Miért nem lehet nekik jó minőségű bolti tejet/tehén tejet adni? Nem kötekedésből kérdezem hanem érdekel az oka.! És mikortól lehet nekik adni tejet?
Nem mondom, hogy 100%, hogy bajt csinálnál vele, hiszen nem mindenkinél vált ki kötelezően allergiát a későbbiekben. De nem tudhatod. Én kicsi koromtól tehéntejet kaptam, és hiába nem voltak akkor még antibiotikumokkal, miegyébbel tömve a tehenek, mégis kőkeményen allergiás lettem a tehéntejre.
Barátnőm kislánya is kapta a bolti tejet, ekcéma és allergia lett belőle.
Nem hiszem, hogy megéri. Ennyi idősen még inkább vedd meg a tejpépet.
Az élet elsô 3 hónapjában az érett újszülött szervezete a vörösvértestek szétesése következtében általában elegendô vasat kap. Az anyatej vastartalma ugyan alacsony (0,03-0,07 mg/100 ml), a vas felszívódása azonban mintegy háromszor magasabb, mint a tehéntejbôl. Minden bizonnyal e tény az anyatej kalcium- és laktoferrin tartalmával függ össze. Az is ismeretes, hogy a szoptatás során egyidejűleg adott tehéntej csökkenti a vas felszívódását. A korszerű táplálkozástudományi nemzetközi ajánlások szerint az élet negyedik hónapjától emelni kell a táplálékkal bevitt vas mennyiségét. Ez az elv a vassal kiegészített csecsemôtápszerek elôállításával már hosszabb ideje megvalósult, az „elválasztási tápszerek” vastartalma 0,8-1,3 mg/100 ml.
Számos prospektív tanulmány igazolta, hogy a 6-18 hónapos koruk között nem tehéntejjel, hanem „elválasztási tápszerrel” ellátott csecsemôk között 18 és 24 hónapos korukra gyakorlatilag megelôzhetô a vashiányos anaemia. A szellemi fejlôdés, a cognitív funkciók érése is jobb, mint a tehéntejjel táplált kortársaké. 1,3,4,5
2. Magas fehérjebevitel
Az anyatej 1,05 g/100 ml fehérje tartalmával szemben a tehéntejé háromszoros, 3,3g/100 ml. A magas fehérjetartalom a még éretlen működésű csecsemôkori vese számára fokozott megterhelést jelent. Az „elválasztási tápszerek” („follow-on” milk) a tehéntejhez képest alacsonyabb, 1,8-2,2g/100 ml mennyiségben tartalmaznak fehérjét.
A fenti két legfontosabb hátrány bôvülhet esetenként a tehéntejfehérje allergia tüneteivel is. Ilyenkor az occult gastrointestinalis vérzés súlyosbíthatja a vasvesztést és a vashiányos anaemia következményeit.2
Az „elválasztási tápszerek” magasabb esszenciális zsírsav (linolsav, alfa-linolénsav) és többszörösen telítetlen hosszú szénláncú zsírsav (arachidonsav és dokozahexénsav) tartalma is elônyt jelent a tehéntejhez képest
Csinálj anytejből, vag tápszerből
De nem ekk ragaszkodnia tejbegrízhez, leget csinálni grízt gyümölccsel is, tej nélkül
Ezelőtt 32 évvel anyunak nem volt teje, nem tudott engem szoptatni. Fél évesen ehettem a tejből készült tejbepapit, semmire nem vagyok allergiás. Azóta sokat változott a világ?!
(Bocsi a kérdezőtől, hogy nem adtam normális választ!)
Második vagyok. Kedves 12:04! Örülj a szerencsédnek, hogy nem vagy allergiás. Engem 39 éve etetett anyukám tehéntejjel, azóta is nyögöm a következményeit.
Nagyon egyetértek azzal a válaszadóval, aki azt írta, milyen sok allergiás van az országban. Jó lenne egy statisztika arról, hogy hányan voltak tehéntejjel táplálva.
A sokat változott a világról meg csak annyit, hogy ha van lehetőségem a gyerekemnek biztonságosabb ételt adni, akkor megteszem, mert a mai világban megtehetem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!