Akik sírni hagyták a babájukat, hány nap után aludta át az éjszakát?
Kedves Anyukák!
Mivel kisfiam (fél éves) óránként ébred éjszaka, és láthatóan nem éhes, nincs baja, és csak cicivel alszik vissza, arra gondoltam, megfogadom a gyerekorvos tanácsát és sírni hagyom éjjel. Nektek hány éjszaka után aludta át a baba az éjjelt, vagy kelt fel ritkábban?
Első gyermekemet 15 hónaposan hagytam sírni, éjszaka nem kapott már kaját (megbeszéltem vele, hogy éjjel nem eszünk, nem iszunk) és olyan 4-5 nap alatt eljutottunk a teljes átalvásig. Addig első nap fél óra üvöltés, második nap negyed óra, utána már csak pár perc. Amíg sírt, addig ölbe véve ringattam.
Nem bírtam volna már az éjszakázást, mert már 22 hetes terhes voltam.
A másik gyermekem 19 hónapos most és még nem alussza át az éjszakát, éjszaka is szopik még többször.
Mivel most nem vagyok várandós, nem zavar, hogy nem alszik, így kétéves koráig nem karom leszoktatni az éjszakai felkelésekről. (Vele alszunk, nem is ébredek fel teljesen, kipihent vagyok másnap és a picim is.)
Változó, személyiségfüggő, hogy a babák ilyen helyzetben mennyi idő alatt törődnek bele a sorsukba. Némelyik már 2-3 keservesen végigüvöltött éjszaka után beletörődik, hogy hiába könyörög az anyukájáért, az nem reagál a jelzéseire, így inkább csendben marad. Persze ez nem jelenti azt, hogy jól, pihentetően és nyugodtan alszik, ha még el is alszik, a szorongás megmarad, ennek lesz az eredménye később egy szorongó, bizalomhiányos, betegesen ragaszkodó gyerek, jönnek a viselkedési zavarok, éjszakai bepisilés stb, az anyuka persze ilyenkor nem érti, hogy miért történik mindez. Más babák akár hetekig, vagy hónapokig kitartanak, de előbb-utóbb mindegyik megtörik.
Elszomorító, hogy még manapság is praktizálnak olyan gyerekorvosok, akik ilyen kegyetlen tanácsokat adnak.
Köszönöm a válaszokat.
Az, hogy sírni hagyom a gyerekemet, nem azt jelenti, hogy rácsukom az ajtót, és hagyom üvölteni egyedül reggelig, hanem azt, hogy nem cicivel altatom vissza, hanem szeretném megtanítani egyedül aludni. Most azt találtuk ki, hogy nem én kelek fel hozzá, hanem a férjem, de ő egyrészt nem bírja, mivel dolgozik, másrészt megbetegedett. Antibiotikumot szed, és ennek kapcsán elgondolkodtam. A betegtájékoztató szerint szoptató anya nem szoptathat a gyógyszer szedési ideje alatt, és az után két napig. Tehát ha én szedném a gyógyszert, minimum egy hétig sírni kéne hagyni a gyerekemet, ugyanis azzal, hogy kézbe veszem, nem alszik vissza.
És úgy gondolom, hogy a babáknak ugyanúgy jár a kipihent szülő, mint a biztonságérzet, és egy kipihent szülő megbízhatóbban tud biztonságot nyújtani, mint egy kialvatlan. (Ennek analógiájára szerintem a szülés után fontosabb lenne, hogy az anya kipihenje a szülés fáradalmait, és aludjon, minthogy a rooming-in rendszer keretében hallgassa a szobatársak gyerekeinek sírását.)
Sajnos nem voltam eléggé előrelátó, és az igény szerinti szoptatás csapdájába estem, amikor éjjel többször is cicit adtam a babának, mikor felébredt, pedig tudtam, hogy nem éhes, mert már kialakult rendszerben éjszakánként csak egyszer ébredt, és evett 4 hónapos koráig.
Mindennek tükrében újra és pontosabban kérdezem: a "sírni hagyott" babák mennyi idő után tanulták meg az alvást?
Én kicsit idősebb korukban szoktattam le őket az éjjeli cicizésről. Valahogy úgy, ahogyan Te tervezed: egy pillanatra sem hagytam őket egyedül sírni, de cici nem volt. Nem bánom, mert valamennyire normalizálódtak az éjjelek, de a kislányom már elmúlt másfél éves, és a mai napig egy kezemen meg tudom számolni, hányszor aludta át az éjszakát. De hogy őszinte legyek, én magam a saját emlékeim alapján még ovis koromban is rendszeresen kivertem a szüleimet az ágyból, pedig anyukám - a nyolcvanas évek divatja szerint - soha nem szoptatott éjszaka. Nem csak emiatt kelhet egy gyerek.
Ha meg nem értesz egyet a rooming-in rendszerrel, nem kötelező olyan kórházban szülni, vannak még ma is szép számmal olyanok, ahol 3 óránként viszik ki etetni a babákat.
Bocs, hogy most sem a kérdésre válaszolok, de kijavítanék néhány dolgot. Az igény szerinti szoptatás nem csapda, hanem a kutatások alapján a legjobb a babáknak (ahogy a rooming in rendszer is). Nem feltétlenül jelenti azt a rooming in, az igény szerinti szoptatás és a kötődő nevelés, hogy a szülőknek hullafáradt zombiknak kell lenniük. A kezdeti időkben lehet aludni akkor, amikor a baba alszik. A mostani problémát pedig áthidalhatnád úgy, hogy a babával alszol, így ha éjszaka szoptatni kell, jóformán fel sem kell kelned, mert egy idő után megtanulja, hogy hogyan "szolgálja ki magát". Így te is kipihenhetnéd magad, és a babának sem kellene szorongania.
A cumit próbáltad már? Lehet, hogy az is elég lenne neki, ha valóban nem éhes, csak szopizna.
Igen, próbáltuk a cumit, folyamatosan, de nem fogadja el. Azzal is tisztában vagyok, hogy mi miatt ébredhet fel éjjel, számos irodalmat elolvastam és sok kisgyerekes édesanyát kikérdeztem a témával kapcsolatban. Tudom, hogy a kisfiam rosszabbul alszik front idején, és megszenvedtük már két fogacska kibújását is. Tudom, hogy sokszor azért ébred fel, mert átfordul a hasára és elakad a keze, vagy mert beüti a fejét a kiságyba, amikor keresztbe tornázza magát. Azzal is tisztában vagyok, hogy nem mindenki alszik ugyanúgy, kisbaba korban sem. Én akkor is felébredek 2-3-szor egy éjjel, amikor a kisfiam átalussza az éjszakát, míg a férjem akkor sem, ha órákig sír a baba a fogfájástól.
Nem is az a célom, hogy átaludja az éjszakár este 10-től reggel 8-ig, tisztában vagyok vele, hogy nem várhatom ezt el egy csecsemőtől. (Reflektálva a 6. válaszra: anyukám állítása szerint én is felébredtem 6 hetes koromtól 3 éves koromig minden éjjel 3-kor inni.) Csupán annyit szeretnék, hogy képes legyen elaludni cici nélkül is, pl. ringatásra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!