Miért kapaszkodik belém a lányom, ha csinálok valamit, ha csak tv-zek, akkor meg otthagy, mászkál. Pakol?
Pontosan hogy érted a kapaszkodást??
Kis korban (igaz h 4-5 hónapos korig kiváltható a fogóreflex)
Nem rémlik olyan hogy ELSŐ szeparációs szorongási hullám…Persze lehet hogy csak én vagyok tájékozatlan.
Nem értem miért baj ha 10 hónapos baba kötődik az anyjához… Ez teljesen normális ilyen korban, ekkor van kialakulóban a kötődési rendszere. Számára az anya a biztonságos bázis.
A szeparációs szorongás John Bowlby nevéhez fűződik, akit a WHO kért fel a II. vh. után hogy családjuktól elszakadt, intézetben nevelkedett gyerekek mentális egészségi állapotát felmérje. A szeparációs választ a kötődési személy(anya) távolléte váltja ki a gyerekből. Ennek szakaszai: tiltakozás, kétségbeesés, leválás. A kötődési viselkedés az anyai távollét hosszával párhuzamosan csökken.
Tehát a szeparációs szorongás, nem egy olyan dolog, amin túl kell lenni…
Na mindegy nem ez volt a kérdésed.
A gyerek Bowlby szerint csak a 6. hónaptól kezd kötődni. Ekkor kezdődik az aktív kapcsolat specifikus kötődés. A gyerek mozgással és hangadással kezdeményezi a közelségkeresést, vagy távolodást a specifikus gondozó személyhez. Az anya lesz a biztonságos bázis.
A kötődés függ:
- az anya viselkedésétől
- az anya tulajdonságaitól
- nevelési szokásoktól, kulturális értékektől
- az anya saját családjának gondozási viselkedésétől
- az anya saját anyjával valo kötődésétől
- anyai szenzitivitástól (érzékenység a baba jelzéseire)
Összefoglalva: A kapaszkodás valószínűleg a kötődés kimutatása, figyelj oda, és ne akard hogy minél hamarabb kinője a gyerek. Mert ezzel lelki sérülést okozhatsz neki. Az első pár év a legmeghatározóbb az ember életében, ilyenkor mindent el lehet rontani, bizonyos viselkedésekkel. Itt is érvényes az arany középút.
Remélem a válasz kielégítő volt:)
A kötődés mindig jelen van(pontosabban ebben a korban van kialakulóban), akkor is ha annak nincsenek viselkedésben kimutatható jelei.
Mivel az anyai kötődés határozza meg(vagyis az is) a gyerek későbbi társas viszonyait, és későbbi életében pl a párkapcsolati kötődést, ezért nagyon fontos az anya viselkedése. Mary Ainsworth pl. (kötődési)viselkedésük alapján 4 csoportba sorolta a gyerekeket:
gyerek anya
B)biztonságosan kötődő - szenzitivitás, érzelmi megosztozásoptimális
A)bizonytalan elkerülő - rejtett és nyílt visszautasítás, fizikai kontaktuskerüléstúlszabályozza az érzelmi kifejezéseket az anya
C)bizonytalan ambivalens – bejósolhatatlanul,viselkedik, néha indokolatlanul agresszívalulszabályozza
D)dezorganizált - anya rémülten,rémisztően, vagy transzállapotban van együtt a babávalérzelmi szabályozás hiánya
Ezeket később anyai viselkedésformákkal párosították. Tehát megfigyelték hogy milyen anyai viselkedés,a gyerek milyen tipusú kötödesi viselkedésével köthető össze(ezeket a tipusok mellé irom)
Ha érdekel bővebben akkor: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!