El tudná valaki magyarázni, pontosan hogy is működik az, amikor koplalásnál beindul a szervezet raktározó üzemmódja?
A raktározó uzemmod nem teljesen pontos de legalabb koznyelven ertheto.
Altalaban van a bmr erteked ami a szervezet alap szukseglete akkor is ha egesz nap csak fekszel. Tegyuk fel hogy egeszseges embernek 1700 kcal. Amit elegtsz a mindennapokban vsgx esetleg sporttal az hozzaadodik es az lesz a sulytarto kaloria. Ez legyen mondjuk 2300. Az egeszseges fogyas ez a ket szam kozott van. Sulytartasnal kevesebb de legalabb annxi ami az egeszseges szint. Tehat amire a szervek mukodesehez kell.
Ha valaki koplal, mondjuk eszik 1300 kcalt naponta az ugye bmr alatt vsn ami az egeszseges test mukodeshez kell. Egy ideig fogyni fog de aztan a testben olyan horminalis valtozasok mennek vegre hogy elkezdi csokkenteni magat a bmrt hogy kevesebb kaloriabol is tudjon funckionalni ( ez esetben rosszabbul funkcional, valaminek ugye nem lesz eleg energiaja, de nem feltetlen lehet rogotn eszrevenni a tuneteket, sokszor csak honapokkal kesobb). Szoval ha az 1300 kaloriat megszokod e a szervezet magatol beallitja a bmrt erre a szintre, keosbb meg mg lejjebb mert ugye a napi dokgok intezesehez is kell energia. Es erre mondjak azt hogy raktaroz. Ilyenkor ha tartod az 1300 kcalt akkor nem fogsz hizni, de fogyni se. Es amint ennel tobbet eszel, hizni fogsz. Hiaba lenne az egeszseges sulytartasi kaloriad 2300
Pont fordítva van. Ha sokat eszel, akkor indul be a "raktározó üzemmód": ilyenkor nő a vércukorszint, és inzulin szabadul fel, ami elősegíti, hogy a sejtek felvegyék és különböző formában elraktározzák a glükózt. A májban és az izomban glikogénné alakul, míg zsírszövetben acetilcsoportig lebomlik, majd abból, ha van elég energia, akkor zsírsavak képződnek, ezért hízunk.
Koplalás esetén egy másik hormon, glükagon szabadul fel a hasnyálmirigyből, ez az "éhezési üzemmódot" indítja be. Ilyenkor a glikogénraktárak glükózzá alakulnak, és a zsírsavak is mobilizálódnak, lebomlanak acetátra, amit utána a sejtek a citromsavciklusban tovább bontanak. Ezért fogyunk.
Kedves 2es válaszoló!
Ez világos, logikus. De még mindig nem értem, hogy mi a helyzet azokkal, akik (akármilyen okból) koplalás miatt csont soványok. Ők hogy fogytak le (el)? Vagy ők már abszolút semmit nem esznek? De akkor hogy maradnak életben?
Nincs raktározó üzemmód. Az van, hogy egy minimálisan lelassul az alap anyagcseréd, mert így próbál meg spórolni a szervezet. Ezért van az, hogy aki koplal az fáradékonyabb, aluszékonyabb, romlik mind a fizikai, mind a mentális teljesítő képessége. Aztán ha tovább koplal az illető, akkor elkezd hullani a haja, kirepedezik a bőre, kihullanak a fogai, mert a szervezet onnan von el tápanyagod ahonnan tud, vagy azokon a szerveken spórol, amiken tud. Majd ha továbbra is folytatódik a kóros koplalás és tápanyag hiány, akkor vagy egy fertőzésbe hal bele az illető, mert szervezetének nem lesz ereje védekezni a kórokozó ellen, vagy egyszerűen csak leállnak a szervei. Röviden fogalmazva éhen hal. Persze ez egy összetett folyamat, én most "lebutítva" mondtam el.
Ugye onnan indul a történet, hogy csökken az alap anyagcsere folyamat. Na, ettől rettegnek úgy a fogyókúrázók, erre húzták rá, hogy "raktároz" a szervezet. Nem, nem raktároz, simán lehet fogyni koplalással, de egyfelől hosszú távon fenntarthatatlan és vagy átcsap anorexiába vagy yo-yo effektusba. Illetve baromira nem egészséges. Lehet hogy valaki koplalással le fog fogyni, de mellé kihullik a haja, tönkre megy a bőre. Szép lesz vajon? Nem, nem hiszem. Jól fogja magát érezni a bőrében? Nem, pocsékul gyengének, enerváltnak, erőtlennek fogja magát érezni. Mindezek tükrében megéri? Mindenki döntse el maga.
Ez a raktározó üzemmód urban legend szerintem nemes egyszerűséggel onnan ered, hogy egy kisebb testet kevesebb étellel lehet fenntartani, mint egy nagyobbat. Előre szólok, hasraütés szerűen írok most számokat. Ha mondjuk valaki 150 kiló, akkor az alap anyagcseréje 3000 kcal. Ennyit kell bevinnie, hogy tartsa ezt a súlyt. Míg ez egy 50 kilós embernek csak 1500 kcal. Szóval ha kisebb vagy, kevesebbet ehetsz, hogy ne hízz. Nyilván ebben nincs benne az aktivitás, izomtömeg... Stb.
Ami az indokolatlan alacsony kalóriát illeti: a legnagyobb veszélye, hogy nem viszed be a megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagokat. A drasztikus diéták tönkre tudják tenni a hormonháztartásod. De ugyanez igaz a súlyos elhízottságra is. A zsír nem egy passzív tároló szövet, hanem hormonálisan aktív. Plusz a legtöbb elhízott ember nem a minőségi ételektől lesz elhízott, így simán benne van a pakliban, hogy hiába eszik elképesztő mennyiségeket, valójában a szervezet éhezik. Nincs meg a megfelelő mennyiségű fehérje, vitamin, ásványi anyag bevitel. Nem véletlenül egyre elterjedtebb, hogy kiegyensúlyozottan kell diétázni (inkább életmódot váltani), nem pedig gyors meg mirelit kajával.
Még egy kicsit visszakanyarodva a drasztikus diétákra: simán leállhat a szervezet akár egy elhízott embernél is ilyen esetben, főleg, ha minőségileg előtte is éhezett. Szóval nagyon veszélyes, bele lehet halni. Nyilván egy egészséges szervezet probléma nélkül kibírja, ha néha 1-1 napig kevesebb a bevitel. Főleg, ha ez minőségi ételekből történik. Gyomorszűkítő műtéteknél pl van folyadék diéta, nyilván, hogy levegye a terhet a gyomorról. Viszont ez orvosilag megtervezett, felügyelt dolog, és már előtte is szigorú étrendet kell követniük.
Hazavágod a mellékveséd--> mellékvese fáradtság (amit az orvosok tagadnak, hogy létezik, hát persze...) az pedig kihat a pajzsmirigyedre (meg az egész hormonális rendszeredre oda-vissza) alulműködő lesz a pajzsmirigyed és behízol.
Röviden ennyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!