Ki mennyit rak havonta félre a gyermekének életkezdésre? Milyen formában?
Jövőre születik a kisbabánk. Mi nem kaptunk semmiféle életkezdési támogatást a férjemmel, és meg is szenvedtünk emiatt rendesen, így szeretnénk, ha a mi gyerekeinknek minimum egy lakásönerőbe be tudnánk szállni, ha nem többe.
Úgy gondoltam, havi 40-50 ezret tennénk félre, aztán pár év múlva vennénk egy kis garzont kiadni, annak a kiadása fedezné a lakbért es a pénzt továbbra is tehetnénk félre (nyilván az inflációval növekedne az összeg).
Aztàn majd ha kifizettük a lakást, eladjuk és szétosztjuk a gyerekek között (kettőt tervezünk).
Oke, így kicsit meg kell húzni a nadrágszijat, nem lesz minden évben görögországi nyaralás meg a házunkkal is lassabban haladunk majd, de nekem ennyit megér, hogy el tudjam indítani a gyerekeimet.
Ti milyen formában takarítotok meg a gyereknek és mennyit?
Mi babakötvénybe teszünk félre mindkét gyereknek havi 20at, minden évben indexálom. Ez nem sokkal több, mint a családi pótlék, szóval szerintem rendben van. Nincs költsége, infláció feletti hozama van, pici állami támogatás is jár mellé, és nem fenyeget a veszély, hogy hozzányúlunk, hiszen csak a gyerekek tudnak, 18 éves koruk felett.
Jól értem, hogy összeraknátok egy lakás önerőt, majd vennétek fel hitelt, kiadnátok a lakást és abból fizetnétek a lakást? Ez nem túl jó ötlet, kockázatos.
Nincs kedvem leírni, miért szar ötlet hitelből befektetni, mások már megtették:
Az ingatlankiadás még véletlenül sem kockázatmentes vállalkozás. Nem csak a piaci árak kockázatát futod, de a bérlők vagy azoknak a hiányának a kockázatát is. Sokan tudnak rémtörténeteket mondani, hány hónap vagy év után tudtak megszabadulni a nemfizető bérlőtől és hány százezer forint kifizetetlen számlát hagytak maguk után, a szétvert és lelakott lakásról már nem is beszélve.
– Az ingatlankiadás munka is, nem csak a pénzedet kell számolgatni a hónap elején. Többektől hallottam, hogy a három ingatlannal való törődés már kiad egy félállást, el is ment tőle a kedvük. Ezzel is kalkulálj.
– Ha ingatlankiadásba vágsz bele, akkor röghöz kötöd magad, kétezer kilométerről távirányítással nem lehet ingatlant kiadni. De még 150 kilométerről sem egyszerű.
– Ma Magyarországon nincs igazi ingatlanadó, szemben szinte az összes európai országgal. Ha bevezetik, nagyot fog esni az összes ingatlan ára. Ez is egy kockázat.
– Ha tíz év alatt csak kétmilliót kell az ingatlanod felújítására fordítanod, az havi 17 ezer Ft. Az üzemeltetési költség (eltört, eldugult, elromlott) is téged terhel, ezt is vond le a bevételből.
– Az ingatlant nem elég megvenni, a nevedre is kell íratni (4% illeték plusz 0.5-1% ügyvéd), ki is kell pofozni és be is kell rendezni. Ha egyszer eladod, az ingatlanos is le fog venni akár 5%-kal is. Erről se feledkezz el.
– Nincs mindig bérlőd és ha ingatlanos hozza a bérlőt, az is elkér egy hónapnyi bérleti díjat. Ezért ne 12 hónapnyi bevétellel számolj évente.
– Adózni is illene a bevételből, azt se felejtsd el levonni.
