Most kezdtem a hozzátáplálást az ebéddel. A krumplitól és a répától is szorulása van 4,5 hós kislányomnak. Mit lehet még ebédre adni?
Sütőtököt evett már? Azt szabad, és elvileg nem fogja meg a pocit!
Almát is adhatsz neki ebédre, egy nagyon pici krumplival, talán akkor úgy nem fogja meg a hasát.
Gyümölcsökből mit eszik? Őszibarackot evett már? Azt is kaphatja, és az sem fogja meg (elvileg) a hasat.
Nektek amúgy van kisbabátok? Nem hinném. Mert akkor tudnátok, hogy 4 és fél hónapos baba nem kaphat sem barackot, sem szilvát.
Kérdező, az első, amit kaphat, az az alma, magában. Elöször 1 kávéskanállal, aztán kettővel. Aztán kicsit több. Ha ez már gond nélkül megy, utána jöhet óvatosan a krumpli. Vagy ezen már túlvagytok? Ez nem derült ki.
Minimum 4-6 hónapos koráig anyatejjel kell táplálni a csecsemőt. Ezzel szemben már nagyon sokan az első időszakban szilárd táplálékkal egészítik ki az anyatejet, pedig nem minden esetben hasznos a baba számára.
Szinte már elcsépelten hangzik, de a csecsemők számára a legfontosabb táplálék az anyatej. Hiszen tartalmaz minden olyan fontos tápanyagot, vitamint, ásványi anyagot, ami a baba számára szükséges. Mégis a csecsemők nagy részét nem szoptatják megfelelő ideig min. 4-6 hónapig, amennyi fontos lenne számukra.
Az utóbbi években ugyan növekedett Magyarországon a szoptatott csecsemők aránya, mégsem mondható eredményes növekedésnek. Még mindig nagyon sok az olyan csecsemő (50%), aki hat hónapos korában már nem kap anyatejet. Hamarabb kezdődik el a hozzátáplálás és az elválasztás. Nagyon sokan nincsenek tisztában vele, hogy a korábban kezdett szilárd táplálék nem hasznos a baba számára. Ha lehetőségünk van rá, akkor minél hosszabb ideig szoptassuk csemeténket.
Korai hozzátáplálás hátránya
A babáknak 4-6 hónapos korukig „nyitott” a bélrendszere. A vékonybél sejtjei közötti réseken teljes makromolekulák is átjutnak, többek között teljes fehérjék és patogének, és ezek közvetlenül a véráramba kerülnek. Ez nagy hasznára van a szoptatott csecsemőnek, mert lehetővé teszi, hogy az anyatejben lévő hasznos antitestek sokkal közvetlenebbül jussanak a baba véráramába, de ez azt is jelenti, hogy más ételek nagy fehérjemolekulái és betegségeket okozó patogének is könnyedén átjutnak. A csecsemő szervezete ezeket az antitesteket a hatodik hónap környékén kezdi termelni, és erre az időre már be kell fejeződnie a záródásnak.
Miért nem kell sietni a hozzátáplálást, mert:
•nagyobb védelmet ad a betegségek ellen,
•a késleltetés időt ad a csecsemő emésztőrendszerének a megérésre,
•csökkenti az ételallergia veszélyét,
•segít megóvni a csecsemőt a vashiányos vérszegénységtől,
•megóvja a csecsemőt a későbbi elhízástól,
•segít az anyának fenntartani a tejtermelést.
2. vagyok
Valóban átsiklott a szemem a 4,5 hónapon, csak arra koncentráltam, hogy a hozzátáplált babának szorulása van.
Én is az anyatej és/vagy tápszer kombinációt javaslom fél éves koráig.
Ettől eltekintve azt nem értem, hogy mi a baj a szilvával.
Egyébként az alma is fog, a sütőtöktől egyik gyerekemnek irtóra kipirosodott a popsija...
Épp azért fogja a hasát mert nemtud vele mit kezdeni, éretlen az emésztőrendszere még ezekhez!!!
6 hónapig anyatej kizárólag (ennek hiányában tápszer) javasolt!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!