedésnek. Fontos tudatosítani mindenkiben - figyelmeztet minket Dr. E. White -, hogy a tej bármekkora mennyiségű újbóli fogyasztása a székrekedés visszatérését eredményezi. Oda kell figyelni a "rejtett" tejfogyasztásra is. Számtalan bolti élelmiszer tartalmaz tejport, tejfehérjét, tejcukrot. Sokszor ez nincs is feltüntetve a címkén, csupán annyi szerepel ott, hogy "E" és egy szám!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!