A hitelfelvételről:
– Eladósodni komoly kockázat mindenképpen. Akárhogy is van, soha ne vegyél fel annyi hitelt, aminek a törlesztőjének a dupláját nem tudnád minden hónapban kifizetni. (Ha csökkenne a fizetésed, munkanélküli lennél egy következő gazdasági válságban, ha a véletlen harmadik gyerek után a feleséged jövedelme kiesik és a többi eshetőségre felkészülve.) Soha ne vegyél fel 10 évnél hosszabb hitelt."
Pár év múlva lejár a hitelünk, úgyhogy úgy kalkulálunk, ha nincs berlő, akkor is tudjuk majd fizetni a hitelt, de nem olyan helyen veszünk lakást, ahol fennáll a veszélye, hogy ne lenne bérlő. Mellesleg, nyilvàn megválogatjuk, ki jöhet és csak szerződéssel.
Nem akarunk innen elköltözni és nem hiszem, hogy egy plusz lakásra rámegy az ember élete időben. De így mondjuk egy harmad/fél lakás árát hozzáadva lesz egy egész lakásunk, ha folyamatosan van berlő, hisz úgymond ő fizeti ki.
Ezekkel a tervekkel csak 1 gond van. Sosem úgy alakul ahogy tervezi az ember. 28 évvel ezelőtt az exférjemmel mi is így kezdtük a boldog éveinket. Amikor megszületett a fiúnk, mi is minden hónapban félre tettünk 15-20 ezer forintokat havonta ( 90-es években ez nagyon jó kis pénz volt) 5 évvel később az exem súlyos autóbalesetet szenvedett. Hónapokig nem tudott dolgozni, a pénz jóval kevesebb lett. Később elvesztettem az állásomat. Majd amikor végre újra normális lett, kiderült, hogy a házasságunk a végét járja. Ekkor már 8 éve tettük félre a pénzt a fiamnak, amiből a baleset, majd a munkanélküliság miatt jócskán megcsappant. Válásunk baráti volt, így megegyeztünk abban, továbbra is fizetjük felesbe. 10-10 ezret. Évekkel később férjem újranősült. Kislánya született. 3 éves volt a kislány amikor kiderült, hogy rákos. Pénz kellett. 14 éven át fizettünk a fiamnak a pénzt. Az összes pénzt levette a számláról az apja a lánya egészsége miatt. Még düh9ngeni sem tudtam, mert megértettem az okát. Csak azért haragudtam rá, mert nem szólt, hogy kell neki, pedig első szóra beleegyeztem volna. Az csak pénz. A kislány élete többet ér. Így az éveken át gyűjtött pénz már rég nincs meg. Nem baj. Fiamat nem csak pénzzel lehet útjára engedni. Nincs pénz, de ma is segítünk ahogy tudunk. Nem kell számlákat fizetnie, minden nap van étel-ital, tiszta ruha. Van egy otthon ahol ingyen él. 23 évesen albérletbe költözött a barátnőjével. Az apja fizeti az albérletet, én a kaját, számlákat. Így tud spórolni, hogy egyszer saját lakást vegyen. Hál istennek, spórolos, ez a célja. Annak is örülök, hogy a volt férjem kislánya ( ma már nagylánya) egészséges lett.
Szóval szerintem nem baj ha pénzt raktok félre, de ne úgy tegyétel, hogy az a gyerekekké lesz. Mert nem tudhatod mit hoz a jövő.
Mi is havi 20 + infláció tettünk félre miután összeházasodtunk. Megtakarítási számlára
Mikor már volt önerőnk +minimális rövid lejáratú hitel vettünk saját házat. (akkor még nem volt az egekben az áruk)
Egy éve eladt a házat nagyon jó áron. Vettünk egy másikat, és egy lakást (a ház ára, a megtakarítás +egy kis hitel)
Jó áron tudtuk kiadni (nekünk is a "biztos bérlő“ volt a szempont, nem ezen akarok meggazdagodni.
Így teljesen jók vagyunk. A havi 30 mostmár megy a megtakarításba, a többi a hitelre és még marad is egy kevés
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!