Hogy is van ez a kaloriaval, es a szenhidrattal?
Ugy, hogy a szervezetnek van szuksege a mukodeshez x kaloriara. Csakhogy ezenkivul kellenek zsirok, feherjek, szenhidrat meg mindenfele mas.
Sokan viszont legnagyobb reszt szenhidratot esznek, ami egeszsegtelen, mert nem kiegyensulyozott (hiaba van meg az x kaloria, ha a tobbi tapanyag hianyzik). Ezert altalaban a legtobb normalis etrend levesz a szenhidratbol, es igyekszik zsirokkal, feherjekkel potolni, es igy csokkenteni a bevitelt, ami szinten kaloriadeficitet okoz ( = fogyni fogsz), de mellette ellatja a szervezetet a szukseges tapanyagokkal is, ergo meg egeszseges is leszel.
Viszont ha fogod magad, es tovabbra is csak szenhidratot eszel, akkor hiaba viszed le a kaloria mennyiseget, az etrended kitartoan baromi egeszsegtelen elsz, elobb-utobb erotlen leszel, mivel a hianyzo kaloriat a szervezet izmombol es mindenfele nem letfontossagu dologbol fogja potolni - amit egyebkent megtehetne a bevitt feherjebol, zsirbol is, csakhogy te nem viszel be eleget.
Ezekbol lehet latni azokat, aki leadott ugyan x kilot, de kozben megis aranytalan es ronda, hiaba mutat a merleg kevesebbet, log a bore, vekony karok, labak, folyton faradt, egeszsegtelen kinezete van.
Mig ha nornalisan fogysz le, akkor lesz energiad, lesznek izmaid, nem log a borod.
A kalória számít fogyáskor, igen. Egészség, jóllakottság, energikusság, közérzet szempontjából már árnyaltabb a kép.
Nem baj, ha nagyon szénhidrátra alapozol, amennyiben így is beviszel mindent, nem eszed túl magad és megfelelő minőségű a szénhidrát, s aki cukorbetegségre hajlamos, annak bizonyára nem jó a rengeteg gyors ch, míg másnak az is mehet.
Van, aki 1000 gramm szénhidrátot eszik, de a fentiek betartásával, ekkor minden OK.
Ahogy az is, ha valaki napi 5 grammot eszik. De annak már nehéz, de ha megoldja a megfelelő tápanyagbevitelt, egészségére (jó, van egyfajta ökológiai lábnyoma az étkezése miatt, de ebbe ne menjünk bele).
Az gond, ha valaki túlzottan leviszi a szénhidrátot, miközben neki az nem jó. Mivel nem esszenciális tápanyag, a teste elműködik úgy is, de valamit hosszútávon is elviselni és optimálisan, jó közérzettel élni az kettő.
A szénhidrát általánosságban a legkevésbé laktató makrotápanyag, ezért is jó sokaknak a csökkentése.
S ugye, a mai ember sokszor egyszerű cukrot eszik összetett cukorral, ami elég kiegyensúlyozatlan étrend, akkor is, ha a zsemléibe belerak egy 1 mm-es felvágottat s egy salátalevelet...
S annyi minden bekavarhat a fogyásba... Biztos van, akinek a szénhidrát is. Míg van, aki csak sokkal tud fogyni, ez érdekes, mert az emberi test működése alapján fordítva lenne logikus, de ugye nem lehet megmondani, kit mi laktat s konkrétan mi zajlik a testében, sőt lelkében. Ha valaki nagy szénhidrátéhségében szénhidrátszegény étrendben rengeteget eszik, mert nem tud nem, annak érthetően nem való ez a módszer, ha fogyni akar...
Míg pl. én sosem vagyok igazán éhes kevés szénhidráttal, energikusabb vagyok, sokkal jobban érzem magam és igen jókat eszem. Ugyanúgy fogyok akár cukrokkal is, ha a kalória s aktivitás azonos (már amennyire abból a pár hétből meg tudom állapítani, amikor szénhidrátosan ettem, mégse éheztem), de szenvednék úgy. Így nekem nyilván a kevés szénhidrát való, viszonylag sok zsírral.
Van, akinek van választási lehetősége, csinálhatja így is, úgy is. De van, aki kizárólag szénhidrát- és zsírdúsan tud táplálkozni, így fogyáskor is ezt teszi. Ez necces, mert a legszerencsétlenebb kombó, persze fogyni simán lehet vele, kalóriadeficit kérdése, bár biztos van, akinek a kalóriaegyenlegén is ront valami ez a párosítás.
Az emésztés energiaveszteségét most hagyom, nem tartom annyira fontosnak a kérdésben, úgyis a fehérje emésztésekor vész el sok, azt pedig célszerű nem valami tág határok közt tartani, mert se a túl kevés, se a túl sok nem jó.
3 Makrótápanyag van:
Fehérje
Szénhidrát
Zsír
Ezek sorrendben 4-4-9 Kcal, tartalmaznak grammonként
Ha fogyni akarsz, akkor csökkenteni kell a kalóriabeviteledet, azaz a felsorolt 3 összmennyiségét (kivéve, ha eddig csupa zsírt ettél, mert akkor akár tömegre ugyanannyit fogyasztva, de kevesebb zsírt tartalmazóan is csökkenhet a kalóriamennyiség)
A három makrotápanyag más-más funkciót lát el, és más-más helyettesíthetőségük van
A szénhidrátokat leginkább energia-előállításra használjuk fel, a központi idegrendszer erősen preferált forrása cukrokra bontjuk le, az éppen nem szükséges mennyiséget glikongénként az izmokban és a májban, illetve zsírként tároljuk.
A fehérjéket főleg az izmok felépítésében használjuk fel, aminosavakká bontjuk le, a többlet egy részét cukorrá lebonthatja a szervezet, de tárolni, mint aminosavat nem tárolja. Illetve a zsírok oxidációjában, illetve ketózisban is szerepük van.(Ráadásul pont az esszenciális aminosavaknak)
Zsírokat is főleg energiatermelésre használja fel a szervezet, illetve több vitamin oldására, hasznosítására is szükségesek.
Fehérjét(az esszenciális aminosavak miatt), és Zsírokat (esszenciális zsírsavakat) nem tudjuk máshonnan előállítani, így a táplálkozáson keresztül kell bevinnünk őket.
A szénhidrát egy bizonyos mennyisége is szükséges a központi idegrendszer miatt, illetve a glikogénszintézis miatt, de az energiaforrás funkciót egy diéta/szálkásítás alatt helyettesíthetjük(illetve ez a cél) a korábban tárolt zsírsejtek oxidációjával.
Ezek miatt általában Főleg sport esetében a fehérjére építve (0,8g/ttkg a who minimum a semmit tevésre, testépítésnél 2g/ttkg-ig felmehet a szükséglet különösen, ha közben diéta és zsírsejt bontás van) plusz esszenciális zsírsavak plusz szénhidrát, a kalóriakeretig
Megjegyzés: biológiailag több folyamat van, mint az itt felsorolt, illetve nem szakszövegnek készült :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!