Milyen előnye lehet a szervezet számára annak ha abbahagyom a kenyérevést?
Néhány pont a kenyérről, amiket nem írnak rá a csomagolásra, nem mondanak be a győri édes reklámokban, de ettől még tényként kellene kezelnünk:
A kenyér (igazából búza, mindegy hogy milyen formában van)
fő összetevője a keményítő, ami nem más mint összetett cukor. Energiát nyerünk belőle, de egyébként nagy mennyiségben odavág a vércukor szabályozásunknak, így hormonálisan a hízás számára teremt kedvező állapotot. Egyébként ugyan ezen folyamatok mentén a metabolikus szindrómát, inzulin rezisztenciát, szervei - bőralatti zsírosodást, gyulladásos betegségeket mind erősíti, azaz ha például nem ennénk, akkor ezek a betegségek csökkennének, gyógyulnának - persze nem lehet kiváltani más keményítővel a kenyeret, mert ugyan ott tarthatnánk.
Amiben rosszabb a (búza)kenyér mint mondjuk egy rizs, az az egyéb összetevői. A búzában van fehérje, nem olyan kevés, úgy lett nemesítve hogy minél több legyen benne. Ezen fehérjék hatásai (egyébként védekező fehérjék) összességében számtalan krónikus károsodást tudnak okozni, kezdve a velük érintkező bélfal szétlyuggatásával, illetve a szervekig emésztetlenül átjutva.. rengetegféle problémát, nem csak hasi panaszokat de idegrendszerieket is.
A kínai orvostudomány úgy írja le a búzát, hogy hideg, nedvesítő hatású növény. Pár szemet nyugtató teába tesznek.. Egyébként nem nagyon eszik. Rizst esznek, ami gluténmentes, és már ennyi elég ahhoz, hogy kevesebb károsodást kapjon a testük. Pl. a kínai nők ezért nem voltak narancsbőrösek (búza és tejmentesség).
Továbbá még tápanyagokat köt meg, rontja az emésztést. Ami tápanyagtartalma van, az nem nagyon szívódik fel. Amit vele együtt eszünk, annak rontja az emésztődését (enzimgátlók, fitátok, rostok ezt okozzák).
Tehát számos betegség (alzheimmer, parkinson, cukorbetegség, szív-érrendszeri, rák) előfordulási kockázatának csökkentését segíti a kenyér (búza, gabona) kerülése. Éppenséggel a fogyást is segíti a búza fehérjéinek kerülése és a gyorsan felszívódó szénhidrát fogyasztás mérséklése.
Meghajlok Tápi nagysága előtt, de egyik mondatába belekötnék:
"A kenyér (igazából búza, mindegy hogy milyen formában van)"
Nos, a mai kenyerek többsége alig látott búzát. Többnyire E-kel helyettesítik azt is.
Nos igen.
És analóg módon jobb bele sem gondolni a feldolgozott hústermékekben (parizer, 'sonka' stb.) mik vannak. Lehet nem éppen tiszta hús. És ez nagy kár..
Sajnos egyedül a kenyérevést abbahagyni kevés. Érdemes lemondani a többi, paleo által nem javasolt ételről is. (Tészták, burgonya, kukorica, felvágott, tejtermékek legtöbbje...)
Ez a kezdetben nehéz volt nekem is, amíg kialakultak azok a rutinok, amikkel a napi 5-szöri nassolást kiváltottam.
(Alma, mandula, körte, szilva, répa ... hozzá egy kis edamer vagy ementáli sajt, tojás, húsok, gomba, hal)
De egy kis rászoktatással 1-2 hónap alatt rutinná vált a napi ebéd-sütés a készen rendelt dolgok helyett.
Max 25 perc alatt kész egy félkilónyi gyömbéres-fokhagymás szűzérme pirított gombával, melyből a párommal bőven jóllakunk.
Vagy 15 perc egy citromfüves tőkehalfilé pirított mandulával.
Nekem is megérte 3 éve elkezdenem, mert nem kell napi fél üveg csokikrém vagy kristálycukor ahhoz, hogy ébren tartsam magam. (Gyakorlatilag az inzulin-rezisztenciám tünetmentessé vált.)
A szervezetünk és az ízlelésünk annyira visszaállt "normálisra", hogy még a savanyú zöld-almát is édesnek érzem. A minap kísérletképpen megkóstoltam egy kiflit, és értetlenül csodálkoztam magamon, hogyan tudtam éveken át megenni eddig ezt az ecetízű valamit...
Egy túlsúlyos szakács ismerősöm amikor átállt, hetek alatt látványos javulást értek el az orvosi leletei, már-már csodaszámként adták kézről kézre a klinikán.
Kenyeret kiválthatod abonettel. Én is azt tettem. Jóval kevesebb benne a szénhidrát és egészségesebb is. Lehet drágának tűnik, de kb. 3 naponta fogy el egy zacskó, kenyérre is kiadsz ennyit... Egy étkezésre 7-8 db-nál többet úgysem tudsz megenni, az meg kb. 21-24 gramm szénhidrát. Csak úgy: egy zsembel 30 gramm szénhidrát :)
Ha még mozogsz is mellette, sok zöldséget és gyümölcsöt eszel (pl. saláta formájában), mellé húst, tojást és/vagy sajtot, éhes sem leszel és egy idő után nem fogod kívánni a kenyeret. Már én sem kívánom kb. 3 hét után :)
Harcműves: ha a keményítő baj, akkor a tápióka keményítő miért paleo (és miért annyira ajánlott)?
Paleo tésztáknak (mármint száraztésztának, amit lehet kapni és finom) is ez az alapanyaga.
Talán azért - és meg is válaszolom a kérdésemet-, mert a benne lévő szénhidrátnak (ami amúgy nagyon sok lenne) csak kicsi része szívódik fel, az is lassan, egyébként amolyan "mindenmentes" keményítő.
De rettentő jó sürítéshez, tésztákhoz, kenyerekhez, stb.
Ezt csak azért írtam le - nem reklámozom, mert nincs boltom -, hogy van olyan keményítő is, ami jó. Szerencsére.
Kérdező: miért nem váltod ki a kenyérevést - abbahagyás helyett - valami saját sütésű vagy akár készenvett paleo kenyérrel? Rengeteg receptet találhatsz, megsütni sem valami nagy dolog, gyorsan megy, de rendelhetsz is a netről.
Ezek szénhidrátszegény kenyerek és valóban, ahogy előttem is írják, mindig egyre kevesebb kell belőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!