Mennyire káros egy kisebb gyerekre a tv?
Nekem nincs gyerekem, így nem értek hozzá, de az egyik ismerősömnek van egy 1,5-2 éves kislánya aki már kb fél éves kora óta rendszeresen nézi a TV-t.
Ezt úgy kell elképzelni hogy a TV egész nap megy, aztán hol nézi a gyerek, hol nem.
Ami számomra ijesztő, hogy néha annyira bele merül a TV-zésbe, hogy hiába szólítjuk a nevén, nem figyel csak bámulja a tovább a képernyőt. Ha eltakarjuk a szemét vagy elé állunk akkor elveszi a kezünket, kihajol mögülünk és nézi tovább, vagy hisztizik.
Az anyja úgy van vele had nézze, hiszen milyen jót tesz neki, mivel ügyesen beszél és sok szót tud már. Nem mellékesen legalább leköti.
Ez tényleg normális? Nem lesz baja tőle a kislánynak?
Persze, hogy káros. Az egy elég nyilvánvaló dolog, hogy mozognia kellene inkább, nézelődni (nem mereven egy pontot nézni). A kevésbé tudott dolog, hogy amikor pl. mesét mesélsz egy gyereknek, akkor fejlődik a saját képi világa. És ő úgy fogja elképzelni a királylányt meg a királyfit, ahogy senki más. Persze, a mesekönyvben is vannak illusztrációk és azokat is nézegeti, azok azért befolyásolhatják, ezért kell olyan mesekönyvben, amiben nagyon szép képek vannak. Harmadrészt értelmezhetetlen, félelmetes dolgokat is láthat. Negyedrészt, ALAP dolog, hogy a mesekönyvben látható illusztrációkat is csak segítséggel tudja eleinte értelmezni, tehát nem tudja ő rögtön, hogy az egy viziló vagy egy fénymásológép, hanem te meséled el neki. Ha a tévét egyedül nézi, kábé azt sem tudja, hogy mi merre mennyi.
És még órákig lehetne sorolni.
Gyerekpszichologusok szerint rendkivul.
Az agy ilyenkor abban a statuszban van mimtha álmodna, abszolut nem dolgozik.(ezért is érezzuk egy egy film után magunkat fárdtnak mintha most kelnénk fel) Csőlatást okoz, kreativitás logika lenullázva es ingergazdagságot nyujt. Azaz motivaciot csökkent. Minek epitsen homokvárat ha a mesében egy egész homokbirodalom felépul 2 sec alatt.a gyermeki kivancsiságot is öli a világra.
Gyakorta okoz aztán hiperaktivitast szorongást is amikor elvonásik vannak.
Asszem 6-8 éves korig abszolut nem javasolják a tv-t, es utana is csak beosztva pl max fel óra/nap. Amit senki nem tart be mert egy 8 éves már félnapokat is pl videojatekozik. (A videojatek is hiába pl oktato számold ki vagy logikázd ki, a mozgás kimarad(csak az az ujjait mozgatja)es a gyerek agy, agyi idegpályák, szellemi fejlodes, azáltal a logikai kognitív képessések, sőt a szemelyi fejlodes is, éntudat, saját kepességek megismerése, stb, nagyban összefügg a mozgáskoordinácioval is.
6: igen , én is azt látom, hogy nulla kreativitás fejlődik ki egy gyerekben, ha eleve egy "előemésztett" kész képi világot kap maga elé.
Amíg nem volt tv, max. a mesékben lévő 1-2 illusztráció "vezette meg" a gyerek saját fantáziáját, de sok mesekönyvben még kép sem volt.
A gyerekek a saját fantáziaviláguknak és értelmi szintjüknek megfelelően képzelték el a mesefigurákat, szereplőket.
Nem is volt rettegés, még a Piroska és a farkas esetén sem... :)
Negy hónapos statuszon voltunk a gyerekorvosnál egy hete, egy másik anyukàval beszelgettem, akinek ugyanekkora a gyereke. Panaszkodtam kicsit, hogy az alvási regresszió így-úgy, kicsit nehezebb most a babával.
Ő erre azt mondta, hogy nem bonyolítja túl: beviszi a babakocsit a tv elé, berakja a gyereket, úgy állítja, hogy a baba kilásson belőle, egész nap csendben van.
Szerintem ez durva.
Én meg még a híreket is akkor pörgetem át a telefonomon, ha a gyerek alszik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!