Miért lassult le a fogyásom? Hogyan lehet elkerülni hogy a szervezet lelassítsa az anyagcserét?
Az utóbbi egy héten egy dekát sem adtam le.
Napi 1000 kalóriát viszek be. Általában (szoba/)biciklizni vagy túrázni szoktam, napi 5-6, de minimum 3 órát.
20 éves férfi, jelenleg 85.8 kiló, ez 0,2 kilóval több mint az egyhéttel ezelőtti adat.
Feltehetőleg túlterheltem magam, ezért a szervezetem nagyon tartalékol, lelassult az anyagcserém. Na de mi alapján dönti el a szervezet tartalékol-e vagy sem? Mi számít? Az ha túl keveset eszek vagy az is ha túl sokat sportolok? A "sok sport" alatt az kell-e érteni hogy túl hosszan (6 óra séta) vagy túl sok kalóriát égetve (3 óra futás) mozgok? Vagy a kettő együtt, a napi kalóriamérleg számít? Hogyan találjam el azt az optimális pontot ahol a legtöbb súlyt tudom veszíteni?
Persze, hogy nem, automatikus védekező reakció, belefárad a szervezeted a folyamatos éhezésbe és nem jelez tovább, mintha sokáig lennél egy büdös szobában, egy idő után fel sem tűnne...
Ettőlfüggetlenül 1500 alatt 86kg 20 éves ffi már koplal, kivéve ha 145 cm magas vagy.... Amit a kaloriabazis mond 2400 súlytartáshoz az azért megvan, hogy 0 mozgás mellett van? Ha annyit mozogsz naponta amit írsz és ezzel még 600 kcal-900kcal (monjduk) -os extra kalóriaigényt teremtesz akkor 2400 kcal mellett is 7*750=5250kcal minuszban leszel egy héten, ami heti 0,6kg fogyás lenne kb, persze ha türelmetlen vagy és semmi izmod sincs amit féltenél, hogy lefogyod a zsírral együtt akkor 2000 kcalon ennyi mozgással már minimum heti 7000-9000 kcal minuszban jársz ami heti 1 kg fogyás. Ami ennél nagyobb az már egészségtelen és mint látod te fele ennyit (se) eszel, bőven kimeríted az éhezés fogalmát...
#7: Nem hiszem, hogy én valaha is fűtök direkt... Nem élek kint télen. Emlős vagyok, rengeteg extra hőt termel a testem, ha kell, ha nem. Mindegy, nyár van vagy tél, a kalóriaigényem hasonló (nyáron valamivel kevesebb, mert nem mozgok, mert nem bírok, a mozgás extra hőtermelést ad és elpusztulok. fagyban túrázni sokkal jobb, a felesleges hőtermelés nem jön rosszul, ha nem vagyok túlöltözve, épp beáll az egyensúly). A párom az a fajta, hogy kb. azonnal megváltozik a súlya, ha kibillen az egyensúlyból, látszana, ha többletet okozna az ugyanannyi evés nyáron. Nem okoz. Mozgásmennyisége hasonló a különböző évszakokban.
Azért szívesen olvasnék tudományos cikkeket a témában. De nagy különbséget egészen tuti, hogy nem okozhat a hőmérsékletváltozás (habár az emberek jelentős része eléggé hasonló hőmérsékleten van egész évben, illetve ruhával ellensúlyozza a különbséget. nyilván más lenne, ha télen kint lennénk sokat), az már feltűnt volna a szakembereknek, illetve a fogyni vágyóknak ;)
#13: Persze, az nyilván számít, én is írtam, hogy ha kint lennénk sokat télen, ugye... De ez a télen-nyáron 24 fok a házban és irodában (bár egyes helyeken nyáron jóval hidegebb van bent, brrr), hidegben pedig meleg ruhában, nem igazán érzékelem a nagy különbséget.
S a test sok hőt termelő folyamatai miatt nem is tudom, mikor kell direkt fűtés... Még a fagyban túrázáskor sem hiszem, hogy bármi ilyesmi lett volna a legtöbb részemen (a kezem tuti kap valamit, bár nem tudom, hulladékhőt vagy valami extra energiaigényűt), inkább egyszerűen csak a mozgás miatti hőtermelődés tartott melegen a ruha mellett (s ez a hőtermelődés 20 és 40 fokban ugyanúgy megvan, semmi energiamegtakarítás nincs, egyszerűen csak szenvedek tőle).
Ez persze egyénfüggő is, nem mindenki haldoklik, ha 20 fokban túrázik... Nyilván számít az anyagcsere sebessége, de sok más dolog is. Van, akinek melegben hideg a keze, van, akinek fagyban is inkább meleg.
Ennyi mozgás mellett nem kell aggódnod a kalóriákon. Egyél normálisan, az meglesz 2000-2500 kcal. Kevesebbet ne. Ha erre sportolsz rá, garantált a fogyás.
Az a baj hogy a szervezeted átváltott éhező üzemmódra, mert nem tudja eldönteni hogy te most fogyni akarsz vagy a gulágon kényszermunkatáborban szenvedsz, szóval úgy dönt hogy a zsírtartalék a legfontosabb a túléléshez és minden lehetséges alkalommal próbálja a lebontását gátolni vagy épp visszatölteni.
Vedd úgy hogy a zsírkészleteken egy hatalmas páncélajtó van, ami nagyon nehezen mozog, mert egyre több lakat van rajta. Ha viszont sok mozgás mellé sok jutalomként sok kalóriát is kapsz, akkor a folyamatos ki-be raktározás miatt egyre könnyebben nyílik ki és csukódik vissza.
Bicajozás: ha lehetőséged van próbálj hosszabb túrákat csinálni. Ne időben mérd, ne a háztömb körül tekeréssz.
Nézz ki valami várost ahová eltekersz. Esetleg vissza vonaton is viheted a bicajt akkor még tovább mehetsz egy irányban. Lehet növelni a távot. Ha csináltál 60 km-es túrát, próbáld meg a 80-at, aztán a 100-at, stb.
A zsírégetéshez nyugodt egyenletes tempó kell amikor kényelmesen haladsz, szóval alföldi terepen előnyös.
Miért jó ez?
- Mert minél hosszabb az út, annál többet leszel a zsírégető szakaszban.
- A szobabicikliről leszállsz amikor megunod a valódit meg nem hagyhatod ott az út szélén mert az -1 bicikli és még haza is kéne jutni. Ez át fog lendíteni azokon a holtpontokon amikor semmi kedved, de mégis fontos folytatni.
- Mert rá leszel kényszerítve a megfelelő energiabevitelre. Nem lehet 1000 kalóriával megjárni egy ilyen túrát, mert lemerül az aksi, véged lesz. Mindig tudni fogod mikor jön el az a pont amikor enned kell valamit különben nem tudsz tovább haladni. És rájössz hogy mit érdemes. ÉS nem a kalóriát fogod figyelni, hanem az utat. MErt nem az a fontos hogy a kalóriákat figyeld, azok úgyis maguktól égnek le. Neked csak az optimális körülményeket kell megteremtened a szervezeted majd eldönti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!