Mit jelent az, hogy a szervezet átáll raktározó módba? Mivel jár ez? Mik a tünetek? Hogyan hat ez a fogyásra? Mit lehet ellene tenni?
Egy örökölt alkalmazkodás a túlélés segítésére. Éhezés alatt a szervezet kevesebb energiát használ fel, a tápanyagokat lehetőség szerint elraktározza a későbbi sikeres túlélésért.
Mivel jár? Hízási hajlammal kevés élelmiszer fogyasztása mellett is.
Mik a tünetek? Nem fogysz pedig már igen keveset eszel, fáradékony vagy hiszen a szervezeted leginkább vésztartalék zsírpárnákat képez, lecsökken az anyagcseréd és a vitalitásod, energiaszinted.
Hogyan hat a fogyásra? A tünete, hogy nem fogysz.
Mit tehetsz: mindig elég tápanyagot eszel. Nem csökkented le az ételed mennyiségét, vagy csak kis mértékben. Az élelmiszereid minőségére mindig figyelsz: üres kalóriák helyett mind makrotápanyagokból a szükségeseket viszed be (zsírok és fehérjék) mind pedig mikrotápanyagokból. Tehát olyan élelmiszert ami cukron kívül mást nemigen tartalmaz, vagy tartalmaz de tudvalevő hogy nem tudjuk hasznosítani mondjuk az ásványi anyag tartalmát azt nem eszed meg, mert valójában csak teher lenne a szervezetednek és nem haszon.
De ha jó minőségű élelmiszerekből eszel túl keveset, akkor is hasonló a végeredmény.
Mennyiségileg jól ellátott de minőségi hiányban szenvedő emberek szervezete is stresszben van és raktározhat.
Lehet hogy ez egy kicsit kisarkított kifejezés, de én is használom. Ha jóval kevesebb tápanyagot adsz a testednek mint amennyi az egészséges működéséhez kell akkor a túlélés érdekében lassítja az anyagcserét, azaz mindenhez kevesebb energiát használ, az energiaigényes dolgokat mint az izmok hagyja kiürülni és kis mértékben még bontja is őket mert így csökken az energia igény és az építő elemekből energiát nyer. Ezek az építő elemek (fehérjék) szénhidráttá alakulnak és működtetik például az agyat ami zsírral nem tud működni. Zsírral működik viszont sok más dolog, a hormonok termeléséhez is zsír kell, a zsír a végső energia tartalék. Ha nem lenne zsír a testünkön meghalnánk. Nem jutna energia a szerveink működéséhez amelyek zsírral működnek. Ezért ínséges időszakban a test eszeveszetten raktározza a zsírt, hogy az minél lassabban fogyjon.
A megoldás hogy nem szabad koplalni, kiegyensúlyozottan kell táplákozni. Ha fogyni akarunk akkor csak kicsivel szabad kevesebb kalóriát bevinni mint amenyit elhasználunk hogy ne lassuljon annyira az anyagcsere. Ezen kívül a megfelelő minőségű táplálék kell hogy az anyagcsere megfelelően működjön. Ha beviszed az esszenciális zsírokat nem lassul annyira a zsír anyagcsere. Ha sok fehérjét fogyasztassz (minden, vagy szinte minden étkezés tartalmaz fehérjét) akkor a véráramban folyamatosan megtalálhatóak lesznek azok az építő elemek amelyekért egyébként a test az izmokat bontaná le az energiahiány pótlására.
Mindenféle állati termék ilyen. A szalonna inkább zsíros mint fehérjés, a csirkemell inkább fehérjés mint zsíros.
Egészséges táplálkozás és fogyás alapja mindkettő lehet. De még a zöldségekben is van annyi fehérje, hogy kiegészítve némi állati fehérjével már a szervezetünk igényét fedezhetjük. A mennyiséget a többi anyag, ásványok-nyomelemek-vitaminok miatt kell tartani.
Ez a kérdés veszélyes mert az első válaszoló magas zsírtartalmú húsokat fog javasolni míg én alacsonyakat, és könnyen egymásnak ugrunk. :D
De gyakorlatilag minden húsban és halban nagy mennyiségű teljes értékű fehérje van. Ezen kívül a tojás (lehetőleg főtt vagy rántotta, de nem nyersen) és a tejtermékek is tartalmaznak fehérjét de a tejtermékek kérdése megint egy ingatag terület. Sok közülük zsíros és laktózt (azaz tejcukrot) tartalmaz.Némelyikben kevés a fehérje. Én túrót sajtokat szoktam enni. A hüvelyesek is említésre méltó fehérjét tartalmaznak, a paleó azokat sem engedi.
Esszenciális zsírok: szőlőmag/lenmag/tökmag/oliva olaj ,halolaj, dió mogyoró mandula tökmag ilyesmi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!