Mit csináljak, ha nem szereti a fűszerezett ételeket?
11 hónapos a babám. Az üveges bébiételektől többször hányt. Amit én főzök magunknak, azt nem igazán akarja megenni.
Így külön főzök neki, általában pici sót teszek csak bele neki.
De pl.ha főzök zöldséglevest, nem eszi meg. Pedig nem főzök túl fűszeresen magunknak se.
Vagy ez majd alakul? Kínáljam mindig, aztán egyszer majd elfogadja?
Jaj...11 hónapos! 1 éves korig csecsemő. Utána kisded.
Szóval az a bajod,hogy egy csecsemő nem szereti a fűszeres ételeket.
Gondold át. Szerinted ez probléma? Mert szerintem tök normális!
Főzz neki pici sóval. Külön leves, külön főétel. Mennyi kell egy babának...
Tudom,macera,én is külön főztem. Ez van,el kell fogadni.
Majd ahogy nő,meg fog ő enni mindent.
Csak türelem! Ne akard idő előtt felnöveszteni azt a gyereket... 😉!
Nem macera egyáltalán.
Csak a védőnő, a gyerekorvos, anyósom, mindenki azzal nyúz, hogy már azt kéne ennie, amit mi. Kéne. De nem akarja. Nekem egyáltalán nem teher azt a kis zöldséget megpárolni neki. :D
11 hónaposan biztos nem kell azt ennie, amit a felnőtteknek. Sózni én úgy tudom, 1 éves koráig egyáltalán.
Ez az azt kell enni, amit a felnőtteknek, inkább arra vonatkozik, hogy nem pépeset, hanem darabos zöldséget, köretet, husit. De 1 éves kora után is párolt, főtt ételeket kell előnyben részesíteni, vagy pici zsiradékon sulteket, és csak minimális sót használni (mi felnottek sokszorosan tullepjuk a javasolt napi sofogyasztast, és olyasmi én is egy csomó so van, amit nem is gondolnal, szóval nem csak azt a sőt eszed, amit beleszorsz az ételbe) , fűszereket se kell eltulozni.
Elvileg 1 evesen "azt ehet amit mi", de nem rántott karfiolt fogsz neki tartarmartassal találni ebédre.
LLL, azaz Love it, Like it, Learn it – egy szuper módszer arra, amivel segíthetünk a gyermekünknek az új ízekkel, ételekkel megismerkedni ÉS arra nevelni őket, hogy nyitottak is legyenek ezekre. A módszer lényege, hogy a gyerek tányérjára minél többször kerüljön egyszerre ez a három kategória; azaz olyan biztonságos étel, amit imád (love it), olyan, amelyet általában megeszik, azaz ismer (like it), és olyan is, amely vagy új számára, vagy eddig nem volt hajlandó megkóstolni, tehát ismerkedik vele (learn it). Ez utóbbi egy nagyon fontos kategória, ahogyan az is, hogy ne vegyük soha sem magunkra, sem elutasításnak/lázadásnak, ha tizedjére sem hajlandó még csak ránézni sem az adott ételre – kínáljuk újra és újra, olyan ételek társaságában, amelyeket ismer/imád, hiszen így sokkal kevésbé ijesztők a számára. Ráadásul ahelyett, hogy megszoknák, hogy minden étkezésnél a biztonságos, kedvenc ételeket kapnák (hiszen csak ezt eszik meg), megértik és megtanulják, hogy a családi étkezések változatos ételeket foglalnak magukba, amelyeket a család minden tagja élvez. Ezáltal sokkal magabiztosabban és nyitottabban fognak későbbi s az újdonságokhoz állni ahelyett, hogy idegesek lennének. Azt is megtanulják így, hogy bízunk bennük, hogy a saját tempójukban ismerkedjenek meg az új ízekkel ahelyett, hogy elvennénk tőlük a lehetőséget (azáltal, hogy 1-2 alkalom után soha többet nem kínáljuk), ezáltal pedig csalódnának magukban – egyre kevesebbszer próbálkozva az újdonságokkal, hiszen ők úgysem képesek megszeretni őket -a szüleik szerint!
Ugyanitt említeném meg zárójelesen, hogy amikor azzal próbálják a szülők kezelni a válogatós, rossz evő gyereket, hogy csak a kedvenceit kínálják, mert „azt legalább megeszi” – ennél rosszabbat nem igazán tudnának tenni. Azaz ha valamivel, akkor pont a gyerek kedvére történő főzéssel és csak a kedvencek magában történő kínálásával lehet megágyazni a válogatósságnak.
Tévhit, hogy a babák nem ehetnek fűszeresen.
Ha nem találkozik vele, nem ismeri meg, nem fogja később elfogadni.
Ezért fontos, hogy már az elején is használjunk zöldfűszereket, találkozzon többféle ízzel.
Egy évesen pedig nyugodtan mehet a rántott karfiol is.
A lányom 8 hónaposan curryt kóstolt. Imádta. Nagyon szereti a kurkumát, római köményt.
Nálunk is a lányom 10 hónapos korában volt egy baráti összejövetel, amire indiait főztem. A lányomnak kivettem egy kisebb adagot, mielőtt még a csípőset és a sót beleraktam volna, de egyébiránt egy rakás fűszer már bőven belefőtt a lencsefőzelékbe. Friss naannal úgy tömte magába, hogy szerintem azóta se evett egyszerre akkora mennyiséget semmiből (már 3 éves lesz lassan :D ).
Viszont ha a te gyereked nem szereti a fűszereset, akkor ne adj neki. Néha kóstolja meg, ha érdeklődik a te tányérodból valami iránt, de egyébként felesleges erőltetni. Ha nem kéri, nem kéri, ez van, idővel úgyis változik az ízlése.
Egy éves korig mindkét gyerekemnek külön főztem vagy legalábbis vettem ki a miénkbol fűszerezés előtt pl levesbol zöldséget, húst.
Utána pedig szép lassan tért át a miénkre és a darabosabb ételekre is. Ráérsz vele
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!