Már csecsemő és baba korban is létezik olyan, hogy nevelés vagy az csak később kezdődik?
Szerintem a kezdetektől kell nevelés. Ez nem azt jelenti, hogy egy egy hónaposnak meg mondod mit csináljon, de már ahogy a szülő él, amit tesz, tehát amit lát a baba, az is egyfajta nevelés, hiszen ebből is tanul.
A mozgásfejlődéssel pedig elindul a nevelés tényleges része is, hiszen, ha már elkúszik valahová, akkor az ember automatikusan rászól, hogy ne nyúlj a konnektorba stb.
A babák értelme napról napra fejlődik, és már piciként is nagyon sokat felfognak abból, amit látnak, amit mondasz nekik. 2 évesen már nehezebb megnevelni, mintha már az elejétől fogva következetesen "irányítod". (A következetesség nem szigorúságot jelent.)
Lányom 8-10 hónaposan annyi mindent megtanult, amire nem is gondoltam volna, így azt gondolom, hogy ekkor nagyon fogékonyak, így már itt megtanulják az alapokat, amire a későbbi nevelés épül.
Kezdetben inkább rendszeresség, következetesség kell, ami aztán alapja lesz a későbbi nevelésnek.
Ennek van egy finom átmenete.
Természetesen már első naptól kezdve van nevelés (az elhanyagolás is ennek valamilyen formája), ám ez, mint előttem is írták, inkább a megfelelő környezet kialakítását és a minta nyújtását jelenti. A nevelés később is jórészt indirekt alakításból áll, az utasítás, fegyelmezés csak egy nagyon kicsi részét teszi ki, a büntetés pedig lehetőleg minimálisat.
Mert hiába próbálod a gyereket arra nevelni, hogy tisztelje embertársait, ha a pároddal és vele is durva vagy. Ez csak egy példa, de gondolom egyértelmű, hogy mire gondolok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!